Mnogi pate od novčane dismorfije, a nisu ni svjesni što je zapravo to

dnevno - prije 3 mjeseca - link

Novčana dismorfija, koja je zapravo iskrivljeni pogled na vlastite financije, postaje sve prisutnija u društvu, posebno među mladima koji su pod utjecajem društvenih medija. Studija provedena 2013. godine pokazala je da je mnogo mladih osoba opsjednuto idejom obogaćivanja i često donose loše financijske odluke.

Društveni mediji igraju ključnu ulogu u stvaranju ovog fenomena, promičući sliku života punog luksuza i bogatstva. Često se mladi osjećaju pod pritiskom da ostvare određeni standard života koji vide na platformama poput Instagrama, čime se potiče osjećaj nezadovoljstva i želja za brzim bogaćenjem, piše Indy100.

Ted Jenkin, izvršni direktor oXYGen Financiala, rekao je da je djelomično kriv život na visokoj nozi prikazan na društvenim mrežama: “Društveni mediji uvjerili su 22-godišnjake da trebaju imati odmor na obali Amalfija, Louis Vuitton torbe i HGTV kuhinju prije nego što to zasluže”, rekao je.

Foto: Pexels

Suprotan trend

Neki mladi iz generacije Z suočavaju se s ovim problemom na nov način, sudjelujući u trendu nazvanom “glasno planiranje budžeta”. Ovaj trend naglašava važnost štednje i osvještavanja o financijama, protiveći se bespotrebnom trošenju novca i promičući svjesno upravljanje financijama.

Franka je zbog ‘bolesti današnjice’ odustala od posla iz snova: ‘O tome ljudi ne pričaju’

“Glasno planiranje budžeta novi je koncept koji predstavljam za 2024. Suprotan je mirnom luksuzu. Ali ako poznajete neke bogate ljude, znate da oni mrze trošiti novac pa je to gotovo šik, elegantnije, fleksibilnije. Pošaljimo poruku korporacijama o nacionalnoj razini inflacije. Zauzmimo stav. Nije ‘Nemam dovoljno’, nego ‘Ne želim trošiti’”, rekao je TikToker Lukas Battle.

Umjesto trošenja novca na skupe stvari, poput putovanja ili luksuznih proizvoda, mladi pozivaju na racionalno planiranje i osvještavanje troškova. Ovaj trend ukazuje na promjenu stavova prema novcu i potrebu za financijskom odgovornošću, nasuprot površnoj potrošnji koja je često promovirana na društvenim medijima.

Objava Mnogi pate od novčane dismorfije, a nisu ni svjesni što je zapravo to pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Dom i zdravlje (149)Društvene mreže (89)