Na riječkom Korzu otvorena izložba “Lipa pamti”: Svjedočanstva preživjelih o stradanju i obnovi

novilist - prije 2 tjedna - link

RIJEKA Povodom obilježavanja 80. godišnjice stradanja Lipe, u organizaciji Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka na postamentima na riječkom Korzu otvorena je izložba “Lipa pamti”. Riječ je o izložbi povijesnog karaktera koja tematizira nacistički zločin počinjen nad civilima Lipe 30. travnja 1944. godine, ali se osvrće i na 80 godina staru kolektivnu memoriju Lipe.

Foto galerija: Izložba “Lipa pamti” na Korzu Foto: Vedran Karuza

Izložbom se predstavlja fotografska i dokumentarna građa, kao i individualna svjedočanstva preživjelih koji govore o stradanju, ali i poslijeratnoj obnovi. Autorice izložbe su Vana Gović Marković i Tea Perinčić. Izložba, koja ostaje otvorena do 2. svibnja, ujedno je poziv na središnji komemorativni skup koji će se održati u utorak, 30. travnja na riječkom Korzu. Po prvi puta javnosti su predstavljene sačuvane fotografije stradalih Lipljana, njih tridesetak, koje je Memorijalni centar Lipa pamti prikupio kroz proteklih devet godina iz obiteljskih arhiva preživjelih sumještana i njihovih potomaka, danas razasutih diljem svijeta.

Otvorenju na Korzu nazočili su zamjenik primorsko-goranskog župana Petar Mamula sa suradnicima, pročelnica Upravnog odjela za poslove Župana i Županijske skupštine Ermina Duraj, ravnateljica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja, ujedno i organizatora izložbe, Tamara Mataija, zamjenica gradonačelnika Rijeke Sandra Krpan i načelnik Općine Matulji Vedran Kinkela. Zamjenik Mamula istaknuo je da “tek posjetom selu i Memorijalnom centru možemo pokušati pojmiti veličinu stradanja u kojemu je ubijeno jedno cijelo mjesto te da upravo obilježavanjem u Lipi, ali i ovom izložbom, Primorsko-goranska županija nastoji njegovati kulturu sjećanja i boriti se protiv sve učestalijeg relativiziranja povijesti i revizionizma.

– Kada se svedemo na osobnu razinu i kada shvatimo da su stradali ljudi s imenom i prezimenom, a da su zločin počinili isto takvi, obični ljudi, tek tada i sami možemo shvatiti što je u životu bitno, koliko je rat strašna pojava i kolika je odgovornost na svima nama da se borimo protiv izbijanja bilo kakvog konflikta u budućnosti, zaključio je Mamula.

Zamjenica Krpan rekla je da je ova izložba tiha potpora svim žrtvama u Drugom svjetskom ratu, posebno stanovnicima sela Lipa. Dodala je da su Hrvatska, PGŽ i Rijeka zahvaljujući antifašizmu bile na pravoj strani povijesti i poslala snažnu poruku o važnosti očuvanja mira. Na to se nadovezao matuljski načelnik Vedran Kinkela, koji je istaknuo važnost obrazovanja budućih generacija da se takvi zločini nikada ne ponove. Ravnateljica PPMHP Tamara Mataija podsjetila je da je spomen muzej Lipa pamti osnovan 60-ih godina prošlog stoljeća, a s velikim entuzijazmom vodila ga je mještanka Danica Maljavac, sve do njegovog zatvaranja 1989. godine. Zalaganjem Mjesnog odbora Lipa i PPMHP-a te uz potporu Županije i Općine Matulji, 2015. godine muzej je ponovno zaživio. Otvoren je novi stalni postav, a rad muzeja se profesionalizirao. Stalni postav nagrađen je na i nacionalnoj razini, a rad centra usmjeren na promociju mira i tolerancije te je prepoznat u stručnoj javnosti i izvan granica Hrvatske. U centru se, uz potporu Grada Rijeke, provodi terenska nastava za učenike 8. razreda riječkih osnovnih škola koji utvrđuju gradivo iz povijesti vezano uz Drugi svjetski rat i antifašizam.

 

Objava Na riječkom Korzu otvorena izložba “Lipa pamti”: Svjedočanstva preživjelih o stradanju i obnovi pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

izložba (35)korzo (27)Lipa pamti (4)rijeka (546)