Najuža kuća na svijetu široka je samo jedan metar, a sagrađena je iz čistog inata

dnevno - prije 1 mjesec - link

U malom sicilijanskom selu Petralia Sottana, smještenom u srcu planina Madonie u pokrajini Palermo, nalazi se katnica Casa du Currivu, poznata i kao “kuća inata” te nosi neformalnu titulu “najuže kuće na svijetu” jer je široka svega jedan metar.

Kuća ima prizemlje i kat te je postala jedna od najneobičnijih turističkih atrakcija Italije. “Kućom inata” prozvana je zbog lokalne legende koja okružuje njezinu svrhu. Budući da nije dovoljno široka za prolazak dvije osobe, a kamoli za stalni boravak unutra, tanka građevina navodno je izgrađena samo zato da bi blokirala pogled iz susjednog prozora nakon svađe.

Iako se točna priča o kući Casa du Currivu izgubila, vjeruje se da je ona izgrađena 1950-ih nakon spora dvojice susjeda. U tim je danima bilo uobičajeno da ljudi šire svoj dom vertikalno dodavanjem još jednog kata, ali za takav zahvat trebalo je dobiti suglasnost susjeda.

Nema mjesta ni za koga

U ovom konkretnom slučaju, vlasnik kuće Casa du Currivu nije uspio dobiti odobrenje od jednog od svojih susjeda pa je odlučio osvetiti se. Naime, dok je za gradnju drugog kata uz susjednu zgradu trebalo suglasnost susjeda, to nije bio slučaj ako se to činilo na određenoj udaljenosti od susjedne građevine.

Zato je ogorčeni vlasnik Kuće inata izgradio najtanju moguću kuću samo da bi omeo pogled svog susjeda, znajući vrlo dobro da nikada neće moći koristiti taj kat kao stambeni prostor.

Kuća inata praktički je prazna iznutra. Sadrži samo neke prozore i stube, ali unutra nema ničega. Danas je Casa du Currivu jedna od najpoznatijih zgrada na Siciliji i jedna od glavnih atrakcija Petralia Sottane.

Umjetnička instalacija

Inače, pravu titulu najuže kuće na svijetu ima Kuća Keret, struktura i umjetnička instalacija u Varšavi (Poljska), koju je projektirao arhitekt Jakub Szczęsny. Na najtanjem mjestu široka je 92, a na najširem 152 cm.

Dvokatnica je nazvana po izraelskom piscu i redatelju Etgaru Keretu, koji je bio prvi stanar zgrade. Željezna konstrukcija sastoji se od dvije etaže, te ima jednu spavaću sobu, kuhinju, kupaonicu i dnevni boravak. Ima dva prozora koji se ne otvaraju, a sunce također ulazi kroz prozirne staklene ploče koje čine zidove.

Izgradnju kuće Keret poduprla je gradska vijećnica Varšave, a producirala ju je i realizirala Zaklada poljske moderne umjetnosti. Kuća je klasificirana kao “umjetnička instalacija” jer ne zadovoljava poljske građevinske propise, iako se koristi kao rezidencija.

Godine 2019. proglašena je jednom od najlegendarnijih kuća na svijetu i uvrštena na popis međunarodnih projekata koje je nagradio arhitektonski portal Iconic Houses.

Objava Najuža kuća na svijetu široka je samo jedan metar, a sagrađena je iz čistog inata pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Planet-X (203)