Najveća trgovina naočalama u povijesti izgleda nadrealno: Snimke su postale viralne

dnevno - prije 1 mjesec - link

Trgovina Rogan Megane Hakubutsukan, prozvana Muzej naočala, u Ikebukuru (Tokio, Japan), pola je stoljeća bio najpoznatije mjesto za kupovinu naočala i sunčanih naočala u cijelom svijetu. Smješten u trgovačkoj ulici Higashi-dori, muzej je bio jedno od turistički najatraktivnijih mjesta u japanskoj prijestolnici.

Iako je nekada bio tek običan skladišni prostor, osnivač i dugogodišnji vlasnik Yutaka Takei pretvorio ga je u pravog giganta za prodaju naočala. Ono što je doista stavilo Muzej naočala na mapu bila je njegova jedinstvena fasada, koja se sastojala od tisuća parova šarenih sunčanih naočala pričvršćenih na gigantski metalni okvir.

Takei je htio privući pozornost. Točno to je i postigao. Njegov muzej s vremenom je postao jedna od glavnih turističkih atrakcija u Japanu. Kada je Takei prvi put otvorio dućan, djelovao je kao veletrgovac raznim proizvodima.

Trgovina Rogan Megane Hakubutsukan, Screenshot/Facebook

Jedinstvena dekoracija

No kako su tvrtke počele izravno surađivati s proizvođačima, veleprodaja je postala manje profitabilna, pa je morao preinačiti posao. Počeo se fokusirati na optiku. Kako bi osigurao da mu se trgovina ističe, Takei je mukotrpno ulagao u marketing, ukrašavajući Muzej naočala tisućama sunčanih naočala, pa čak i sklapajući ugovore s turističkim agencijama kako bi doveli turiste.

Osim jedinstvene dekoracije – desetaka tisuća pari naočala i sunčanih naočala koje su krasile vanjske i unutarnje zidove dućana – Muzej naočala postao je poznat i po nevjerojatno niskim cijenama, prodajući naočale po cijenama već od 300 jena (1,8 eura).

Takei je uspio spustiti cijene uglavnom kupujući proizvode koji se više ne proizvode u velikim količinama po niskim cijenama.

Muzej naočala nije samo imao samo desetke tisuća naočala i sunčanih naočala na svojim zidovima, već je imao i ogroman inventar, s oko 120.000 pari za prodaju u bilo kojem trenutku.

Velik gubitak

Nažalost, ništa ne traje vječno, a to uključuje i Muzej naočala. U ožujku 2022. godine, nakon 50 godina poslovanja, Yutaka Takei objavio je da će se jedinstvena trgovina zatvoriti zbog nekoliko razloga.

Osnivač muzeja tada je imao 76 godina i nije imao energije za obavljanje posla, a zatim je osjetio i posljedice lockdowna u vrijeme pandemije covida-19. Naposljetku, pad cijena naočala posao je učinio neodrživim.

“Ranije su obične naočale koštale 30.000 do 40.000 jena (184 do 245 eura) pa bi trgovine s naočalama morale prodati samo jedan par dnevno. Sada koštaju svega 5000 do 6000 jena (30 do 37 eura)”, rekao je Takei i zaključio: “Kada se to dogodi, samo velike tvrtke mogu preživjeti.”

Neke izvore tvrde da Muzej naočala još radi na drugoj lokaciji u Tokiju, ali više nema jedinstven izgled originalne trgovine, pa je većina njezina šarma nestala prije nekoliko godina.

Srećom, internet je i dalje pun fotografija i videozapisa koji prikazuju čaroliju najveće trgovine naočala koja je ikada postojala.

Stiže novi tip zaštite podataka: Ovu enkripciju ne mogu probiti ni kvantna računala

Objava Najveća trgovina naočalama u povijesti izgleda nadrealno: Snimke su postale viralne pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Planet-X (203)