Posljednja poruka vidjelice Lucije iz Fatime odjekuje i danas: Govorila je o paklu i papi

dnevno - prije 3 mjeseca - link

Ove veljače obilježava se još jedna obljetnica smrti jedne od vidjelica Gospe Fatimske, Službenice Božje, sestre poznatije kao sestra Lucija. Na misi koja je slavljena 2022. godine u svetištu Fátima u Portugalu, rektor svetišta, otac Carlos Cabecinhas sjetio se sestre Lucije i zamolio na da se molimi za napredak njezina procesa proglašenja svetom.

Svećenik je istaknuo njen “svijetli primjer” pouzdanja u Boga i iskustva blaženstava malih pastira svetog Franje, svete Jacinte i Lucije, tri fatimske vidjelice. “I oni su bili siromašni, prolazili su kroz kušnje, plakali su u poteškoćama, osjećali su progon i potpuno su se povjerili u Božje ruke. Uvijek su nalazili utočište u Bogu, po Bezgrješnom Srcu Marijinu“, istaknuo je rektor.

Lucia Rosa dos Santos rođena je u Portugalu, 28. ožujka 1907., a krštena je dva dana kasnije. U svojim Memoarima ona pripovijeda da je 1915. godine prvi put imala vizije nekakvog oblaka u obliku čovjeka, u tri navrata, dok je bila s drugim prijateljima.

Wikipedia

Tko je Lucija iz Fatime

Od sljedeće godine Lucija i njezini rođaci, danas sveci Franjo i Jacinta, primili su anđelova ukazanja u Portugalu. Dana 13. svibnja 1917. Djevica Marija ukazala se trojici malih pastira i od tada se njihov život potpuno promijenio. Djeca su prihvatila Gospin poziv, počela su svakodnevno moliti krunicu, činiti pokoru za grešnike i šest mjeseci, uvijek 13., posjećivala su mjesto gdje im se ukazala Djevica.

Luciju, Franju i Jacintu neprestano su ispitivali o onome što su vidjeli i optuživali ih da lažu i izmišljaju događaje. No, ništa od toga nije obeshrabrilo vjeru ove djece, koja su ostala postojana u svojoj ljubavi prema Bogu i Gospi. Nakon posljednjeg ukazanja 13. listopada 1917. Lucía se povukla u azil Vilar, na savjet biskupa u Portugalu, biskupa Joséa Alvesa Correie da Silve, čime je započeo život povučen od svijeta.

Dana 5. siječnja 1922. napisala je prvi izvještaj o ukazanjima, a 8. srpnja 1924. odgovorila je, u Portu, na službeno ispitivanje Biskupijske kanonske komisije koju je imenovao biskup José Alves Correia da Silva o događajima u Fátimi.

Foto: Screenshot

Proces beatifikacije sestre Lucije

Kasnije, 1925., Lucía je ušla u kongregaciju Santa Doroteia u Španjolskoj, gdje su se dogodila ukazanja Tuya i Pontevedre, Presvetog Trojstva, Gospe i Djeteta Isusa. Želeći život pun sabranosti kako bi odgovorila na poruku koju joj je Gospa povjerila, ušla je 1948. u Karmel u Coimbri, gdje se dublje predala molitvi i žrtvi i uzela ime Maria Lucija od Isusa i Bezgrješng Srca.

Tu je i preminula 13. veljače 2005. Njeni posmrtni ostaci od 19. veljače 2006. počivaju u bazilici Gospe od Ružarija, u svetištu u Fatimi. Tri godine nakon smrti sestre Lucije, 3. veljače 2008., kardinal José Saraiva Martins, tadašnji prefekt Kongregacije za kauze svetaca, objavio je u Karmelu u Coimbri da je papa Benedikt XVI. pristao ukinuti kanonsko razdoblje čekanja pet godina za početak procesa kanonizacije vidjelice.

Dijecezansku fazu procesa otvorio je biskup Albino Cleto 30. travnja 2008., a završetak je objavljen 13. siječnja 2017. Svečano završno zasjedanje procesa održalo se 13. veljače 2017., 12 godina od smrti sv. vidjelice. Proces kanonizacije sestre Lucije trenutno je pod izravnom jurisdikcijom Svete Stolice i Pape.

Posljednje poruke sestre Lucije

Mjesečni katolički portugalski časopis ‘Christus’, koji u Lisabonu izdaje urednička skupina ‘Seminary’, tiskao je intervju koji je dala sestra Lucia 3. ožujka 1998. Sestra Lucia je u vrijeme ovog posljednjeg intervjua imala gotovo 90 godina. Živjela je u karmelićanskom samostanu u Coimbri pola stoljeća i razgovarala je s kardinalima Anthonyjem Padiyarom iz Indije i Ricardom Vidalom s Filipina.

Sestra Lucija je tada govorila o paklu, temi koja je prije bila popularna, a danas je potpuno iščezla. Riječi sestre Lucije bile su vrlo jasne: “Pakao je stvarnost. To je nadnaravna vatra, a ne fizička. Ne može se usporediti s vatrom koja gori kad gori drvo ili ugljen”, rekla je samostanska vidjelica devet godina prije smrti. “Ona je savjetovala svećenicima: ‘Nastavite propovijedati o paklu jer je sam Gospodin govorio o paklu, i to stoji u Svetom pismu. Bog nikoga ne osuđuje na pakao. Bog je ljudima dao slobodu izbora i Bog poštuje tu ljudsku slobodu”.

Priča čovjeka koji je mrzio Gospu: ‘Varao sam ženu puno puta, a onda sam otišao u Međugorje’

Kardinal ju je potom upitao o nevjeri i materijalizmu, a Sestra Lucia je rekla: “Ateizam je vodeći instrument kojim se đavao služi u naše dane. Teški je grijeh protiv Boga koji odbacuje Njegovo vlastito postojanje i dopušta prakticiranje raznih dijaboličkih djela poput pobačaja.”

Također, rekla je: “Komunizam je završio, ali materijalizam se nastavlja… Ljudi bi trebali više željeti Božje stvari umjesto da prvo žele materijalne stvari’”. Posljednja poruka: kardinali su pitali sestru Luciju želi li zaključiti s nečim posebnim, porukom za današnji svijet.”

Njezin odgovor, možda nisu svi razumjeli tada, ali danas je i više nego aktualno proročko upozorenje: “Tko nije s Papom, nije s Bogom; a tko želi biti s Bogom, mora biti s Papom”.

Objava Posljednja poruka vidjelice Lucije iz Fatime odjekuje i danas: Govorila je o paklu i papi pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Vjera (63)