One su matematičarke, inženjerke, statističarke… upoznajte Compingove stručnjakinje za podatke!

netokracija - prije 2 tjedna - link

Comping, jedna od vodećih tvrtki integratora informatičkih sustava u Hrvatskoj i regiji, u posljednje vrijeme ubrzano razvija svoje odjele koji se bave poslovnom analitikom i podacima. Uz to što primjenjuju najnovije tehnologije izvještavanja i umjetne inteligencije, te poslovne jedinice posebne su i po tome što u njima većinu čine – žene. Compingov odjel za poslovnu analitiku ima 55% dok odjel za poslovne procese i upravljanje podacima čini čak 75% žena.

Pretežno su to matematičarke, inženjerke elektrotehnike, statističarke i doktorice znanosti, koje osim svojih domenskih i tehnoloških znanja dobro vladaju i nizom poslovnih vještina.

Novi odjeli i raznoliki projekti

Spomenuta dva odjela relativno su nove pojave u organizacijskoj strukturi tvrtke. Kao zasebni entiteti formirani su nakon preuzimanja podatkovnog centra tvrtke Megatrend, prije tri godine.

Od tada, brzo su se i uspješno pozicionirali na domaćem tržištu obrade podataka. Rade najviše na velikim projektima u domeni energetike i osiguranja, ali i u ostalim sektorima. Projekti se granaju od klasične industrije do “četvrte industrije” u okviru koje rade ponajviše na implementacijama u kojima se koriste tehnologije interneta stvari, na platformi ThingsTalk.

U priči o tim odjelima i projektima, nezaobilazno je dotaknuti se Compingovih “kraljica podataka”: Tihane Đerek, Branke Kaštelan, Margarete Ugarković, Ane Vuković i Sanje Terziev, s kojima smo porazgovarali o tome kako su ušle u ovo područje, što su im izazovi, ali i što ih motivira u radu s podacima.

Poslovna analitičarka i stručnjakinja za sustave poslovnog izvještavanja, Sanja Terziev odmah na početku našeg razgovora stavlja bitan disclaimer.

Unatoč činjenici da se više od 20 godina profesionalno bavim podacima, nisam obožavatelj pojma „znanost o podacima“ i pripadam taboru koji ga još uvijek donekle smatra buzzwordom. Znanost o podacima je vrlo širok i (danas) još uvijek nejasan pojam. Osobno bih je (ako baš moram) definirala kao skup svih teoretskih i praktičnih postupaka i metoda kojima se iz velike količine vrlo različitih i raznovrsnih podataka mogu izvući neke informacije, uvidi ili saznanja.

Ne postoji jedan put do bavljenja podacima

Uz Sanju, većina njezinih kolegica, još tijekom studija i u počecima karijere, nije sebe zamišljala u tehnološkoj tvrtki, iako je među njima bilo i onih koje su od početka bile sklonije IT-ju kao branši. Neke od njih više su bile posvećene stranim jezicima, prevođenju i društvenim znanostima, a druge su već tada bile nešto bliže današnjoj karijeri jer su ih više zanimale elektrotehnika, financije i statistika.

Karijera u informatici nije bila moj prvi izbor, ističe Tihana Đerek, analitičarka i specijalist za tehnologije poslovnog izvještavanja u Compingu.

Dvoumila sam se između studiranja jezika i kasnije karijere u prevođenju i studija na FER-u. Naposljetku sam se odlučila za FER zbog potencijalne bolje perspektive u pronalasku posla. Završila sam smjer elektrotehnike, a na kraju našla studentski posao u području poslovne analitike, i tu sam do danas.

Zadovoljna sam svojom odlukom i poslom u IT-u jer stvarno pruža široke mogućnosti čime se sve moguće baviti te veliku fleksibilnost s obzirom na to da veliki broj tvrtki sad nudi i opcije rada od kuće.

Njezine kolegice ušle su u podatkovnu znanost na razne načine. Neke su poput nje, krenule odabirom fakulteta (FER, PMF, itd.) na kojem su stekle osnove struke, dok su druge kolegice potrebna znanja dogradile putem interneta, raznim specijaliziranim online edukacijama (poput Kagglea).

Najbolje se uči na stvarnim projektima

Ana Vuković, Compingova analitičarka poslovnih podataka, ističe kako je za razvoj podatkovne znanosti “važna uska suradnja fakulteta i biznisa jer se edukacija u akademskom okruženju prilično razlikuje od učenja na problemima iz stvarnog svijeta”.

Jedno je vidjeti akademske primjere koji su prethodno sređeni i namješteni kako bi se dobio rezultat koji savršeno odgovara primjeru koji se želi objasniti, a drugo je dobiti milijardu nesređenih, neispravnih, a ponekad toliko zamršenih i isprepletenih podataka da se ne mogu „očistiti“ s par klikova miša i objasniti s par lijepih grafova.

Stoga ne čudi da se većina Compingovih podatkovnih analitičarki i ekspertica slaže kako je u znanost o podacima najbolje “uroniti” radeći na nekom konkretnom projektu koji rješava problem iz stvarnog svijeta, bilo u tvrtki ili kod klijenta.

Naravno, projekti zahtijevaju nužna predznanja kao što su programiranje, modeliranje podataka, pisanje uputa (promptova), poznavanje računalnih jezika za obradu podataka, umijeće rada s alatima za vizualizaciju informacija, ali i kritičko razmišljanje, vještinu komuniciranja s ljudima iz raznih struka te poznavanje različitih poslovnih procesa.

Iznad prosjeka industrije

Iako danas ima inspirativnih žena i uzora u području tehnologije, analitičarka i specijalistica za tehnologije poslovnog izvještavanja, Margareta Ugarković smatra kako bi ih trebalo biti još više, posebno na liderskim i mentorskim pozicijama.

Jako su važne žene iz okruženja koje mogu motivirati i ohrabriti mlade djevojke da se uključe u tehnologiju. Važno je stvarati okruženje u kojem se cijeni raznolikost perspektiva i gdje se svi osjećaju jednako podržano neovisno o spolu.

Danas ima mnogo žena koje se bave tehnologijom i koje postižu vrlo dobre i zapažene rezultate, što govori da žene u informatičkoj industriji imaju jednake mogućnosti za učenje i napredovanje kao i njihovi muški kolege, dodaje Branka Kaštelan, analitičarka i ekspert za tehnologije poslovnog izvještavanja.

Žene se još uvijek tradicionalno posvećuju dvjema karijerama – jedna je obitelj, a druga posao. To nije lako uskladiti. Ipak, mnoge od nas u tome uspijevaju, a bolji poslodavci to znaju cijeniti.

Koliko je važna činjenica da u jednoj od vodećih domaćih informatičkih tvrtki u podatkovnoj znanosti važnu ulogu i većinu imaju žene pokazuju i neka svjetska istraživanja (Svjetskog gospodarskog foruma i konzultantske kuće PriceWaterHouse, itd.) koja otkrivaju kako u podatkovnoj znanosti, gledano u širem smislu, žena ima 25 posto, dok u profesionalnim ulogama u obradi podataka ih ima samo 20-24 posto. Kao što smo vidjeli, u Compingu je u tim ulogama žena više nego dvostruko.

pročitaj cijeli članak

Karijere (23)Sponzorirano (11)Tvrtke i poslovanje (26)