Živi u zemlji o kojoj maštaju Hrvati, otkrila kako stoje stvari: ‘Stan plaćam 6000 eura’

dnevno - prije 2 mjeseca - link

Na temelju procjena hrvatskih diplomatskih misija i konzularnih ureda, hrvatskih katoličkih misija, kao i popisa stanovništva u državama u kojima borave hrvatski iseljenici i njihovi potomci, a na temelju procjena hrvatskih zajednica u nekim od tih država, procjenjuje se da oko 3.200.000 hrvatskih iseljenika i njihovih potomaka živi izvan Hrvatske i širom svijeta. Tako je na temelju procjena broj Hrvata i njihovih potomaka u Švicarskoj na oko 80.000, stoji na stranicama Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske.

“Hrvati se u Švicarsku u znatnijem broju počinju doseljavati sredinom šezdesetih godina 20. stoljeća, a većina ih je došla na rad u ovu zemlju krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina (ekonomski razlozi) i za vrijeme i nakon Domovinskog rata tijekom devedesetih godina prošlog stoljeća. Krajem šezdesetih godina u Švicarskoj se zapošljava veći broj Hrvata, pretežito tehnička inteligencija i liječnici, koji su tada bili traženi, napose u industrijski razvijenim kantonima Zürich, Basel i Argau. Posljednjih tridesetak godina pretežito su dolazili Hrvati iz Bosne i Hercegovine, naročito iz Bosanske Posavine i Hercegovine, uglavnom naseljavajući veća industrijska naselja i gradove diljem Švicarske. U posljednje vrijeme nema većeg doseljavanja hrvatskih državljana u Švicarsku”, dodaju.

Švicarska, kako je poznato, godinama je na popisu najboljih zemalja za život, dok je Ženeva jedan od gradova koji privlači brojne ljude diljem svijeta, poput Japanke Shizuke McNeill. Ova financijska ekspertica i vlasnica firme AVoyage Financial Literacy za CNBC ispričala je svoju priču. “Veći dio svog života živjela sam u stranim zemljama. Porijeklom sam iz Japana i živjela sam u ukupno šest zemalja. Posljednjih 15 godina Ženevu zovem svojim domom”, kaže McNeill.

Ogroman blagoslov

“Kada smo se moj tadašnji suprug i ja odlučili preseliti ovamo, u njegov rodni grad, naše prvo dijete imalo je samo 10 mjeseci. Željeli smo promijeniti užurbanost New Yorka i Londona, gdje smo dugo radili kao investicijski bankari. Podizanje obitelji ovdje je ogroman blagoslov. Sada zajedno odgajamo dvoje tinejdžera. Njegova kuća je samo pet minuta hoda od moje. Ženeva je drugačija od bilo kojeg drugog mjesta gdje sam živjela, i pronašla sam nešto što je zaista dobro za mene”, objašnjava.

“Naš zakup je neograničen, a svako povećanje najma je povezano s indeksom zasnovanim na inflaciji. Nismo doživjeli povećanje najamnine u posljednjih 15 godina, prvenstveno zato što ovdje nije bilo značajnije inflacije”, kaže McNeill.

“Kada smo prvi put potpisali ugovor o najmu, dali smo depozit u vrijednosti tri mjeseca najma. Moji mjesečni troškovi uključuju 6.970 dolara za najam, 384 dolara za parkiranje, 1.452 dolara za zdravstveno osiguranje, 578 dolara za grijanje i 266 dolara za internet i telefon”, navodi i nastavlja.

Među najsigurnijim zemljama

“Iako je javni školski sistem ovdje odličan, djeca nemaju nastavu srijedom popodne, pa briga o djeci u tom periodu može biti skupa. Iako općenito život može biti skup, meni se čini da je vrijedno. Visoki troškovi života uravnoteženi su posvećenošću Ženeve visokom kvalitetu života njenih građana. Grad ima stroge propise za zaštitu okoliša, sigurnosti hrane i zdravstvene standarde. Minimalna plaća je 27 dolara po satu”, kaže McNeill. Švicarska se stalno svrstava među najsigurnije zemlje na svijetu.

“Osobno sam se uvjerila da je zdravstveni sistem u Ženevi izuzetan. Kada mi je dijagnosticiran rak 2018. godine, mogla sam se podvrgnuti operaciji u roku od devet dana. Dobila sam nevjerojatnu pažnju od tima visokokvalificiranih i pažljivih liječnika tijekom jako zastrašujućeg vremena. Djelomično zahvaljujući ovom brzom i efikasnom odgovoru, još uvijek sam u remisiji šest godina kasnije”, objašnjava ona.

“Susjedi, neki od kojih ovdje žive 50 godina, čine me potpuno opuštenom. To što sam dio ove zajednice pruža mi veliku radost. Ženeva je jako pristupačna. Kada trebam obaviti kućanske poslove u gradu, sve što mi je potrebno – od supermarketa do pošte – je tako centralizirano. U Londonu bi mi za jedan posao trebalo pola dana. U Ženevi mogu obaviti šest do sedam stvari za to vrijeme”, kaže McNeill.

Liječnica Barbara napustila zemlju o kojoj mnogi sanjaju i doselila u Hrvatsku: ‘Muž je to želio’

Brojni jezici na ulicama

“Okruženi smo šarmantnim pekarama, divnim dućanima sladoleda, joga studijom, modernim buticima, udobnim kafićima i atraktivnim restoranima. Mirno Ženevsko jezero je manje od jedne milje od našeg mjesta i tamo često idem trčati i šetati. Ženeva je centar za organizacije poput Ujedinjenih nacija, Svjetske zdravstvene organizacije, Svjetskog ekonomskog foruma i Crvenog križa. Grad privlači diplomate i iseljenike iz cijelog svijeta. Šetajući ulicama ovdje, čuti ćete ljude koji govore različite jezike”, navodi. .

“Djeca su mi odrasla govoreći francuski, engleski, njemački i japanski. Čak i s velikim brojem ljudi različitih nacionalnosti koji ovdje žive, da biste se u potpunosti integrirali u zajednicu, morate biti voljni naučiti malo francuskog”, dodaje.

“Sviđa mi se što možemo putovati na toliko mjesta, s obzirom da je aerodrom udaljen manje od pola sata vožnje od centra grada. Jedini nedostatak je što nema direktnih letova do nekih područja SAD-a. Zbog toga mi porodica u Japanu ponekad izgleda još udaljenije. Prednost naše lokacije je što nas 30 minuta vožnje u bilo kojem pravcu od Ženeve vodi u zadivljujući alpski pejzaž koji je savršen za planinarenje i skijanje. Automobilom lako možemo posjetiti Francusku, Italiju, Njemačku i Austriju. Kada moja djeca porastu, nadam se da ću više vremena provoditi u SAD-u i Japanu – ali dom će uvijek biti u Ženevi”, kaže Shizuka McNeill.

Objava Živi u zemlji o kojoj maštaju Hrvati, otkrila kako stoje stvari: ‘Stan plaćam 6000 eura’ pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Gospodarstvo i turizam (464)švicarska (11)