Znanstvenici će oživiti vunastog mamuta: ‘Vraćamo ih nakon 10.000 godina’

dnevno - prije 2 mjeseca - link

Znanstvenici su postigli proboj u istraživanju matičnih stanica kod slonova, što bi moglo značiti da su korak bliže vraćanju izumrlih vunastih mamuta u život, objavila je deekstinkcijska tvrtka Colossal Biosciences.

Njezin znanstveni tim navodi da je uspješno izolirao inducirane pluripotentne matične stanice (iPSC) iz azijskih slonova (Elephas maximus). Te iPSC stanice reprogramirane su tako da mogu dati podrijetlo bilo kojem tipu stanica u tijelu, što znači da će istraživači sada moći istražiti prilagodbe koje razlikuju vunaste mamute (Mammuthus primigenius) od njihovih najbližih živućih rođaka i testirati genske uredbe bez potrebe za uzimanjem tkiva od živih životinja.

“Ove stanice definitivno su od velike koristi za naš rad na deekstinkciji”, tvrdi biologinja i voditeljica tima Eriona Hysolli. Ključno je da mogu otkriti stanične i genetske procese značajki koje su pomogle vunastim mamutima da opstanu na Arktiku.

Zadivljujuća tehnologija

Prije svega, te značajke uključuju gustu dlaku, zakrivljene kljove, masne naslage i zaobljenu lubanju. Osim toga, iPSC stanice otvaraju put stvaranju spermija i jajnih stanica slonova, što je ključno za deekstinkciju mamuta u laboratoriju.

Kako je u divljini preostalo manje od 52.000 azijskih slonova, sakupljanje stanica tih životinja bilo bi i teško i nepoželjno.

Inženjering embriona vunastog mamuta više nije ogroman izazov, ali rođenje zdravog mladunca zahtijevat će više vremena i rada. Tim još istražuje alternativne metode za stvaranje slonovskih iPSC stanica.

“Ovo je važno otkriće i bitan korak za stvaranje vunastog slona nalik mamutu. Cilj je pretvoriti te iPSC-eve u spermije i jajašca, što bi omogućilo in vitro oplodnju i, na kraju, surogat majčinstvo. Te su metode prilično izazovne i još nisu razvijene, ali samo je pitanje vremena”, objašnjava biolog Vincent Lynch sa Sveučilišta u Buffalu (New York, SAD).

Osim toga, iPSC tehnologija mogla bi potaknuti očuvanje slonova, primjerice, omogućavajući istraživačima umjetnu proizvodnju i oplodnju reproduktivnih stanica.

Foto: Pixabay

Ne znamo zašto su izumrli

Vunasti mamut najpoznatija je izumrla vrsta slonova iz gornjopleistocenskoga ledenoga doba. Bio je veći od današnjega slona, a imao je veće i savijenije kljove. Od zime ga je štitila naslaga sala i gusto, crvenkastosmeđe krzno, a zbog prilagodbe na veliku hladnoću imao je male uške.

Živio je u Europi, Aziji i Sjevernoj Americi. Fosilni nalazi kostura, osobito veliki kutnjaci s mnoštvom izraženih žvačnih grebena na površini krune zuba i kljove, nalaze se često u našim krajevima, najviše u gornjopleistocenskim naplavinama rijeka sjeverne Hrvatske (panonski prostor) Save i Drave. U Sibiru je pronađen cijeli leš sačuvan u vječnom snijegu i ledu.

Smatra se da su evoluirali od azijskih slonova prije 4,8 milijuna godina. Izumrli su prije otprilike 10.000 godina, dok su tragovi endemske patuljaste vrste u Kaliforniji zabilježeni prije 2000 godina.

O razlozima izumiranja mamuta ne postoji znanstveni konsenzus. Neki ga smatraju posljedicom klimatskih promjena, dok drugi navode čovjeka i njegovo djelovanje.

Šetao je psa u šumi pa pronašao ogromnog dinosaura: Star je više od 70 milijuna godina

Objava Znanstvenici će oživiti vunastog mamuta: ‘Vraćamo ih nakon 10.000 godina’ pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Planet-X (200)