Elon Musk postigao velik uspjeh: Muškarac odigrao partiju šaha s čipom u mozgu

dnevno - prije 1 mjesec - link

Tvrtka Neuralink za sučelje mozak – računalo objavila je video koji navodno pokazuje prvog čovjeka kako koristi čip u mozgu kako bi kontrolirao mišji kursor i igrao partiju šaha. Pacijent Noland Arbaugh (29) rekao je da je prije osam godina ozlijeđen u ronilačkoj nesreći zbog koje je ostao paraliziran ispod ramena.

Arbaugh opisuje korištenje Neuralinkova implanta kao korištenje Sile iz franšize Ratovi zvijezda, što mu omogućuje da “samo gleda negdje na ekranu” i pomakne kursor gdje želi. Elon Musk, osnivač Neuralinka tvrdi da to “dokazuje telepatiju”.

Osim igranja šaha, Arbaugh kaže da mu je Neuralinkov implant omogućio i igranje video igre Civilizacija VI osam sati zaredom, iako je bio ograničen čekanjem na punjenje implanta. Američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) lani je dala dozvolu Neuralinku za provođenje kliničkih ispitivanja na ljudima, a ubrzo nakon toga tvrtka je objavila da traži ispitanike za početno šestogodišnje ispitivanje.

Brz napredak tehnologije

Video označava prvi put da je Neuralink podijelio snimke čovjeka koji koristi njegov implant u mozgu, nakon što je Musk u siječnju najavio da se prvi sudionik ispitivanja “dobro oporavlja” nakon što mu je tehnologija ugrađena.

Ovaj poduhvat izveden je nešto manje od tri godine otkako je tvrtka objavila video u kojem je majmun kontrolirao kursor na ekranu kako bi igrao Pong koristeći tu tehnologiju.

Ovaj tip kontrole putem sučelja mozak-računalo nije potpuno nov. Wall Street Journal napominje da je već 2004. paralizirana osoba mogla pomaknuti kursor zahvaljujući pomoći sučelja mozak-računalo. Ali ova ranija iteracija tehnologije nije mogla bežično prenositi podatke poput Neuralinka, i oslanjala se na žice koje su izlazile kroz kožu. Činjenica da je Arbaugh mogao voditi razgovor dok se kursor pomicao također je značajna.

Musk tvrdi da je uspješno ugrađen čip u ljudski mozak: ‘Moći ćete upravljati uređajima pomoću misli’

‘Čip mi je već promijenio život’

Kip Ludwig, suvoditelj Wisconsin Institute for Translational Neuroengineering, tvrdi da je demo Neuralinka svakako dobar početak, ali je odbio tvrdnje da predstavlja proboj. I druge tvrtke poput BlackRocka i Synchrona demonstrirale su kako paralizirani pacijenti mogu koristiti sučelja mozak-računalo za kontrolu elektroničkih uređaja.

Neuralink je kritiziran zbog nedostatka transparentnosti u provođenju svojih testova, a ranija eksperimentiranja na majmunima bila su predmet kontroverzi. Elon Musk želi da se Neuralink na kraju ugradi i u potpuno zdrave ljude kako bi unaprijedio njihove sposobnosti, iako je to još daleko u budućnosti.

Noland Arbaugh priznaje da “još ima puno posla” i da su se suočili s nekim problemima, ali tvrdi da je implantat “već promijenio njegov život”.

Objava Elon Musk postigao velik uspjeh: Muškarac odigrao partiju šaha s čipom u mozgu pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Planet-X (199)