Danas je Dan broja pi: Ove zanimljivosti o njemu sigurno niste znali

dnevno - prije 2 mjeseca - link

Današnji dan, 14. ožujka, ili 3/14 po američkom zapisu datuma mjesec/dan, obilježava se kao Dan broja pi kojim se slavi matematička konstanta π (pi). Taj datum je izabran jer su 3, 1 i 4 početne tri znamenke broja π u decimalnom zapisu.

Zastupnički dom SAD-a podupro je 2009. obilježavanje Dana broja pi. Inače, taj dan “spojio je” dva najpoznatija genija 20. i 21. stoljeća. Na taj se poseban dan rodio Albert Einstein (1879.-1955.), a umro je Stephen Hawking (1942.-2018.).

Broj pi neizmjerno je fascinantan – beskonačan, nerazlučiv i neuhvatljiv. No, unatoč svojoj neuhvatljivosti, pi je kamen temeljac u matematici, znanosti i tehnologiji. Definira se kao omjer opsega i promjera kruga, a njegova aproksimativna vrijednost je 3,14.

Decimale broja pi, Ilustracija: Pixabay

Iracionalan broj

Pi je iracionalan broj, što znači da se njegova decimalna mjesta nikada ne prestaju nastavljati. Pi se nikada ne ponavlja niti završava u nizu decimala, što ga čini posebnim i intrigantnim matematičkim fenomenom.

Koristi se u raznim područjima, uključujući inženjering, fiziku, računarstvo, statistiku, pa čak i u umjetnosti. Bez pi, ne bismo mogli izračunati površine kruga, volumene kugli ili trajanje periodičnih oscilacija u fizici. U računarstvu se pi koristi u algoritmima za izračunavanje krivulja i učinkovitosti memorijskih sustava.

No, pi nije samo važan u znanstvenim disciplinama. Svoju ulogu ima i u popularnoj kulturi. Mnoge knjige, filmovi i umjetnička djela koriste pi kao motiv, inspiraciju ili čak kao ključni element zapleta.

Rajveer Meena napamet citira broj pi, Foto: Guinness Book of Records

Trivija o broju pi

Rekord zapamćenih znamenki

Rekord za najviše zapamćenih znamenki broja pi postigao je Rajveer Meena iz Vellorea (Indija), koji je 21. ožujka 2015. izrecitirao 70.000 decimalnih mjesta broja pi tijekom 10 sati, prema Guinnessovoj knjizi rekorda.

‘Pilish’

U 20. st. izmišljen je i “Pilish”, način pisanja rečenica pri čemu svaka riječ ima broj slova kao u broju pi. Na primjer, Mike Keith napisao je knjigu “Not A Wake” (Vinculum Press, 2010.) u potpunosti na piliškom jeziku:

Now I fall, a tired suburbian in liquid under the trees, Drifting alongside forests simmering red in the twilight over Europe.

“Sad padam, umorni stanovnik predgrađa u tekućini ispod drveća, plutam uz šume koje tinjaju crvene u sumraku nad Europom.”

(“Now” ima tri slova, “I” ima jedno slovo, “fall” ima četiri slova itd.)

Poznate decimale broja pi kroz povijest, Ilustracija: Wikimedia Commons

Najveći broj izračunatih znamenki

Godine 2021. istraživači u Švicarskoj upotrijebili su superračunalo kako bi srušili postojeći rekord u izračunavanju broja pi.

Pokrećući superračunalo 108 dana bez prekida, tim je izračunao pi na više od 62,8 bilijuna decimalnih mjesta, nadmašivši prethodni računski rekord za više od 12 bilijuna decimalnih mjesta.

Koliko znamenki je dovoljno?

Koliko znamenki pi treba da napravite visokoprecizne izračune o svemiru? Puno manje nego što mislite.

Prema službenicima NASA-e dovoljno je koristiti 16 znamenki broja pi (tj. 3,141.592.653.589.793) kako bi napravila točne izračune o Sunčevu sustavu i njegovom kozmičkom susjedstvu.

Na primjer, Zemlja ima promjer oko 12.700 km, što znači da je njezin opseg oko 40.100 km. Ako biste taj opseg izračunali s prvih 16 znamenki pi i točnijom verzijom pi sa stotinama decimalnih mjesta, razlika između ta dva odgovora bila bi oko 300 puta manja od širine ljudske vlasi.

Milijarder najavio izgradnju novog Titanica: Bit će isti kao original

Čarolija i važnost

Dok se danas odvijaju razne aktivnosti kako bismo obilježili Pi Day, ne zaboravimo cijeniti čaroliju i važnost ovog beskonačnog broja koji nas okružuje u svakodnevnom životu.

Pi je simbol istraživanja, otkrića i neprestanog učenja – podsjetnik da je matematika jezik koji povezuje svijet oko nas.

Objava Danas je Dan broja pi: Ove zanimljivosti o njemu sigurno niste znali pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Planet-X (217)