Najveća 3D isprintana zgrada u Europi nikla je za samo 140 sati

dnevno - prije 2 mjeseca - link

U gradu Heidelbergu na jugu Njemačke izgrađen je Valni dom (das Wavehouse), najveća 3D isprintana zgrada u Europi. Graditelji su koristili tehnologiju 3D printanja kako bi se “unio osjećaj stila u neugledni svijet infrastrukture računarstva u oblaku”.

Zgradu, površine 600 m², dizajnirali su arhitektonski studiji SSV i Mense Korte, a izgradila ju je tvrtka Peri 3D Construction za developera KrausGruppe. Njezin neobičan izgled rezultat je želje da se “dodatno obogati što bi inače mogla biti dosadna zgrada”.

“Zbog sigurnosnih razloga, data centri obično nemaju prozore i velike otvore u svojim glavnim područjima, što ih čini dosadnima i neinspirativnima”, objavila je tvrtka COBOD, jedan od vodećih svjetskih dobavljača 3D građevinskih printera.

‘Gotovo u ekspresnom roku’

Kako bi riješili taj problem, arhitekti su odlučili dodati valoviti dizajn zidovima. Izgradnja je koristila COBOD-ov pisač BOD2 koji je ekstrahirao reciklirajuću cementnu smjesu kroz mlaznicu u slojevima.

Proces je trajao oko 140 sati, a zatim su graditelji dodali krov, vrata te rasvjetu i električnu opremu potrebnu za moderni data centar. Projekt je započeo u travnju i završio u listopadu 2023. godine.

3D printer istisnuo je smjesu nalik cementu koja se može reciklirati iz mlaznice u slojevima, brzinom od 4 m² na sat kako bi se formirali vanjski zidovi koji su dugi 54, široki 11 i visoki 9 m.

Ova 3D isprintana zgrada slijedi nekoliko drugih značajnih projekata, uključujući kuću otpornu na potrese (u Gvatemali), najviši 3D isprintani toranj na svijetu (u Švicarskoj) te 100 3D isprintanih kuća (u Teksasu, SAD).

COBOD planira automatizirati najmanje 50% procesa izgradnje na gradilištima, što bi moglo imati pozitivan utjecaj na profit tvrtke, ali bi moglo ugroziti radna mjesta nekih graditelja.

Roboti postaju sve impresivniji: Najnoviji model je jako brz i pravi je akrobat

Patentirana tehnologija

Trodimenzionalno (3D) printanje jest revolucionaran način brze izrade prototipa. Ta tehnologija omogućava uređajima temeljenim na patentiranoj 3D tehnologiji Massachusetts Institute of Technology (MIT) da direktno “isprintaju” fizičke predmete iz 3D CAD programa.

Osim što omogućava brzu izradu prototipa, trodimenzionalni ispis, naročito u boji, pruža inženjerima i dizajnerima jasan uvid u proces dizajniranja. Ova tehnologija olakšava isticanje različitih parametara te omogućava brzo uočavanje i ispravljanje eventualnih pogrešaka.

Korištenje 3D-printera značajno smanjuje vrijeme izrade i povećava kvalitetu modela i prototipa. Primjene te tehnologije širokog su spektra te uključuju arhitekturu, dizajn, informatiku, edukaciju, strojogradnju, aeronautiku, medicinu, modelarstvo i dr.

Objava Najveća 3D isprintana zgrada u Europi nikla je za samo 140 sati pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Planet-X (203)