Gen Z ima pažnju od 8 sekundi, kako ih zainteresirati?

netokracija - prije 3 tjedna - link

Generacija Z ima prosječan raspon pažnje od svega osam (8)! sekundi, što je za sekundu kraće od rezultata zlatne ribice (da, stvarno). Do 2030. godine više od 30% radne snage činiti upravo ova generacija pa će za brendove postati sve važnije kako do njih doprijeti.

To će biti skoro nemoguće izvesti dosadnim plaćenim reklamama. Da bismo postigli dobre rezultate, moramo koristiti nove tehnike i alate. U RZLT-u smo proveli mnogo istraživanja na ovu temu kako bismo utvrdili što ovi klinci žele i jesmo li u međuvremenu mi postali bumeri.

U generaciju Z spadaju svi koji su rođeni između 1997. i 2012. godine, tako da je već znatan dio ove generacije zaposlen i zarađuje svoj novac. Kako godine budu prolazile, utjecaj generacije Z – prve generacije koja je odrasla uz internet – na tržište će postajati sve veći. Neka istraživanja pokazuju da generacija Z u prosjeku provodi više od 8 sati dnevno gledajući u ekran.

Što generacija Z voli?

Moć digitalnih zajednica

Gen Z uživa pronalasku i uključivanju u grupe u kojima mogu izraziti sebe, dijeliti mišljenja i iskustva. Primjerice, zajednice oko gaming brendova često se formiraju na platformama kao što su Twitch i Discord. 

Discord nije samo za gaming. Pokazala je to AI kompanija Midjourney čiji proizvod se ispočetka koristio putem Discorda, čime su na svom kanalu brzo okupili snažnu zajednicu entuzijasta i redovitih korisnika, kojih sada ima više od 19 milijuna.

Ma kakvi Slack i Zoom, centar zadužen za provedbu mature komunicira putem gamerskog Discorda!

Tehnološke i inovativne tvrtke grade zajednice na Redditu ili GitHubu, gdje brendovi softverske industrije okupljaju entuzijaste koji surađuju na projektima otvorenog koda, predlažu nove značajke ili rješavaju tehničke izazove. 

Važno je da su brendovi kontinuirano i autentično angažirani oko svoje zajednice, a ne da je tretiraju tek kao marketinšku kampanju koja ima fiksni početak i kraj.

Ne znaju ispuniti uplatnicu, ali znaju što je chain key

Inflacija, nestabilnost tržišta i naizgled beskonačna količina edukativnog sadržaja na temu financija učinili su da je generacija Z opsjednuta trgovinom na burzama, investiranjem, stakingom, swapanjem i svakim oblikom pasivne zarade.

Brz razvoj industrije web3 i visoka razina tehnološke pismenosti stvara situaciju u kojoj vam prosječan pripadnik ove generacije može objasniti kako funkcionira chain-key tehnologija koja spaja naprednu decentraliziranu infrastrukturu ICP mreže s Bitcoinom ili Etherom, ali nije siguran kako ispuniti uplatnicu.

Privlači ih i umjetna inteligencija, kroz aplikacije za personalizaciju sadržaja, optimizaciju učenja i unaprijeđenje svakodnevnih zadataka. Zanima ih i održiva tehnologija i inovacije koje doprinose borbi protiv klimatskih promjena. 

Gdje griješimo u zapošljavanju generacije Z?

Game on 

Igre su sastavni dio odrastanja gotovo svake osobe koja pripada generaciji Z. Bilo da su na telefonu ili računalu, igranje igara oblikovalo je razvoj svake mlade osobe. Ključni mehanizmi tih igara duboko su usađeni u njihovo ponašanje.

Neke od tih mehanizama možemo implementirati u strategije razvoja brenda kako bismo privukli Gen Z pomoću nečega što im je već poznato.

Primjerice, Fortnite – koji ima otprilike 221 milijuna mjesečno aktivnih korisnika, omogućava brendovima da naprave svoje mini-igre unutar njihove platforme što omogućava brendovima da direktno targetiraju igrače koji već poznaju koncept igre. 

Tajna uspjeha najpopularnije igre današnjice, Fortnite, leži u tome kako “prodati” igru – neigračima!

Uradi sam (DIY)

Da, ovi mladi ljudi provode sate buljeći u ekrane, ali također žude za autentičnošću i opipljivom kreativnošću koju mogu držati u rukama. Ne radi se samo o slikanju ili heklanju, već o izražavanju sebe i stvaranju nečega iz ničega. I tu dolazi “uradi sam” kultura. Ona nudi jedinstvenu priliku za povezivanje s Generacijom Z na razini iznad digitalnog.

Što brendovi mogu učiniti?

Dobro, sada se sigurno pitate što zapravo možete učiniti kako biste učinili svoj brend privlačnijim za nove generacije. Evo nekoliko primjera.

Zajednica i gamifikacija

Rekli smo već da su zajednice i autentična komunikacija ključni za privlačenje generacije Z. Isto tako, poznaju i vole mehanizme koji se koriste u igrama. 

Uz pomoć platformi kao što su Zealyj i Layer3, možemo pretvoriti bilo koju aktivnost u  zabavne i interaktivne aktivnosti, koristeći bodove, značke, rang liste, izazove i nagrade za postignuća. 

Primjer kampanje na Zealyju

Virtualni influenceri

Virtualni influenceri su digitalni likovi stvoreni uglavnom uz pomoć umjetne inteligencije te fotorealističnog 3D dizajna koji postoje isključivo na društvenim mrežama i imaju svoje “živote”, interese i pratitelje.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Dva su razloga za korištenje virtualnih influencera u odnosu na stvarne. 

Prvi razlog je potpuna kontrola nad sadržajem. Ako naprave svog virtualnog influencera, brendovi imaju potpunu kontrolu nad porukama koje se šalju, izgledom influencera i situacijama u kojima se oni nalaze. To eliminira rizik od nepredviđenih kontroverzi ili skandala kojima su mnogi stvarni influenceri skloni.

Drugi razlog je što za virtualne influencere ne morate organizirati putovanja, ne trebaju se uređivati ni šminkati pa su samim tim troškovi znatno niži. Potrebno je samo generirati sliku ili video (naravno, ne zaboravite da to iziskuje grafičke i produkcijske troškove ako želite nešto kvalitetnije rezultate).

Lil Miquela x BMW – kampanja Transcending Realities

Brend koji je to pravilno izveo

Jedan od najboljih primjera je Adidas s njihovim projektom ALTS. Adidas pokazuje da ne morate biti brend koji se bavi tehnologijom kako biste privukli nove generacije. Sve što je potrebno je inovativan i jedinstven pristup.

ALTS by Adidas je projekt koji koristi blockchain tehnologiju za stvaranje jedinstvenog iskustva za svoje korisnike. Pruža im pristup različitim pogodnostima poput ranog pristupa fizičkim i virtualnim proizvodima, ulaznicama za događanja te udjel u ekosustavu ALTS.

Vlasnici ALT tokena dobivaju svoju profilnu sliku ili avatar, čime postaju dio zajednice od 30.000 jedinstvenih virtualnih identiteta. Ovaj virtualni identitet, koji korisnici mogu pokazivati prijateljima na različitim društvenim platformama, oblikuje se interakcijom s brendom kroz različita narativna poglavlja.

U drugom “poglavlju” kampanje, korisnici su imali priliku prikupiti značajke lica iz automata uz pomoć kovanica Rift Valley Motela, dok je u trećem poglavlju omogućena nadogradnja i razmjena tih značajki. Ovo je savršen način da se ojača veza između brenda i njegovih potrošača, dajući im mogućnost da personaliziraju svoje iskustvo i na taj način ostanu povezani s brendom dugi niz godina.

Kako komunicirati?

Pored tehnologija i alata, podjednako je bitan način na koji komunicirate s ovom generacijom.

Održivost kao glavna misija

Održivost znači više od modne fraze za Generaciju Z, to je način života. Morate pokazati kako vaš brend aktivno doprinosi zaštiti okoliša kroz inicijative kao što su smanjenje ugljičnog otiska, korištenje održivih materijala i podrška fair trade inicijativama.

Transparentnost je vrlo bitna

Da biste pridobili Generaciju Z, ključno je usvojiti transparentan pristup u svim aspektima vašeg poslovanja. Ova generacija traži više od površnih obećanja. Oni žele stvarne dokaze o vašoj predanosti. Javno dijelite detalje o vašim poslovnim procesima, etičkim standardima i koracima koje poduzimate kako biste bili društveno odgovorni. 

Transparentnost nije samo otkrivanje informacija, već i iskreno prikazivanje izazova s kojima se suočavate i koraka koje poduzimate kako biste ih prevladali. Ovakav otvoreni dijalog povećava povjerenje i gradi dublje veze s mladim potrošačima.

Personalizacija kroz tehnologiju

Generacija Z cijeni kada brendovi prepoznaju njihove individualne potrebe i želje. Upotrebom tehnologije i podataka, možete personalizirati iskustvo s brendom, od preporuka proizvoda do prilagođenih marketinških kampanja. 

Alati za analizu podataka i AI igraju ključnu ulogu u pružanju iskustava koja se osjećaju prilagođeno svakom pojedincu, čime se poboljšava korisničko iskustvo i potiče lojalnost.

Edukativni sadržaj

Neprestano učenje i razvoj su visoko na listi prioriteta Generacije Z. Integrirajte edukativni sadržaj u svoje komunikacijske strategije kako biste se povezali s ovom znatiželjnom generacijom. Organizirajte webinare, radionice i tutorijale koji pružaju dublji uvid u vaše proizvode ili usluge i omogućavaju korisnicima da steknu nove vještine

I na kraju, kako se približavamo 2030. godini, važno je prepoznati da će, uz Generaciju Z, nastati i druge slične generacije. To znači da ćemo morati stalno unaprijeđivati marketinške i distribucijske kanale te otkrivati nove načine kako aktivirati mladu publiku

pročitaj cijeli članak

blockchain (4)Digitalni marketing (13)kolumna (8)