Usred pustinje niče golem visokotehnološki grad: Snimke su nadrealne

dnevno - prije 1 mjesec - link

Usred pustinje, 50 km istočno od Kaira, glavnog grada Egipta, niče nova metropola. Već se može pohvaliti najvišim tornjem u Africi i najvećom katedralom na Bliskom istoku. Taj grad jedan je od niza grandioznih megaprojekata koje je inicirao egipatski predsjednik Abdel Fattah el-Sisi (69), s ciljem razvoja ekonomije zemlje.

Gradnja Nove Administrativne Prijestolnice (NAC) započela je 2016. i odvija se u fazama. Khaled Abbas, predsjednik Uprave za urbanistički razvoj NAC-a (ACUD), tvrdi da je prva faza gotovo završena, a druga bi trebala početi krajem ove godine. Život polako, ali sigurno, počinje teći u novom gradu. Više od 1500 obitelji već se preselilo onamo, a do kraja 2024. očekuje se da će se taj broj povećati na 10.000.

S preseljenjem državnih ministarstava, novi grad već ima oko 48.000 državnih službenika koji ondje rade. Mnogi od njih putuju iz istočnog Kaira električnim vlakom koji je počeo voziti lani. U ožujku i parlament počinje održavati sjednice u gradu, kao i nekoliko banaka i tvrtki koje su preselile svoje sjedišta. “Na kraju će se cijelom zemljom upravljati iz NAC-a”, dodaje Abbas.

Najsuvremenija tehnologija

“Moderna infrastruktura grada privući će tvrtke. Umjetna inteligencija će optimizirati korištenje električne energije, plina, vode i gospodarenje otpadom. Optička vlakna i razvoj 5G mreže poboljšat će povezanost, a bit će i visokotehnološke sigurnosne usluge, s tisućama nadzornih kamera diljem grada koje će pratiti promet i upozoravati na gužve i nesreće”, tvrdi Abbas i dodaje:

“Sve velike međunarodne tvrtke traže pametne gradove i održivost. Pokušavamo olakšati sve vrste usluga kako bi poslovanje ovdje bilo jednostavno. Nadam se da će pametni dizajn egipatskog grada postati uzor za druge zemlje u Africi, pridonoseći ekonomskom razvoju šire regije”.

Nicholas Simcik Arese, predsjednik Katedre za povijest i teoriju Arhitektonskog društva u Londonu, koji je proveo opsežna istraživanja na terenu u Kairu, smatra da je moguće da će NAC privući poslovanje, bilateralne partnere i strani kapital koji bi mogao potaknuti gospodarstvo.

Ukazuje na povijest egipatskih lidera koji grade satelitske gradove blizu Kaira kao transformacijske projekte, poput “6. listopada” i “Novog Kaira“, osnovanih 1979. i 2000. godine. Danas su ti gradovi gotovo potpuno zatvorene zajednice, usmjerene na viši srednji stalež, često s mnogo slobodnih stanova.

Ekstremno skup projekt

Prva faza koštala je oko 500 milijarda egipatskih funti (9,82 milijarde eura). Vlada navodi da će financiranje osigurati ACUD i prihodi od prodaje zemljišta, iako neki izvještaji sugeriraju da će projekt državu koštati milijarde.

Kritičari su zabrinuti zbog troškova, s obzirom na ekonomsku recesiju zemlje i povećane pritiske uzrokovane ratom u Gazi. Egipatsko gospodarstvo podržava međunarodno financiranje, uključujući Svjetsku banku koja je objavila da će Egiptu pružiti više od 6 milijarda dolara (5,49 milijarda eura) tijekom tri godine.

Međunarodni monetarni fond (MMF) početkom ožujka najavio je povećanje postojećeg kreditnog programa za Egipat s 3 na 8 milijarda dolara (s 2,75 na 7,33 milijarda eura), uz uvjet ekonomskih reformi, uključujući “novi okvir za usporavanje ulaganja u infrastrukturu”, kako bi se smanjila inflacija i očuvala održivost dugova.

Tvrtka Billa Gatesa gradi nuklearnu elektranu nove generacije: Procurili detalji

Financijski distrikt

ACUD, koji je 51% u vlasništvu vojske i 49% u vlasništvu Ministarstva stanovanja, objavio je da razvoj grada neće biti pogođen najavom MMF-a. U veljači je ACUD objavio da je Dar, globalna arhitektonska i inženjerska tvrtka koja sudjeluje u prvoj fazi grada, dobila ugovor za izradu detaljnog glavnog plana za faze dva, tri i četiri.

Abbas očekuje da će druga faza koštati oko 300 milijarda egipatskih funti (5,89 milijarda eura).

Inače, NAC ima i financijski distrikt u kojem će neki međunarodni bankari i tvrtke imati svoja globalna sjedišta. Prošle godine je Afreximbank objavio da će kupiti zemljište u gradu za Afrički trgovinski centar, koji će uključivati globalno sjedište, konferencijski centar, hotel i inovacijski centar, opisani kao “sve-u-jednom poslovni kompleks” za trgovinu unutar Afrike.

Konzorcij neimenovanih tvrtki iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i Južne Afrike najavio je osnivanje financijskog centra u novom glavnom gradu.

Objava Usred pustinje niče golem visokotehnološki grad: Snimke su nadrealne pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Planet-X (200)