Ukrajina krije dokaz migracija u Europu: ‘Ovi sjekači stari su 1,4 milijuna godina’

dnevno - prije 2 mjeseca - link

Nova studija otkriva da bi paleolitski kameni alati u Ukrajini, stari 1,4 milijuna godina, mogli biti najstariji čvrsti dokazi prisutnosti hominina u Europi. Znanstvenici su analizirali nalaze s arheološkog nalazišta Korolevo na zapadu Ukrajine, otkrivenom 1974. godine.

Hominini su tribus potporodice Homininae, porodice velikih čovjekolikih majmuna (Hominidae), reda primata (Primates). U hominine se ubrajaju samo rod Homo (koji obuhvaća ljude i njihove najbliže izumrle srodnike) i rod čimpanza (Pan), kao i njihovi izumrli preci.

Alati su pronađene na rijeci i izrađene su u najprimitivnijem stilu izrade, poznatom kao oldovanski sjekači. Prethodna istraživanja nisu uspjela precizno datirati najstarije artefakte na Korolevu, ali nova studija koristi tehniku kozmogenskog nuklidnog datiranja za procjenu starosti tih alatki.

Oldovanski sjekač iz Koroleva, star 1,4 milijuna godina, Foto: Roman Garba

Najstariji poznati dokazi

Prema rezultatima, najstarije alatke mogu biti stare oko 1,4 milijuna godina, što ukazuje na to da Korolevo sadrži najstarije poznate dokaze o prisutnosti hominina u Europi. Iako nisu pronađeni konkretni dokazi o tome koja je točno vrsta hominina stvorila te alatke, znanstvenici smatraju da bi mogla biti riječ o Homo erectusu, izumrloj vrsti koja se prvi put pojavila u Africi prije oko 2 milijuna godina, a poslije se proširila na Aziju i Europu.

Prethodna istraživanja pokazala su da su hominini naselili Kavkaz prije oko 1,8 milijuna godina, a područje današnje Francuske i Španjolske prije oko 1,2 milijuna godina. Korolevo se nalazi na pola puta između tih mjesta u Aziji i Europi, a dokazi sada sugeriraju da su hominini mogli kolonizirati Europu od istoka do zapada.

“Starost kamenog oruđa u Korolevu potvrđuje dugotrajnu hipotezu o smjeru iz kojeg je Europa prva kolonizirana”, tvrdi geofizičar John Jansen s Instituta za geofiziku (Prag, Češka) i dodaje: “Jedna potencijalna ruta za hominine zapadno od Ukrajine bila bi preko Panonskog bazena u jugoistočnoj srednjoj Europi”.

Filmaši otkrivaju novu mumiju s tri prsta: ‘U utorak će cijeli svijet gledati uživo’

‘Sve se može promijeniti preko noći’

Međutim, važno je napomenuti da se argument rute od istoka prema zapadu temelji na samo tri lokacije u Španjolskoj, Francuskoj i Ukrajini.

“Zgodna priča o migraciji s istoka na zapad iz zapadne Azije u Europu mogla bi se raskrinkati preko noći ako bi se u zapadnoj Europi pronašlo nalazište staro, recimo, 1,6 milijuna godina, ali takva je priroda paleoantropologije”, objašnjava biolog Richard Roberts iz Australskog istraživačkog vijeća i dodaje:

“Ipak, mislim da ovaj novi rad lijepo popunjava jaz u našem trenutnom znanju o ranim ljudskim migracijama u Europu. Potrebno je više dobro datiranih stranica kako bismo povećali naše povjerenje u to kada je Europa prvi put kolonizirana i kojim rutama”.

Objava Ukrajina krije dokaz migracija u Europu: ‘Ovi sjekači stari su 1,4 milijuna godina’ pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Planet-X (200)