Zašto na sjevernoj hemisferi uvijek vidimo Velikog medvjeda?

faktograf - prije 3 mjeseca - link

Društvenim mrežama dijeli se dio intervjua u kojemu podkaster i instruktor jiu jitsua Eddie Bravo, objašnjavajući kako se stanovništvo svijeta priprema za nepostojeću invaziju vanzemaljaca, dovodi u pitanje stvarnost svemira i to zbog sazviježđa Veliki medvjed (snimka arhivirana ovdje). Inače, Eddie Bravo je poznat po sumnjičavosti prema svim znanstvenim i drugim autoritetima.

Među brojnim teorijama zavjere, prigrlio je i onu o ravnoj Zemlji, tumačeći dobro argumentirane teze o okrugloj zemlji s globalističkom agendom i – Židovima. U ovom slučaju, Bravu je sumnjivo što se Veliki medvjed “uvijek” može vidjeti pa je njegovo kratko izlaganje prenio profil “Ravnaje Svemirjelažan”.

Naš planet se okreće oko Sunca, dan je na dijelu Zemlje koji je okrenut prema Suncu, nema šanse da je na ovoj strani Zemlje noć kada je Sunce iznutra, noć je uvijek izvana, zar ne?.. Dakle, ako sam baš ovdje (s vanjske strane od sunca, op.a.), gledamo vani u noćno vrijeme, sa svim zvijezdama ovdje, zar ne, s ove strane? Ali na drugoj strani Sunca tamo, je hrpa drugih zvijezda, zar ne? Tako imamo sve ove zvijezde koje vidimo noću, u redu? Šest mjeseci kasnije vidimo sve ove zvijezde (druge, s druge strane Sunca). Dakle, svaka tri mjeseca ili šest mjeseci trebali bismo vidjeti drugačiji skup zvijezda, ne bismo trebali vidjeti istu konstelaciju. Zašto vidimo Velikog medvjeda svake noći?

Međutim, u činjenici da na sjevernoj Zemljinoj polulopti ljudi iz noći u noć stalno viđaju Velikog medvjeda, nema ništa čudno. Ovisno o našem položaju na Zemlji, ovisi koji ćemo dio noćnoga neba viđati.

Sazviježđe Veliki medvjed, baš kao i Mali medvjed, ZmajKasiopejaCefejŽirafa i Ris, sastoji se od cirkumpolarnih zvijezda. Kao što im ime kaže, one se, gledano sa Zemlje, nalaze iznad polova. U slučaju Velikog medvjeda, to je Sjeverni pol, pa je to sazviježđe i vidljivo tijekom cijele godine na “gornjem” dijelu Zemaljske kugle.

“[To su] zvijezde koje se uvijek nalaze iznad horizonta. Njihova kutna udaljenost od nebeskoga pola manja je od geografske širine motritelja. Što je motritelj bliže Sjevernom ili Južnom geografskom polu, vidi više cirkumpolarnih zvijezda, a što je bliže ekvatoru, vidi više zvijezda koje izlaze i zalaze”, navodi na tu temu enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža.

Više o sjevernjačkoj perspektivi može se vidjeti ovdje.

Prijavite se na F-zin, Faktografov newsletter

Prijava

Prijavom pristajete na Uvjete korištenja i Politiku privatnosti.

Isto je na jugu

Riječima astronomkinje Mindy Townsend iz zvjezdarnice Dudley, u američkoj državi New York, tu sreću nećete imati ako živite u južnoj hemisferi, gdje je Veliki medvjed samo djelomično vidljiv, dok ga u Patagoniji nećete vidjeti nikada.

“Ako ste na sjevernoj hemisferi, možete vidjeti Velikog medvjeda cijele godine. Ovo je zviježđe cirkumpolarno, što znači da tijekom noći putuje u krugu oko Sjevernjače i nikada ne zalazi”, navodi Townsend. Pojednostavljeno se to može prikazati ovako:

Izvor: Wikipedia, Physom

Druge zvijezde, koje doista zalaze na nebu u intervalima koje spominje Eddie Bravo, zovu se sezonalne zvijezde, a na ekvatoru su jedino one vidljive.

Na isti način, postoje zvijezde i sazviježđa koja su vidljiva samo južno od ekvatora i oni su našim krajevima anticirkumpolarne. Primjeri su Feniks, Indijanac, Južni trokut, Južna kruna, Kameleon, Križ, Kutnik, Mrežica, Muha, Paun, Poletuša, Rajska ptica, Oktant, Oltar, Slikar, Stol, Šestar, Teleskop, Tukan, Ura, Vodena zmija (muška), Zlatna riba i Ždral. Više o noćnom nebu na južnoj polutci može se vidjeti ovdje.

The post Zašto na sjevernoj hemisferi uvijek vidimo Velikog medvjeda? appeared first on Faktograf.hr.

pročitaj cijeli članak

Astronomija (6)Razotkriveno (50)Zvijezde (769)