Zašto je TABU pričati o plaćama? Jer su vaše kolegice plaćene manje za jednak rad.

netokracija - prije 2 mjeseca - link

Za TABU vjerujem da ste dosad svi čuli, ako niste – čut ćete. I to upravo na Netokraciji gdje ćemo u suradnji s platformom TABU, nekoliko puta godišnje, ekskluzivno podijeliti osnovne informacije o plaćama u hrvatskom techu. Uskoro nam se približava i termin prvog ovogodišnjeg updatea

No, prije toga, ususret Netokracijinom događaju koji se jučer održao – a koji je spojio Ladies of New Business s Rock, Paper, Products konferencijom, danas ćemo s vama podijeliti detalje o tome koliko su plaćeni stručnjaci na pozicijama u hrvatskim digitalnim proizvodima.

Prosječna neto plaća u hrvatskom techu iznosi 1817 eura

U TABU je dosad uneseno 27 tisuća plaća! Dio te brojke otpada na kolege iz susjednih država, freelancere odnosno one koje rade putem obrta, jedan dio pak nije validan pa sve te stavke treba precizno uvesti u računicu. Stoga, ako bismo gledali uvjete: da su u pitanju unosi osoba koje primaju plaću iz Hrvatske, rade na Ugovor o radu na neodređeno i da su plaću ažurirali unutar zadnjih 18 mjeseci – dobivamo brojku od 11 tisuća plaća u hrvatskoj tehnološkoj zajednici.

Iz tog bazena informacija, prije nego se bacimo na pozicije u productu, važno je dobiti i širu sliku. Prosječna plaća u hrvatskom IT-ju, prema podacima s kraja veljače 2024. iznosi 1817 eura, odnosno medijan iznosi 1700 eura. Ova brojka se odnosi na neto iznos, s dodacima za prijevoz, prehranu i nagradu za radni rezultat.

A kad je u pitanju product, u svojoj prezentaciji na spomenutom događaju, Product Lead i su-osnivač platforme TABU, Vatroslav Mileusnić podijelio je s nama informacije o plaćama za pozicije Product Managera, Product Ownera, Product Designera i tzv. Voditelja proizvoda odnosno ekvivalent tome bi bio Head of Product (osoba koja vodi cijeli produktni odjel).

Kako su plaćeni stručnjaci koji rade na hrvatskim proizvodima?

Na grafu poviše vidjet ćete medijan i prosjek svih plaća unesenih za navedene produktne pozicije. Iste su navedene uz Development/QA, kategoriju u kojoj je Vatroslav objedinio sve pozicije čiji se posao tiče “programiranja”, čisto radi usporedbe.

Prosjek ovisi i senioritetu, naravno. Product Designer na juniorskoj poziciji u prosjeku ima plaću 1237 eura, na middle poziciji 1606 eura, a seniorska prosječna plaća iznosi 2480 eura. Product Owner na juniorskoj poziciji u prosjeku ima plaću 1456 eura, na middle poziciji 1936 eura, a na seniorskoj 2248 eura. Product Manager na juniorskoj poziciji u prosjeku ima plaću 1454 eura, na middle poziciji 2016 eura, a seniorska prosječna plaća im je 2391 euro.

Na grafu niže, moći ćete preciznije procijeniti i gdje se vi nalazite na lenti plaća. Konkretno, 25. odnosno 75. percentil znači da 25 odnosno 75% ljudi od svih koji su unijeli podatke za te pozicije, ima plaću jednaku ili nižu navedenom precentilu.

Samo su na 1 poziciji u “productu” žene i muškarci u Hrvatskoj plaćeni jednako…

Nije tajna da je IT sfera u kojoj ima više muškaraca, no isto tako unutar iste ima područja u kojima omjeri idu značajno više u korist jedne strane. Primjerice, programiranje i ljudski resursi. Ovdje je zanimljivo istaknuti pak da su žene u programiranju uglavnom slabije plaćene od muških kolega, dok je situacija u ljudskim resursima obrnuto neproporcionalna – čak i kad su u većini opet su slabije plaćene od manjeg broja muškaraca koji se bave istim poslom.

U kategoriju Product Managera i Product Ownera ušli su i Business Analysti jer im je opis posla prilično sličan, komentira Vatroslav.

Kao što vidimo na grafu gore, u našoj industriji omjer je podjednak za te pozicije. Vatroslav dodaje kako je omjer Product Managera ovisno o spolu sljedeći: 56% muškaraca, 33% žena, te 11% ostalih ili neizjašnjenih.

Na grafu niže moći ćete vidjeti i omjer plaća na product pozicijama između žena i muškaraca, ovisno o senioritetu. Vidimo da se s povećanjem senioriteta, razlike u plaćama povećavaju u većini slučajeva. Jedine dvije posebnosti su: Product Designeri, gdje je poveća razlika evidentna od rane karijere; te da među seniorima na poziciji Product Owner nema razlike!

Jesu li žene negdje više plaćene?

Jesu, ima takvih pozicija, ali kao što ćete vidjeti niže, razlika u plaćama u većini slučajeva upada u onaj “prihvatljivi postotak”. O čemu je tu riječ?

U želji da se sve više prakticira načelo jednake plaće za jednak rad muškaraca i žena, EU je definirala nova pravila o transparentnosti plaća. Prema novim pravilima, tvrtke iz EU-a morat će dijeliti informacije o plaćama i poduzeti mjere ako njihova rodna razlika u plaćama premaši 5%. Direktiva o transparentnosti plaća stupila je na snagu u lipnju 2023., a zemlje EU-a od tada imaju 3 godine za prijenos direktive u svoje nacionalne zakone.

S druge strane, pozicije s najvećim odstupanjem u korist muškaraca idu do razine čak od 40.65%! Jasno je da trebamo uzeti u obzir zastupljenost žena u nekima od ovih pozicija, no za neke čak ni to ne pomaže: nesrazmjer je poprilično nebulozan u područjima Customer Service & Supporta kao i za digitalne dizajnere.

Nadamo se da se niste mnogo iznenadili brojkama i da vam je plaća što bliže ili veća od prosjeka 🙂 Ako želite i dalje ostati informirani o stanju plaća u hrvatskoj tech industriji, svakako iskoristite mogućnosti platforme TABU.

pročitaj cijeli članak

istraživanje (27)Karijere (22)Tvrtke i poslovanje (25)