U kompilaciji ne prikazuju sve snimke travanjske poplave u Dubaiju

faktograf - prije 2 tjedna - link

Sredinom travnja apokaliptične slike potopa u Dubaiju obišle su društvene mreže. Među njima je i video obilnih poplava sastavljen od nekoliko isječaka među kojima su i oni koji nisu nastali u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

U Emiratima“, kratak je opis koji je uz video podijelila hrvatska korisnica Facebooka 22. travnja 2024. godine (arhivirano ovdje).

Screenshot/Facebook

U videu je umetnut natpis na engleskom jeziku “Nevrijeme i kiša danas u Dubaiju”, a izmjenjuju se snimke s različitih lokacija: ulice, prometnice, trgovački centri, aerodrom itd. Video se ranije širio na različitim jezicima, među njima engleski, talijanski i poljski.

Videi nastali na drugim lokacijama

Nekoliko portala za provjeru činjenica (1, 2, 3) već je utvrdilo da nisu svi isječci nastali u Dubaiju nakon 16. travnja kada je zavladao potpuni kolaps zbog obilnih kiša.

Uvodna scena (do 3. sekunde) u kompilaciji prikazuje oluju u Manami, glavnom gradu Bahreina. Lokacija je laka za identificirati jer se na snimci vide dva nebodera karakterističnog izgleda, Catamaran Towers. Oni se nalaze u četvrti Seef u Manami. Snimka kruži društvenim mrežama barem od studenog 2023. godine, mada je i tada na TikToku uz nju stajao pogrešan opis: “Nevrijeme večeras u Dubaiju”.

Od 15. do 19. sekunde videozapisa prikazuje se scena koja također nije nastala u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. U tom fragmentu vidimo kako se zbog jakog vjetra i nevremena drvo iščupalo iz korijena i srušilo na cestu. Više je portala za provjeru činjenica utvrdilo da se to dogodilo na drugom kraju svijeta, u Brazilu. Lokalni su brazilski mediji u siječnju 2023. godine izvijestili o tome, navodeći da snimka dolazi iz Bicasa u istočnom dijelu zemlje.

Screenshot/Facebook
Screenshot/Facebook

Za isječak koji traje od 30. do 39. sekunde postoje jake indicije da nije nastao u Dubaiju, a sasvim je sigurno da nije nastao u travnju ove godine. Kako je pisao portal Demagog, na TikToku je objavljen 7. ožujka uz informaciju da je nastao na Floridi, a gotovo identična snimka dostupna je u bazi video-snimaka Shutterstock. U opisu materijala stoji da prikazuje prolazak uragana Michael koji je pogodio Floridu 2018. godine.

Screenshot/Facebook

Za isječak koji videu daje dodatnu dramatičnost (37. do 41. sekunda), tornado iznad stambene zgrade, nije sigurno je li uopće nastao u stvarnom svijetu. Demagog piše da se na društvenim mrežama pojavljivao prije poplava u Emiratima, a da su mu se pripisivale različite lokacije: Montreal i Madrid. Međutim, uz to što nema potvrde da je snimka nastala u nekom od navedenih gradova, velika je vjerojatnost da je snimka digitalno obrađena. Video je u listopadu prošle godine objavljen na YouTubeu s računa Surrealvideos u čijem opisu stoji: “loše vremenske prilike i prirodne katastrofe, najbolji obrađeni i stvarni videozapisi”.

Screenshot/Facebook

Snimljeno u Dubaiju

Jedan od sljedećih isječaka za koje je dokazano da nije nastao usred posljednjeg nevremena je onaj koji prikazuje munju kako udara u poznati neboder Burj Khalifa. Snimka jest nastala u Dubaiju no objavljena je ranije. Točan datum nastanka nije poznat, ali sigurno je da se snimka pojavila na nekoliko platformi 3. ožujka ove godine (1, 2, 3), dakle prije velike poplave.

Screenshot/Facebook

Portal Lead Stories je izdvojio nekoliko isječaka koji bi mogli biti autentični te one koji se vremenski i lokacijski poklapaju s događajima u Emiratima. Među njima su scene iz zračne luke u Dubaiju, koje se pojavljuju na 41. sekundi kompilacije. Taj je video na X-u 16. travnja 2024. godine objavio profil Breaking Aviation News & Videos koji posta zanimljivosti iz svijeta avijacije i zračnog prometa. Lead Stories je također utvrdio da se u 49. sekundi kompilacije s društvenih mreža pojavljuju scene iz unutrašnjosti trgovačkog centra Mall of The Emirates, s fokusom trgovinu Flying Tiger i “vodopad” koji se slijeva pored izloga. Ta se trgovina zaista nalazi u centru Mall of the Emirates, a za koji su mediji pisali da je 16. travnja bio poplavljen.

Unatoč činjenici da u kompilaciji ima autentičnih i potencijalno autentičnih snimki, velik broj isječaka to nije: dio je nastao ranije, dio je nastao na drugoj lokaciji, a tu je i video koji je vrlo vjerojatno digitalno obrađen. Stoga ovaj sadržaj ocjenjujemo djelomično netočnim.

The post U kompilaciji ne prikazuju sve snimke travanjske poplave u Dubaiju appeared first on Faktograf.hr.

pročitaj cijeli članak

Dubai (14)poplava (17)poplave (8)Razotkriveno (117)Ujedinjeni arapski Emirati (4)Video (86)