Učenik oduševio znanstvenike: ‘Arhimedova zraka smrti zaista je mogla postojati’

dnevno - prije 3 mjeseca - link

Učenik osmog razreda Brenden Sener (12) iz Ontarija (Kanada) pomogao je u rješavanju dugogodišnje povijesne debate dokazivanjem da je “Arhimedova zraka smrti” ili “toplinska zraka” zaista mogla funkcionirati.

Prema antičkoj legendi, grčki znanstvenik Arhimed (3. st. pr. Kr.) uz pomoć brončanih štitova fokusirao je Sunčeve zrake kako bi zapalio drvene rimske brodove tijekom opsade Sirakuze (213.-212. pr. Kr.). Dok su ratni brodovi napredovali prema tom grčkom gradu na otoku Siciliji, lokalni branitelji okrenuli su se Arhimedovim izumima kako bi odbili neprijatelja.

Iako znanstvenici još nisu sigurni je li drevna naprava zaista postojala, Sener je izgradio maketu tog oružja i zaključio da koncept djeluje te da je mogao biti korišten u bitkama.

Arhimedova zraka smrti, Ilustracija: Wikimedia Commons

Brojne nagrade

Kanadski učenik iskoristio je niz konkavnih ogledala i LED stolnih svjetiljki. Otkrio je da se temperature cilja mogu povećati za 2 °C sa samo tri ogledala. Dodavanje četvrtog ogledala izazvalo je golem skok temperature od 8 °C.

Kad je ponovio eksperiment koristeći svjetiljku snage 100 W, otkrio je da je promjena temperature sa svakim ogledalom iznosila 4 °C te dodatnih 10 °C s četvrtim ogledalom.

“Na temelju mojih eksperimentalnih nalaza, vjerujem da bi, uz dovoljno jak izvor topline i veća višestruka ogledala usmjerena pod savršenim kutem, moglo dovesti do spaljivanja cilja”, piše mladi autor studije.

Kao nagradu za svoje napore, Sener je dobio Zlatnu medalju na Godišnjem znanstvenom sajmu Matthews Hall, Zlatnu medalju u fizičkim znanostima Thames Valley Science and Engineering Fair i nagradu Londonske javne knjižnice za poticanje dječjeg interesa za znanost i tehnologiju.

Dosadašnja istraživanja

Godine 2004. autori TV emisije MythBusters zaključili su da je nemoguće upotrijebiti ogledala kao oružje.

Godine 2005., grupa studenata s MIT-a provela je eksperiment sa 127 kvadratnih ogledala promjera 30 cm, usmjerenih prema modelu drvenog broda na udaljenosti od otprilike 30 m. Plamen je izbio na dijelu broda, ali tek kada je nebo bilo vedro, a brod je ostao nepomičan oko deset minuta. Zaključeno je da je uređaj moguće oružje pod tim uvjetima.

MIT-ova grupa ponovila je eksperiment za MythBusters, koristeći drveni ribarski brod u San Franciscu kao cilj. Ponovno je došlo do malog plamena. Kada je MythBusters emitirao rezultate eksperimenta u San Franciscu 2006., tvrdnja je svrstana u kategoriju “propalo” zbog trajanja vremena i idealnih vremenskih uvjeta potrebnih za izbijanje požara. Istaknuto je da budući da Sirakuza gleda prema moru prema istoku, rimska flota morala bi napasti tijekom jutra za optimalno prikupljanje svjetlosti ogledala.

Zasljepljivanje posade

MythBusters je također naglasio da bi konvencionalno oružje, poput zapaljenih strelica ili strelica iz katapulta, bilo mnogo lakši način za paljenje broda na kratkim udaljenostima.

U prosincu 2010., MythBusters je ponovno proučio toplinsku zraku. U eksperimentu je sudjelovalo 500 školske djece koja su usmjeravala ogledala prema maketi rimskog jedrenjaka udaljenoj 120 m.

U svim eksperimentima, jedro nije dostiglo potrebnu temperaturu od 210 °C da bi se zapalilo, a presuda je ponovno bila “propala”.

U emisiji je stoga zaključeno da bi vjerojatniji učinak ogledala bio zasljepljivanje ili ometanje posade broda.

Fizičari oborili rekord: Upoznajte najčišći i najsigurniji izvor energije

Objava Učenik oduševio znanstvenike: ‘Arhimedova zraka smrti zaista je mogla postojati’ pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Planet-X (198)