Što rade i što trebaju znati product manageri(ce)?

netokracija - prije 2 mjeseca - link

Iako domaća tehnološka industrija proživljava ubrzanu transformaciju iz uslužne u proizvodnu i već je čini mnoštvo odličnih proizvodnih tvrtki, još je puno nepoznanica. Pogotovo kad su u pitanju struktura rada te najbolje prakse i strategije pojedinih produktnih pozicija.

Naime, većina produktnih stručnjaka u Hrvatskoj dosad je bila primorana učiti u hodu i kaliti se iskustvom. Nerijetko su se postavljala pitanja što je zapravo u opisu posla product managera, a što product ownera, na koje smo i na Netokraciji tražili odgovore.

U 2024. osjetili smo potrebu da na jednom mjestu okupimo ne samo nekolika sugovornika, već preko stotinu produktnih stručnjakinja i stručnjaka, kao i onih koji će to tek postati, koji rade s njima ili iste kane zapošljavati. Napravili smo zato jedan super spoj.

Netokracijin tradicionalni događaj Ladies of New Business, koji se održava 7. 3., ovaj put okuplja stručnjakinje i stručnjake koji u vodećim domaćim produktnim tvrtkama analiziraju, oblikuju, grade i promoviraju globalno konkurente proizvode.

Od njih ćemo u predavanjima i panel-raspravama saznati, među ostalim, što je ključno za uspješne product timove, je li za karijeru u productu nužno imati tehničko obrazovanje, koliko je bitno voditi se podacima, a koliko intuicijom i – kako izgleda njihov osobni karijerni “roadmap”.

50 nijansi produktnih uloga

VP of Product, Product Manager, Product Owner, Product Growth Manager, Product Leader, Product Marketing Manager… Pokušati odgonetnuti gdje jedna uloga počinje, a druga završava teško je i onima koji su sad već par godina dio nekog product tima.

Osim što se nekada isprepliću, često se i potpuno iste uloge razlikuju kroz industrije, veličine tvrtki ili potreba poslovanja. Tako ćemo češće u mladoj produktnoj industriji poput naše vidjeti da pod krovom jedne uloge, osoba obnaša zadatke koje bi na nekom razvijenijem produktnom tržištu zahtijevale dodatnu poziciju.

Naravno, tu je i niz pozicija koje su manje strateški, a više operativni odnosno razvojni temelj jednog produktnog tima; primjerice, pozicije kao što su (Lead) Product Designer i Engineer. Često se u priči o produktnim ulogama malo raspravlja o tome kakva razlika je za njih – raditi u produktnom timu, a razlike su osjetne. U razvoju jednog proizvoda, da li vlastitog ili klijentskog, na duži period vremena, specifičnosti rada inženjera i dizajnera utječu na promjene u ritmu razvoja, postavljanju prioriteta i rješavanja korisničkih zahtjeva.

Rasprave o tome da li se kao inženjer okrenuti razvoju digitalnih proizvoda ili usluga nisu nova stvar – i mi smo ih žvakali na Netokraciji prije pet godina, ali danas je malo više jasno da jedno nije nužno bolje od drugog, jednostavno je drugačije.

Imaš li osjećaj za product?

E, sad. Kad bi vas netko pitao je li za menadžersku ulogu u produktu potrebno imati tehničko predznanje – otvorili biste još jednu Pandorinu kutiju različitih mišljenja. Problem s tim razilaženjima u kutijama je što jednom kad se otvore utječu na samu stvar oko koje se razilaze.

Na što mislim? Zadnjih godina, u želji da naša mala tech industrija počne voditi i razvijati (vlastite) proizvode, gurajući narativ da je to budućnost i jedino ispravno, pomalo smo utjecali da se na niz agencija gleda kao manje vrijedne, a sve produktne tvrtke kao bogom dane.

Na sličan način se bojim da su tech industrija i tržište, pretežito zapadna, zagadili poimanje toga što i tko bi trebao biti voditelj razvoja proizvoda, odnosno Product Manager. Na to sam obratila pozornost čitajući tekst od Deborah Liu, produktne veteranke iz Palo Alta koja je brusila zanat u eBayu, Facebooku i PayPalu te se smjestila, zasad, u Ancestryju.

Naime, ističe kako je na početku 2000-ih žena u Product Managementu bilo jednako koliko i muškaraca, a prve promjene su se počele događati zbog jednog malog kamenčića – kada je Google 2004. promijenio uvjete u zapošljavanju PM-ova. Zahtijevali su diplomu iz računalnih znanosti.

Ovaj trend da se od PM-ova zahtijeva tehnička diploma proširio se potom cijelom industrijom. Čak ni žene koje su imale uspješne karijere u upravljanju proizvodima više nisu mogle naći novi posao kao PM-ovi, već su umjesto toga preuzele druge uloge.

Deborah navodi nekoliko veteranki iz industrije koje su se našle u takvoj situaciji: od April Underwood (nekadašnje Chief Product Officer u Slacku) i Katherine Woo, bivše Product Managerice u Facebooku koja je danas Head of Airbnb Open Homes do manje poznatih kolegica sa sličnim pričama.

Što poslovna/tehnička pozadina ima s tim?

Ovdje ne želim postaviti slučaj protiv tehnički obrazovanih PM-ova, niti za one koji su više poslovno orijentirani. Ovdje želim naglasiti da je to nešto što će svaka tvrtka trebati procijeniti za sebe – žele li balansiranu ulogu ili nekoga tko više naginje u jednom ili drugom smjeru. No, problem je kada se čitava tech zajednica ograniči jednim gledanjem, trendom, praksom ili mišljenjem, ne preispitujući uopće zašto je neka stvar bila u Pandorinoj kutiji, zašto je zahtijevala raspravu i analizu. (hint: Možda zato što jest kompleksna i treba joj tako pristupiti!)

Liu i njezin tim u Facebooku postali su s vremenom svjesni da se velik dio industrije, pa i oni sami, sabotirao u prepoznavanju kvalificiranog produktnog kadra time što su stavljali neprilagođene testove i uvjete. Kasnije su internim istraživanjem otkrili kako samo tri skupine vještina koreliraju s dugoročnim uspjehom digitalnog proizvoda:

Stoga smo promijenili naše intervjue kako bismo uključili samo ta područja i preimenovali ih u: 1) vodstvo + motivacija za djelovanjem, 2) shvaćanje proizvoda i 3) izvršenje aktivnosti. To je poboljšalo rezultate koje smo dobili i smanjilo stres kod ispitanika koji su prolazili testiranja iz područja koja nisu bila povezana s dugoročnim očekivanjima za ulogu Product Managera.

Žene za zapratiti…

Ladies of New Business, tradicionalna Netokracijina konferencija posvećene ženama u IT-u, ove se godine bavi productom.

Zaključak ove priče leži upravo u gore navedenim uvidima stranog veteranskog product tima, jednog od mnogih koji su godinama brusili zanat u razvoju proizvoda. Naša tech zajednica možda nije još na njihovoj razini – ni izazova, ni prilika- ali zato možemo učiti na njihovim greškama i pobjedama.

Zato, dok čekate Ladies of New Business meets RockPaperProduct u Hrvatskoj (ili ako niste stigli uhvatiti svoje mjesto), predlažemo da zapratite sve sudionice programa, ali i još nekoliko dodatnih izvrsnih žena u području koje možda nećete imati priliku sresti uživo, ali zahvaljujući internetu – možete od njih učiti online. Evo naših preporuka:

  • Melissa Perri@lissijean – osnivačica i CEO Produx Labsa te Product Instituta u sklopu kojeg je fokusirana na educiranje produktnih menadžera i upoznavanje ostatka svijeta s tim što produktni menadžeri rade. Ujedno je autorica knjige Escaping the Build Trap i aktivna predavačica, a aktivno dijeli znanje i iskustva putem podcasta Product Thinking.
  • Ellen Chisa — @ellenchisa: CEO i osnivačica darklanga, Ellen je prije radila u Loli i Kickstarteru. Također je savjetnica za startupe i investitorica koja je čak napisala knjigu o upravljanju proizvodima. Svoje iskustvo o tim temama dijeli putem svog nedavno pokrenutog newslettera i Twittera.
  • Hope Gurion@hopegrrr: Nakon par godina na visokim produktnim pozicijama, Hope je osnovala Fearless Product, gdje podučava i savjetuje o najboljim praksama u upravljanju proizvodima. Također vodi Fearless Product Leadership podcast, a nekad je dijelila svoja razmišljanja i iskustva na Mediumu.
  • Julie Zhuo@joulee: Autorica knjige The Making of a Manager, osnivačica, investitorica i bivša potpredsjednica dizajna u Facebooku, Julie Zhuo često dijeli svoja razmišljanja o ljudima (osobito vođenju i menadžmentu) i digitalnim proizvodima putem Twittera i svog newslettera.
  • Bo Ren@bosefina: Radila je na product pozicijama u Facebooku, Instagram i Tumbleru, a sada se brine o early-stage startupima Silicon Valley banci. Svoje produktne i druge zanimljive opservacije dijeli putem newslettera.
pročitaj cijeli članak

Digitalni proizvodi (4)Karijere (22)najava (13)