Katapultirat će ljude u svemir: Zastrašujuća tehnologija postaje stvarnost

dnevno - prije 1 mjesec - link

Kina radi na korištenju elektromagnetnog topa (eng. railgun) za lansiranje svemirskih letjelica s posadom, veličine Boeinga 737 i teških 50 tona, u Zemljinu orbitu. Taj iznimno ambiciozan projekt zapravo je “još ambiciozniji nego što čini”.

Ideja zamjene raketa elektromagnetnim katapultom veoma je privlačna opcija. Umjesto lansiranja na kemijskim raketama koje moraju nositi ogromne količine goriva, ima više smisla zadržati što više sustava za lansiranje na tlu, kako bi vozilo bilo što lakše.

Načelo takvog pogona je jednostavno, ali detalji su iznenađujuće složeni, a brojke “zastrašujuće”. Ako Kina može uspije napraviti takav sustav za lansiranje svemirskih letjelica, to će biti jedan od najvećih inženjerskih dostignuća u povijesti.

Ogromne brzine

Plan je izgraditi elektromagnetski lansirni put koji bi mogao ubrzati svemirsku letjelicu na brzinu 1,6 do čak 5 Ma (maha). Nakon lansiranja, letjelica bi zatim aktivirala svoje ugrađene raketne motore i nastavila ubrzavati do orbitalne brzine.

To ne znači samo stvaranje svemirskog broda koji je kompatibilan s takvim katapultom, već i lansirne rampe koja može nadvladati silu gravitacije, vibracije i druge varijable unutar sigurnih tolerancija za ljudske putnike.

Slične sustave proučava i NASA, iako se ona više koncentrirala na robusne i robotske terete koji mogu podnijeti snažne sile.

Novi sustav razvija Institut za istraživanje tehnologije letjelica China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC), koji je navodno izgradio dvokilometarski testni put u Datongu u provinciji Shanxi.

Prema opisu, veličine je otprilike ista kao i testni put Hyperloop u Nevadi izvan Las Vegasa i zatvoren je u sličnoj vakuumskoj cijevi. Trenutno, po stazi se može postići brzina od 1000 km/h, ali bit će proširena da bude pet puta brža.

Amerikanci testirali zastrašujuću raketu: Pogledajte što sve može i po čemu je posebna

Velike količine energije

Da bi letjelica s posadom postigla brzinu od 1,6 Ma, staza bi morala biti duga najmanje 8 km, a još mnogo duža da bi se dostigla brzina od 5 Ma. Za to neće biti potrebno samo jako mnogo elektromagneta, koji će morati biti kriogenički hlađeni, već će također trebati biti zatvorena u najvećoj vakuumskoj komori ikada izgrađenoj koja će trebati ogromne pumpe za održavanje tog vakuuma. Ta cjevasta komora također će trebati vrlo poseban zračni zatvarač kako bi vozilo moglo izaći brzinom zvuka.

Ako sve ne prođe u najboljem redu, moglo bi doći do brojnih vrlo neugodnih nesreća koje uključuju energije mjerljivima s taktičkim nuklearnim oružjem.

Nadalje, elektromagnetni topovi za lansiranje borbenih zrakoplova s nosača zrakoplova USS Gerald R. Ford koriste 121 MJ (megadžul) kako bi ubrzali zrakoplov na 240 km/h. Da bi ubrzao sličnu masu do brzine od 5 Ma, kineskom bi topu bilo potrebno zastrašujućih 50.000 MJ. Pritom bi svemirska letjelica trebala bi imati najmanje 10 puta veću masu od borbenog zrakoplova.

Usred pustinje niče golem visokotehnološki grad: Snimke su nadrealne

Jeftiniji troškovi lansiranja

To znači da bi svemirski railgun zahtijevao nuklearnu elektranu koja bi proizvodila gigadžul po sekundi da bi ga pokrenula i trebao bi potpuno novi generator superkondenzatora za pohranu energije.

Dresden High Magnetic Field Laboratory ima kapacitet najmodernije tehnologije koja može rukovati s 50 megadžula, što je svjetski rekord. Kineski bi elektromagnetski top trebao to poboljšati čak tisuću puta.

Na koncu, Kinezi tvrde da će ako railgun uspije, smanjiti troškove lansiranja u orbitu na 60 dolara po kilogramu. To je revolucionarno smanjenje čak i u usporedbi s 3000 dolara po kilogramu SpaceX-a.

Objava Katapultirat će ljude u svemir: Zastrašujuća tehnologija postaje stvarnost pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Planet-X (200)