“Želim samo logo za svoj brend” je kao naručivanje hrane bez soli i začina

netokracija - prije 1 mjesec - link

Posebice za tvrtke koje žele ostaviti trajni dojam i uistinu zaživjeti u srcima i umovima svoje publike. Kako bi brend prošao vibe check i ostao relevantan, potrebno mu je pristupiti sveobuhvatno i shvatiti da brendiranje treba “odraditi do kraja” u cilju ostvarivanja marketinškog uspjeha. Brendiranje je kompleksan proces s pomno razrađenom strategijom koja vodi do oblikovanja holističkog i trajnog identiteta marke.

“Samo mi treba logotip!”, čest je refren među vlasnicima tvrtki, koji žele uspostaviti ili preoblikovati svoj brend. Iako je želja za vizualno privlačnim simbolom potpuno razumljiva, iskusni marketinški stručnjaci prepoznaju da je logotip samo jedan potez kista na širem platnu brendiranja.

Iako je logotip ključan element, to je samo vrh ledenog brijega.

Zbog toga je prije svega potrebno napraviti istraživanje poslovanja klijenta, razumjeti njegove vrijednosti, ciljeve i ciljane publike. Ova faza otkrivanja ključna je za oblikovanje strategije brenda koja ide dalje od vizuala i usklađuje se s biti poslovanja.

U današnje vrijeme ta je faza još važnija. Zbog brzog načina života, doom-skrolanja kroz portale, vijesti “iz minute u minutu”, boostova serotonina od neograničenog sadržaja na društvenim mrežama – pažnja potrošača sve je kraća, dragocjenija i teže uhvatljiva.

Brendovi moraju biti nezaboravni da bi se izborili u silnom šumu informacija i sadržaja kojima smo svakodnevno bombardirani. Više nije dovoljno imati upečatljiv logotip; tvrtke moraju razviti identitet marke koji rezonira s ciljanom publikom, komunicira zanimljivu priču i gradi povjerenje tijekom vremena. Holistički pristup osigurava da svaki aspekt brenda, od poruka do vizuala, doprinosi skladnom narativu.

Tri stvari treba imati na umu:

  1. Brendiranje je kontinuirani proces, ne jednokratni događaj. Ulaganje vremena u fazu otkrivanja donosi ono što čini brend jedinstvenim.
  2. Dobro definirana strategija brenda je vaša jedinstvena mapa.
  3. Budite otvoreni za promjene. Tržišta se mijenjaju, a tako bi trebao i vaš brend, kako bi ostao relevantan.

Od etikete do novog brenda…

Alan Divković

Ako bih morao izdvojiti jedan primjer klijenta koji je mislio da treba “samo logo”, a dobio je novi brend, to bi bila destilerija Duh u boci. Oni nisu trebali logo, nego etiketu za svoj prvi proizvod, gin. Na kraju su izašli s brendom Old Pilot’s koji je osvojio nekoliko internacionalnih nagrada za brend, između ostalog i nagradu na natjecanju San Francisco Spirit Award.

Također, izdvojio bih i brend za koji smo radili repozicioniranje i brend strategiju iz koje je definirano sve osim imena i etikete, od novog loga, storylinea, vizuala i sveukupnog izgleda do tone of voicea, ključnih značajki i vrijednosti, digitalne i POS komunikacije. Rezultat? Antique je postao flagship ne samo Badela, već i bitan faktor u kategoriji domaćih alkoholnih pića, neki bi rekli čak i “hrvatsko nacionalno piće”.

Za one koje zanimaju detalji, u bogatoj ostavštini Franje Pokornyja i intrigom ispunjenoj povijesti pelinkovca kao pića, skrivala se buduća okosnica brenda i naša primarna inspiracija. Zapravo, bilo je prilično izazovno ispričati toliko kompleksan i slojevit proizvod koji otkriva i priča puno toga – od interesantnih početaka i prodaje proizvoda u ljekarnama zbog terapeutskih svojstava, autentične i unikatne boce koja se čuva u Muzeju Grada Zagreba, činjenice da se nekoć služio na europskim dvorovima, do pregršt brižno biranog domaćeg ljekovitog bilja, craft procesa u stoljetnim bakrenim kotlovima.

S druge strane, Antique Pelinkovac golica maštu i detaljima poput originalne recepture koja je zamalo ostala izgubljena u vihoru ratne povijesti i mistikom – tko je žena s izvorne etikete, je li ona neka Pokornyjeva ljubav ili muza, je li simbol Hrvatske ili pak nešto treće…

Hrvoje Serdar

Kad uzmemo u obzir i samu kvalitetu proizvoda i specifičan okus koji je zaista karakterističan u odnosu na sve konkurente te repozicioniranje proizvoda u premium segment, onda je pravi izazov isplesti finu “brend tapiseriju” priče koja će odskakati svojim zanimljivim detaljima i u konačnici tvoriti cjelinu koja oduševljava.

A za osjetiti sve iz perspektive kupca i prenijeti s kreativne strane, potrebno je otići stvarno duboko….

U ovom procesu nema prečaca

Vrlo se često tijekom samog procesa potpuno saživimo s proizvodom, isprobavamo ga na razne načine, u raznim kontekstima, postajemo njegovi najveći fanovi, ali i kritičari kako bismo otkrili sve strane, gotovo poput metodskih glumaca. Obično to i je neka formula kako treba pristupati inspiraciji i svrhovitom kreiranju brendova – dopuštajući eksplorativnu i često konfliktnu fazu u svakom od stadija (od strategije, preko kreative do implementacije i održavanja) koja uvijek završava konsenzusom i sumiranjem najboljih opcija.

Naravno, ništa manje važna nije ni faza implementacije i produkcije na kojoj se obično zna posezati za nekim prečicama i kompromisima iz raznih razloga, a to je ono što su mali znakovi kupcu da nešto nije u redu. Jedan ili dva takva možda mogu proći ispod radara, no ako u svom ekosustavu brend nastupa nekonzistentno, to je nešto što konačni kupac vidi i uvijek osjeća.

U ovom slučaju, bilo nam je izuzetno važno imati vrhunski pristup fotografiji i sadržaju za društvene mreže kako bi prenijele sve relevantne aspekte i senzualnost proizvoda, kao i premium osjećaj, tim više jer govorimo o nešto skučenijem komunikacijskom prostoru kategorije.

I sami smo se rebrendirali

Da ne bude da pričamo samo o drugima, rebrendirali smo se nedavno i sami! Proces rebrendiranja Kofeina zapravo nije išao ništa drugačije u odnosu na slučaj kad radimo za nekog drugog.

Prije same kreative i stvaranja novog identiteta prethodilo je slaganje novog poslovnog modela, evolucija mindseta i uvjetno rečeno korporativne kulture, optimiziranje poslovnih procesa i same operative, postavljanje biznis i brend ciljeva, a nakon toga i detaljna kompetitivna analiza i strategija. Iz nje smo derivirali više kreativnih pristupa koji prenose naš novi smjer, oslikavaju naš pristup i odražavaju iskustvo koje klijenti dobivaju.

U komunikacijskom smislu poigravamo se nazivom Kofein kao brend supstancom, odnosno tvari koja vitalizira i energizira brendove te ujedno odražava svrhovitost i okrenutost kreative prema konkretnom poslovnom cilju  – to u konačnici i je supstanca svake ideje, kreative, brenda.

U vizualnom smislu dosadašnji “crno-bijeli svijet” zamijenilo je pretapanje decentnog spektra koje odražava spajanje različitih ekspertiza, perspektiva, karaktera, razmišljanja, i samih proizvoda, okrenutost novim izazovima i stalnim promjenama te “poliranje” i najmanjih detalja do punog sjaja, a rotiranjem slova “i” u uskličnik želimo sugerirati svoj vlastiti, ponekad i sasvim suprotni pristup od očekivanog te odraziti oduševljenje koje nastaje kod klijenata i kupaca u rezoniranju s moćnim brendovima.

Logotip nije ni alfa ni omega brendinga

Započinjanje putovanja brendiranja uključuje više od same etikete i imena. To je višeslojni proces dubokog razumijevanja poslovanja klijenta, njegovih vrijednosti i jedinstvene ponude na tržištu.

No, da bi se do novog brenda došlo, potrebno je tom procesu vjerovati. Brend nije samo logotip, to je duša vašeg poslovanja. Posvetite vrijeme razumijevanju i artikulaciji priče vašeg brenda. Dobro izveden proces brendiranja ne samo da će podići vaš vizualni identitet, već će rezonirati s vašom publikom, stvarajući trajne veze.

Logotip nije ni alfa ni omega brendinga. Nije ni početak ni kraj. To je samo dio slagalice cjelokupnog postavljanja proizvoda na tržište. Brendiranje je stvaranje specifične priče za svakog klijenta te pokušaj izdvajanja na zasićenom tržištu. Prava snaga brendiranja je postizanja da marka uistinu zaživi svoj život i kao živo biće se poveže s publikom.

Još jednom za kraj: Nije samo riječ o logotipu. Riječ je o oblikovanju trajnog identiteta.

pročitaj cijeli članak

Digitalni marketing (14)kolumna (8)