Hrvati spremni za nuklearni udar: Pogledajte kako se pripremaju naši ‘preperi’

dnevno - prije 2 mjeseca - link

Pokret preživljavanja (eng. survivalism), tj. preživljavatelji ili preperi (eng. preppers) je društveni pokret pojedinaca ili grupa koji se proaktivno pripremaju za izvanredne situacije, poput prirodnih katastrofa, te drugih događaja koji mogu uzrokovati poremećaj društvenog poretka (kao što je građanski nered) izazvan političkim ili ekonomskim krizama.

Hrvatski profesionalni fotograf, svjetski putnik i putopisac Jurica Galić Juka ljetos je snimio niz videa o čuvenim utvrdama u Puli. Većina ih je nastala zbog zaštite austrougarske središnje ratne luke. Gradile su se uglavnom od polovice 19. stoljeća i razvijane su sljedećih stotinu godina.

U petoj epizodi obišao je podzemni objekt Svetica (Monte Madonna) građen 1950-ih i 1960-ih u jeku hladnoratovske ere kao zaštitni atomsko nuklearni podzemni fortifikacijski objekt. Nekadašnji strogo čuvani vojni kompleks danas je baza jedne zanimljive ekipe koja je spremna za sve vrste katastrofa, pa i sâm nuklearni udar.

Posvećen životni stil

Pripreme prepera mogu obuhvatiti kratkoročne ili dugoročne scenarije, na razinama koje variraju od osobnih poteškoća, do lokalnog poremećaja usluga, do međunarodnih ili globalnih katastrofa.

Nema jasne granice između općih priprema za izvanredne situacije i priprema u obliku preživljavanja (ti koncepti su spektar), ali se često prepoznaje kvalitativna razlika prema kojoj preživljavatelji se pripremaju posebno opsežno jer imaju veće procjene rizika od katastrofa.

Ipak, priprema može biti ograničena na osobnu izvanrednu situaciju (kao što je gubitak posla, oštećenje doma od oluje ili bijeg iz civilizacije), a može biti opsežna kao osobni ili kolektivni identitet s posvećenim životnim stilom.

Pustolov Jurica ušao u mrak ratne utvrde usred Pule: Nevjerojatno što je zatekao

Brojne vještine

Preživljavanje naglašava samodostatnost, skladištenje zaliha i stjecanje znanja i vještina preživljavanja. Spremanje zaliha samih je širok spektar, od preživljavanja kompleta (torbe za izvanredne situacije) do cijelih bunkera u ekstremnim slučajevima.

Preživljavatelji često stječu obuku prve pomoći i hitne medicinske obuke, obuku za samoobranu (borilačke vještine, improvizirano oružje, sigurnost oružja), i obuku za improvizaciju/samodostatnost, te često grade strukture (skloništa za preživljavanje, podzemna skloništa, itd.) ili modificiraju/utvrđuju postojeće strukture koje bi im mogle pomoći u preživljavanju katastrofalnog kolapsa društva.

Upotreba izraza preživljavatelj (prepper) datira iz ranih 1980-ih godina.

Objava Hrvati spremni za nuklearni udar: Pogledajte kako se pripremaju naši ‘preperi’ pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Planet-X (200)