Pobjedu u generiranju slika uz AI odnosi riječki pisac: “Dobar ‘prompter’ mora biti dobar s riječima!”

netokracija - prije 2 mjeseca - link

Hrvatska je dobila svoj prvi Prompt Battle u kojem se osam sudionika natjecalo u generiranju slika unošenjem tekstualnih naredbi u platformu DALL·E 2. Sigurno se pitate kako je biran pobjednik? Zapravo vrlo jednostavno i pritom objektivno. Pobjednika svake “borbe” birala je publika prema tome koja im se fotografija sviđa.

Koncept ovog natjecanja su 2022. godine osmislili umjetnik Sebastian Schmieg i istraživač Florian A. Schmidt u suradnji sa svojim studentima dizajna na Sveučilištu za tehnologiju i ekonomiju u Dresdenu. Događaj je dosad imao 26 izdanja na umjetničkim festivalima i drugim programima diljem Europe koji povezuju umjetnost i suvremenu tehnologiju.

Pobjednik prvog hrvatskog Prompt Battlea je pisac Zoran Krušvar koji za Netokraciju otkriva kako se pripremao za natjecanje, što čini dobrog promptera i kako će umjetna inteligencija utjecati na književni svijet.

“Ponekad je na iteracije potrebno potrošiti toliko vremena da je lakše sam nacrtati…”

Zoran priznaje kako se nije posebno pripremao za natjecanje usprkos tome što je imao volje trenirati, ali DALL·E 2 više ne prima besplatne korisnike. Ipak, format natjecanja bio je takav da je pisanje tekstova zapravo ispalo kao vježbanje, ističe Zoran:

S obzirom na to da je publika mogla glasati na osnovu samog prompta, neovisno o konačnoj slici, onda je za plasman ključno bilo pisati tekstove, a u tome sam uvježban.

Zoranu je teško reći što čini dobrog promptera jer unosi se zapravo ne vide samo krajnji rezultati, ali vjeruje kako je u osnovi svega ideja. Ako sada zanemarimo ovo natjecanje i govorimo uopćeno o generiranju slika, onaj tko želi generirati dobru sliku mora razumjeti kompoziciju, boje, mora poznavati tehničke termine kao što je fokus, oštrina, svjetlo, objašnjava Zoran:

Dakle prvo mora imati dobru ideju, dobar koncept, onda mora razumjeti kako ta ideja treba biti izvedena, kad vidi rezultat mora prepoznati je li to ono što je htio i onda mora znati reagirati i raditi korekcije. Jer, nije baš realno odmah dobiti traženi rezultat. Tu je ponekad potrebno potrošiti toliko vremena da je lakše sam nacrtati.

Zašto bi netko razvijao umjetnički stil ako zna da će mu ga AI “oteti”?

Još ga nisam uspio natjerati da napiše upotrebljivi komad teksta

Generativni AI trenutno jako loše piše, ali Zoran ističe jednu bitnu činjenicu, kaže da poznaje neke svjetske bestsellere koje su napisali živi ljudi, a koji su također prilično loše napisani. Međutim, da se generativna UI može upotrijebiti pri pisanju, sigurno može i već postoje primjeri, dodaje. U Japanu je autorica Rie Kudan osvojila književnu nagradu i onda otkrila kako je dio teksta napisao AI, a Zoran prizanje kako je koristio ChatGPT u fazi prikupljanja informacija, umjesto internetske tražilice:

Tu, naravno, treba imati na umu kako je ChatGPT nepouzdan i kako ima sklonost izmišljati podatke, no meni za tu konkretnu priču nije bilo bitno hoće li te informacije biti potpuno točne – bilo mi je samo važno da zvuče uvjerljivo.

Još ga nisam uspio natjerati da napiše upotrebljivi komad teksta, ali ne znam ni bih li to napravio jer onda sebi oduzimam zadovoljstvo. Međutim, siguran sam kako će generativni AI uskoro zauzeti svoje mjesto na književnom tržištu.

Tko polaže prava na ovu haiku pjesmu – vi, ja ili generativni AI?

Hoćemo li uskoro naručivati knjige pisane nama po volji?

Zoran vjeruje kako postoji veliki broj čitatelja koji bi radije pročitali relativno loše napisanu knjigu na neku vrlo specifičnu i njima dragu temu, nego izvrsno napisanu knjigu na neku temu koja njih osobno ne zanima. To ne vrijedi za svakog čitatelja, ali za jedan dio da, smatra Zoran:

Pa ćemo uskoro moći od AI naručiti da nam napiše koliko god hoćemo knjiga na temu koju želimo čitati. To će vjerojatno biti loše knjige, ali kao što sam rekao – ima loše napisanih bestsellera.

Hoće li to srozati umjetničku/književničku sferu? Zoran ne zna odgovor, ali bi moglo narušiti tržište. S druge strane, već smo dugo svjesni činjenice da dio čitatelja smatra jako važnim kad pisac piše o stvarima koje je sam proživio, a takve će čitatelje AI teško zadovoljiti, zaključuje Zoran:

Na koncu, trebamo imati na umu kako nijednom generativnom AI-ju neće pasti napamet da, eto tako, krene pisati knjige o nečemu – netko će uvijek morati napisati prompt. :-))))

pročitaj cijeli članak

Intervju (65)