Josipa Rimac utjecala je na bivšeg predsjednika DKOM-a Gorana Matešića u korist Večernjeg lista

faktograf - prije 3 tjedna - link

Do sada neobjavljene poruke iz mobitela bivše HDZ-ove državne tajnice Josipe Rimac (sada Pleslić), koje su u posjedu Faktografa, otkrivaju spregu između političara, medija i (barem na papiru) neovisnog tijela – Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM).

Nezadovoljna što Večernji list, mjesecima nakon što je na javnom natječaju Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova odabran za promociju projekta, i dalje čeka rasplet žalbi ostalih ponuditelja, tadašnja direktorica tog lista, Andrea Borošić, kontaktira Rimac kako bi ona kontaktirala tadašnjeg predsjednika DKOM-a, Gorana Matešića, s namjerom da požuri proces i da se on okonča u korist medijske tvrtke koju vodi. Rimac to čini, a nakon njene intervencije žalbe su odbijene te nije bilo prepreke da Večernji list konzumira dodijeljeni mu posao.

Borošić potom otvara WhatsApp grupu u kojoj su, uz ostale, urednici iz tog medija, uključujući i glavnog urednika Dražena Klarića, ministrica Gabrijela Žalac te Josipa Rimac. Grupa je otvorena kako bi se sve uključene u nju počastilo boravkom u vili u samoborskom gorju s plaćenim cateringom.

Borošić i Rimac ostaju u dobrim odnosima i nakon toga, što pak rezultira pokušajima tadašnje državne tajnice da zaustavi objavu jedne priče koja se ticala nje.

Sve počinje s javnim natječajem…

Dakle, Večernji list se krajem 2017. godine javio na natječaj Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova kojeg je tada vodila Gabrijela Žalac. Ministarstvo je na tom natječaju tražilo usluge organizacije i realizacije promotivne kampanje o EU fondovima u sklopu Regionalnih dana EU fondova.

Zapisnik o javnom otvaranju ponuda iz 28. studenog 2017. pokazuje kako se na natječaj, procijenjen na 3.000.000 kuna bez PDV-a, javila zajednica ponuditelja Briefing komunikacije i WYG savjetovanje s ponudom u iznosu od 1.930.000 kuna bez PDV-a, zajednica ponuditelja Projekt jednako razvoj, Komunikacijski laboratorij i Algebra s ponudom u iznosu od 1.967.560 kuna bez PDV-a te Večernji list s ponudom, baš u lipu, u iznosu od 3.000.000 kuna bez PDV-a.

Iako je ponuda Večernjeg lista bila najskuplja, Ministarstvo je odabralo upravo nju. Zapisnik o pregledu i ocjeni ponuda pokazuje kako im je stručno povjerenstvo za javnu nabavu pri Ministarstvu dalo najviše bodova. S tom ocjenom se nisu složile dvije druge grupe ponuditelja te su uputile žalbu DKOM-u. Riječ je o samostalnom i neovisnom državnom tijelu nadležnom za rješavanje o žalbama u postupcima javne nabave, koncesija i javno-privatnog partnerstva.

‘Odbiti žalbe’

Kako se žalbeni proces rastegnuo na 2018. godinu, iz Večernjeg lista su se očito uplašili da će DKOM presuditi u korist druge dvije zajednice ponuditelja te su odlučili djelovati. Tako se tadašnja direktorica Večernjeg lista i Styrije Hrvatska, Andrea Borošić, 20. ožujka 2018. godine porukom putem aplikacije WhatsApp javlja tadašnjoj državnoj tajnici u Ministarstvu uprave, Josipi Rimac, i najavljuje joj kako će od nje trebati “jedan savjet” i “eventualnu pomoć”. Rimac joj ubrzo odgovara “Bok Andrea, sve što treba”. Borošić potom Rimac odgovara kako će joj se javiti ujutro te joj se unaprijed zahvaljuje.

I doista, Borošić se u 8:27 ujutro javlja državnoj tajnici s porukom u kojoj joj objašnjava da ju treba na 15 minuta oko jedne teme “čisto da Vam kažem šta je i da vidimo da li šta možemo” te da joj je to dosta važno. Rimac joj odgovara da može u 9:30 negdje blizu ministarstva jer kasnije ima sastanak sa sindikatima. Komunikacija prestaje sve od 9:57, kada Borošić Rimac šalje jedan dokument. Desetak sekundi kasnije Rimac taj dokument prosljeđuje predsjedniku DKOM-a, Goranu Matešiću. Prvo ga pita „A di si radosti“ nakon čega slijedi poruka: “Gle čuda, ja te trebam”. Potom mu, referencirajući se na poslani dokument, piše “molim te” te “odbiti žalbe”.

Odmah nakon toga Rimac javlja Borošić da “kreće u rad” te dalje nastavlja komunicirati s Matešićem o trivijalnijim temama, primjerice, kada će se vidjeti uživo. Matešić joj nudi da se nađu idući utorak “na marendici”. Rimac naglašava da će ona častiti jer joj je nedavno bio rođendan i imendan. Predsjednik DKOM-a na to odgovara da onda on “nosi cviće”.

Rimac i Matešić na ručku

Već idući dan Rimac pita Matešića “kakvo je stanje”. On odgovara “još ne znam”. Na to ga ona podsjeća “aj javi molim te”. On joj odgovara da naručitelj još nije dostavio očitovanje i da je “još jako rano”. Rimac mu piše da će joj u utorak “morati to objasniti”. Zatim mu objašnjava da će prvo zajedno otići u Ministarstvo regionalnog razvoja i EU fondova kod Gabrijele Žalac pa onda na ručak. Predsjednik DKOM-a, svjestan sukoba interesa, to odbija. “Ja ti neću u Ministarstvo. Nikad ne idem n noge ministru. Pazim na to od početka”, piše Matešić državnoj tajnici. Ona pak ne odustaje: “Ali dolazi u obzir da se negdje vidimo! Ok u Bocamarai na katu”. Na kraju se dogovaraju da će se oni u spomenutom restoranu, koji se nalazi odmah ispod Ministarstva, naći u 13:00.

U utorak 27. ožujka 2018. dvojac se doista nalazi na ručku u dogovoreno vrijeme. Iz komunikacije se može nazrijeti da im se pridružila i ministrica Žalac. Očito je da je Matešić na tom ručku dao određene informacije Rimac oko tijeka postupka žalbe na natječaj na kojem je odabran Večernji list jer se ona u 15:43 istog dana javlja Andrei Borošić s porukom “Onaj tjedan iza Uskrsa. Sve ok”. Borošić ju potom pita kada se mogu naći na ručku. Državna tajnica joj odgovara „Čim napiše ahaaa“, referencirajući se na Matešića. Predsjednica Uprave Večernjeg lista joj na to odgovara “Deal”.

U 16:50 isti dan Matešić šalje poruku Rimac u kojoj joj se zahvaljuje “na vrckavom društvu i hranjivom ručku”. Rimac mu odgovara: “A isto najviše volim slatko”. Idući dan, 28. ožujka Borošić u 11:14 pita Rimac do kada je u ministarstvu. Ona joj odgovara da će sigurno biti tamo do 4 ili 5 popodne. Borošić joj odgovara: “Odlično, doći će ti jedna dostava, kad dođe, tražit će tebe”. Rimac joj odgovara da “pusti to sada”, ali Borošić joj replicira “Ma to je već riješeno i u procesu”. Rimac na to odgovara “Čudo si” te potom “Gabi je jučer bila baš sretna”. Borošić joj uzvraća: “Ma vi ste cure sjajne”.

DKOM odbija žalbe u korist Večernjeg lista

4. travnja 2018. Josipa Rimac se javlja Matešiću s porukom “Aloooo ti si mene zaboravio. Proša Uskrs a nismo ni jaja razbijali”. On joj odgovara da ima PTSP od razbijanja jaja, ali da je “za neku pacifističku a opet ugodnu djelatnost”. Ona mu uzvraća da je mogla do njega, što on rado prihvaća. On ju pita hoće li doći sama, na što mu Rimac odgovara protupitanjem: “Šta ne smijem sama?”. Matešić joj odgovara “Pa najbolje je ako ćeš sama… potirat ću svih…” Komunikaciju nastavljaju dva dana kasnije kada se dogovaraju da Rimac dođe do ureda DKOM-a u Koturaškoj ulici u Zagrebu. 11. travnja Rimac pita Matešića “jeste li odlučili”. On joj odgovara: “Strpljenje!”. Ona na to replicira “Aaaaaaaaa” i “Molim teeee”. Predsjednik DKOM-a joj odgovara kako nema potrebe moliti jer je predmet “u radu”. Ona mu odgovara da ga je molila “s ljubavlju”, a on njoj “bez toga ne bi bilo ničega”.

Šest dana kasnije, 17. travnja, u 11:48 Borošić pita Rimac iduće: „Bok draga, kak si? Imaš možda kakvog saznanja kad bi DKOM mogao nešto odgovoriti, mi nemamo nikakvih saznanja… I javi kad ti paše ručak da se vidimo!“. Par minuta kasnije Rimac kontaktira Matešića s upitom “ide li ono kraju”. On joj odgovara da svemu dođe kraj: “Ti me ne znaš, kada ja kažem da brinem, ja brinem. Mislim da danas treba pratiti objave nakon 16:00”.

Odmah nakon te razmjene poruke Rimac javlja Borošić “Danas!!!!!” te joj potom šalje poruku “Iza 16 prati objavu na DKOM-u”. Direktorica Večernjeg lista na to odgovara “Super, puno ti hvala” te ju potom zove na ručak idućih dana. Rimac joj odgovara “svakako ćemo se nas dvije dogovoriti”.

Kako je vidljivo na stranicama Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave to tijelo je potom doista objavilo odluke o žalbi dviju zajednica ponuditelja na natječaj “usluge organizacije i realizacije promotivne kampanje o EU fondovima u sklopu Regionalnih dana EU fondova” koji je otišao Večernjem listu. U tim odlukama DKOM je žalbe odbio u cijelosti te je tako uklonjena i posljednja prepreka na putu Večernjem listu da dobije natječaj vrijedan 3.000.000 kuna, odnosno 3.750.000 kuna s PDV-om.

Dva dana kasnije arhitekt Ante Vrban šalje poruku Josipi Rimac da je „kod Andree u Večernjem“. Rimac ga pita je li ona zadovoljna. Arhitekt joj odgovara: “Jako, obožava te”. 24. travnja Rimac pak šalje poruku Matešiću u sklopu dogovora za ručak s njom i ministricom Žalac: “Gabi te hoće izljubiti”. On joj odgovara da će se u tom slučaju otuširati te potom pita Rimac “A što ćeš mi ti raditi”? Ona mu na to odgovara “al si se pripao”, na što on replicira “Ponadao, ne pripao!”. “U nadi je spas”, poručuje mu državna tajnica u Ministarstvu uprave.

Druženje u samoborskom gorju

Tog istog dana, u 22:15 navečer Andrea Borošić obavještava Rimac da iduću srijedu od 17 sati nadalje rezervira za druženje na Plešivici. “Ja rezerviram restač i javim detalje. Ide Gabi, Mladjo, ti – a uzmi frenda iz DKOM-a, ide moja direktorica prodaje Jasna Bibić i Vlado Nišević – urednik Poslovnog dnevnika. Sve ljudi od povjerenja”, informira Borošić Josipu Rimac.

Ovdje navedeni “Mladjo” je zapravo poduzetnik Mladen Šimunac, bivši vlasnik tvrtke Micro projekt, koji je jedan od optuženih u optužnici Ureda europskog javnog tužitelja u Hrvatskoj radi izvlačenja javnog novca u sklopu afere “Softver” za preplaćeni program za EU fondove. Zajedno s njim optuženi su Gabrijela Žalac, bivši vlasnik tvrtke Ampelos Marko Jukić te bivši ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije Tomislav Petric.

Rimac joj odgovara da “ako neće prijatelj ide Ante”, misleći na arhitekta Vrbana. Očito je da se Borošić u međuvremenu čula s Vrbanom jer Rimac uskoro šalje poruku da Vrban dolazi. Rimac na to odgovara: “Toooooo”. Dva dana kasnije Borošić obavještava državnu tajnicu Rimac da je termin “srijeda 2.5., Plešivica u 20:00” jer “Gabi nemre prije”. To pak potvrđuje da je direktorica Večernjeg lista imala direktnu komunikaciju s bivšom ministricom regionalnog razvoja i EU fondova. Rimac joj odgovara: “Ok… vozimo je Ante i ja”.

Grupa “Ples pod maskama”

28. travnja direktorica Večernjeg lista kreira grupu naziva „Ples pod maskama“. U grupu dodaje idućih osmero ljudi: Gabrijelu Žalac, Josipu Rimac, Anu Odak (koja je u tom trenutku bila pomoćnica ministrice Žalac), Mladena Šimunca, Jasnu Bibić, Dražena Klarića (tada glavnog urednika Večernjeg lista, a danas glavnog urednika tiskanog izdanja Večernjeg lista), Antu Vrbana te Vladu Niševića. Okupljene u grupi Borošić obavještava da će svi skupa družiti u srijedu 2. svibnja u 20 sati u Vili Grey u samoborskom gorju.

Riječ je o vili koja, uz ostalo, ima kamin, finsku saunu, vanjski ljetni bazen, roštilj, jacuzzi za šest osoba i kartašku sobu. “Villa Grey osigurava privatnost svim gostima, garanciju ugodnog i nezaboravnog bijega od svakodnevne rutine”, piše na službenim stranicama. Internetska arhiva otkriva kako je tada cijena najma te vile za do deset osoba bila 2 900 kuna. U daljnjim porukama Borošić članove grupe obavještava da je naručila i catering za sve te da će biti alkohola. Klarić tada pita “A bazen je iznenađenje?”, na što mu Borošić odgovara: “…a da samo bazen… ima još svašta nešto”. Ministrica Žalac sve to komentira s porukom “Vi ste potpuno poludili!”. Borošić joj na to odgovara “Sad je gotovo – ideš i točka. Ni sjednice ni bakrači, sve je rezervirano i plaćeno”. Rimac se uključuje s komentarom “Aaaaaa. Lipota”.

Fotografije vile sa službene stranice

Na sam dan druženja glavni urednik Večernjeg lista u grupu šalje poruku da im se ipak neće moći pridružiti jer “stara majka sutra ima zakazanu operaciju” pa mora krenuti po nju u Trilj. Rimac odgovara: “Majka je prioritet”. Iz grupe uskoro izlazi i Šimunac, ali se ostali svejedno nalaze u vili.

U 1 sat ujutro idući dan Rimac se zahvaljuje Borošić izvan grupe porukom “Hvalaaaaaa bilo je super”. Direktorica Večernjeg lista joj uzvraća “i drugi put”. U grupi se pak oglašava ministrica Žalac te zahvaljuje Borošić na predivnoj večeri: “Bilo nam je predivno, baš sam se nasmijala i opustila! Pozdrav svima iz Splita!”.

Rimac pokušavala utjecati na uređivačku politiku

Sedam mjeseci kasnije, 23. studenoga, Rimac se javlja Borošić s porukom “Možemo li malo zaustavit 24 da sutra ne ide ova priča oko Anamarije Radić i kuće”. Naime, Snježana Bajan je 2009. godine, kada je bila predsjednica Građanskog odjela Općinskog državnog odvjetništva u Kninu, dala pozitivno mišljenje na prijedlog ravnateljice Uprave za područja posebne državne skrbi Anne Marije Radić da se obitelji Josipe Rimac, tada gradonačelnice Knina, daruje državni stan  – pored državnog stana koji su ranije dobili na korištenje – iako na to nisu imali pravo. Radić je za to 2021. godine pravomoćno osuđena na zatvorsku kaznu.  No, nepravomoćnu presudu Radić je prvo u lipnju 2017. godine izrekao zagrebački Županijski sud. U pokušaju da spriječi 24 sata da pišu o tom slučaju, Rimac se u studenome 2018. godine obratila Borošić. Ona je potom pita o čemu se tu točno radi.

Rimac joj pojašnjava da ima informacije kako 24 sata pišu o tom slučaju, o tome kako je njen tadašnji suprug dobio kuću te o postupku protiv Radić. Potom je pita “možeš li viditi samo jeli ide šta”. Borošić je potom izvještava da ju je možda prekasno kontaktirala jer je priča već spremna za objavu. “Jebi ga. Šta mi nisi prije rekla?! Mozda sam neki k. i mogla. Ovak sad bojim se da budemo gasili požare. Al ajde čekaj da se čovjek javi”, obavještava Borošić Rimac. Nakon toga joj pak šalje poruku da je saznala da priča o njoj i Radić neće biti na naslovnici te da je neće pratiti slika. Dodaje i kako joj je tadašnji glavni urednik 24 sata Ante Gavranović napisao “i znaš, odi u kurac, a lijepo smo mislili razvit i neku priču”. Zatim dodaje “neće ništa razvijat”. Rimac joj se nakon toga zahvaljuje i piše: “Ma sve ok važno da nema slike i naslovnice”.

Prijateljstvo Borošić-Rimac čak je došlo do te razine da je direktorica Večernjeg lista zvala državnu tajnicu na svoj rođendan u tada aktualni bar Elfs Bubbles u zagrebačkoj Amruševoj ulici koji se u međuvremenu zatvorio. U porukama koje ima Faktograf njih dvije su čak raspravljale i o cijeni angažmana pjevača Ivana Zaka u sklopu izborne kampanje, problemima Josipe Rimac sa, za nju, nepovoljnom odlukom Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, ali i novinarima koji će pisati o njoj.

Borošić i Matešić bez komentara

Naravno, Faktograf je kontaktirao sve bitne aktere ovih poruka i to upravo na brojeve telefona iz prepiski. Goran Matešić je s pozicije šefa DKOM-a otišao 7. srpnja 2019. godine te je sada član Nadzornog odbora Jadroplova. Riječ je o tvrtki u kojoj država preko Centra za restrukturiranje i prodaju raspolaže s većinskim paketom od 70,64 posto dionica dok ostatak pripada određenom broju pravnih osoba i malim dioničarima. Da su on i Rimac komunicirali nije tajna te je već ranije objavljeno da su imali svoju WhatsApp grupu “Boca”, nazvanu po restoranu ispred Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova u koji su voljeli zalaziti. Matešić nam nije ni dao priliku da ga pitamo pitanja već je odmah izjavio “Ja ne bih s Vama uopće razgovarao”. Kada smo mu odgovorili da ćemo mu onda poslati pitanja zahvalio nam se i prekinuo razgovor.

Andrea Borošić je iz Večernjeg lista otišla u listopadu 2020. godine. Ni ona nije bila raspoložena za komentar Faktografu. “Gledajte, nisam autorizirana davati nikakve izjave”, kratko je izjavila i prekinula razgovor.

Dražen Klarić, koji je u međuvremenu uz poziciju glavnog urednika lista postao i član Uprave, bio je daleko otvoreniji za pojašnjenja. Kaže nam kako on tada nije znao što odlučuje Uprava, da s time nije imao veze te da nije znao za ništa od spornih momenata iz prepiske Borošić – Rimac – Matešić s kojom smo ga suočili. Tvrdi i kako se on u WhatsApp grupi nije našao vlastitom voljom pa je stoga ubrzo i izašao. “U ovom trenutku sam u pet, šest grupa. Znaš kako te netko stavi u grupu. Ako vidiš da sam ja tu išta nečasno napravio kao glavni urednik ili novinar – udri me. Ali znam da nisam. Nije ni moj posao ni zadatak da se previše družim s ljudima kao glavni urednik. To je na novinaru”, pojasnio nam je Klarić.

Iz Večernjeg lista nam pak do objave ovog teksta nisu odgovorili zašto je, i na čiju točno inicijativu, Borošić kontaktirala Rimac. Također nam nisu odgovorili niti koliko je sveukupno koštalo druženje u Vili Grey na Plešivici. Faktograf nije dobio niti očitovanje odvjetnika Josipe Rimac na prepisku, iako smo upite slali više puta.

O spornom natječaju već se pisalo

Inače, o tom poslu koji je od Ministarstva regionalnog razvoja i EU fondova dobio Večernji list u ožujku 2018. godine pisao je i Index, odnosno njihov istraživački novinar Ilko Ćimić. U tekstu je problematizirao činjenicu kako je na tom natječaju cijena bila tek jedan od kriterija i to onaj koji se najmanje vrednovao. Najviše bodova išlo je za kvalitetu stručnjaka i to 30, po 25 bodova vrednovale su se kvaliteta koncepta i posebne prednosti, dok je cijena iznosila maksimalnih 20 bodova. “Večernji list na kraju je imao 95,68 bodova od maksimalnih 100, dok su druge dvije imale po 87,07 i 90,78 bodova”, pisao je Ćimić.

Naveo je i kako je razliku u bodovima Večernji dobio jer su ponudili medijski prostor za promoviranje te akcije u vrijednosti 28,6 milijuna kuna. “Tako su za medijsku pokrivenost dobili maksimalnih 10 bodova odnosno, iskoristili su poziciju kao medijska kuća. Ostali su ponudili 206 tisuća kuna i 3,3 milijuna kuna za medijsku pokrivenost 0.07 boda odnosno 1,1 bod”, pisao je 2018. Ćimić.

Kao i u slučaju poruka koje je Rimac slala ministru mora, prometa i infrastrukture Olegu Butkoviću te predsjedniku Uprave HŽ Infrastrukture Ivanu Kršiću, a vezano uz zapošljavanje njenih poznanika, i iz ove priče prozilaze indicije o mogućem trgovanju utjecajem kojeg bi trebale ispitati nadležne institucije.

The post Josipa Rimac utjecala je na bivšeg predsjednika DKOM-a Gorana Matešića u korist Večernjeg lista appeared first on Faktograf.hr.

pročitaj cijeli članak

Gabrijela Žalac (4)Izdvojeno (80)josipa rimac (52)Pod povećalom (40)poruke (18)