Za inovacije i sajmove: Ove EU natječaje vrijedne 80 milijuna eura morate pratiti

netokracija - prije 17 sati - link

U narednih nekoliko mjeseci najavljeno je otvaranje nekoliko EU natječaja za dodjelu bespovratnih potpora tvrtkama koje razvijaju inovativne projekte, bilo samostalno, bilo u partnerstvu s nekim fakultetom ili institutom (istraživačkom organizacijom). Isto tako, očekuje se i objava natječaja za internacionalizaciju poslovanja, odnosno za dodjelu poticaja za sudjelovanje na domaćim i međunarodnim sajmovima te B2B sastancima.

No, krenimo redom i to s nekoliko natječaja namijenjenima poticanju inovativnih projekata.

Inovacije novoosnovanih MSP-ova

Za poduzeća do 5 godina starosti najzanimljiviji je natječaj “Inovacije novoosnovanih MSP-ova” što uključuje aktivnosti nadogradnje, osmišljavanja, provjeru izvedbe (prototipa), validaciju tržišta, ispitivanje, razvoj pilot-linija, zaštitu intelektualnog vlasništva i vanjske usluge usmjerene na razvoj inovativne ideje (proizvod, postupak, usluga itd.), kao i osposobljavanje za ublažavanje i procjenu rizika potreba financiranja.

Važno je istaknuti da se ovim natječajem planira poticati inovacije koje su na TRL skali na razinama između 5 i 8, što znači da će se poticati projekti koji već imaju razvijen prototip (više ili visoke razine). To podrazumijeva da se kroz razdoblje provedbe projekta (već stvoreni) prototip dodatno razvija i usavršava, odnosno izvode se demonstracije tehnologije u stvarnom okruženju kako bi se prikupili podaci o njenom funkcioniranju i pouzdanosti. Cilj je prikupiti korisne podatke koji će pokazati kako inovacija funkcionira u praksi, koliko je praktična i učinkovita, koja su joj ograničenja. Isto tako, cilj je utvrditi i njenu pouzdanost te ukloniti eventualne inženjerske i proizvodne rizike.

Postoji devet razina TRL-ova, odnosno razina spremnosti tehnologije

Ranije smo već pisali o važnosti TRL-ova za dobivanje bespovratnih EU potpora, ali najbitnije se može sublimirati u sljedeći zaključak – EU fondovi žele osigurati da projekti koje financiraju imaju realne izglede za uspjeh i komercijalizaciju te stoga prikazivanje napretka kroz TRL-ove pruža jasan uvid u to koliko daleko je inovacija razvijena i koliko je blizu stvarne primjene. Isto tako, TRL-ovi pružaju uvid u rizike i izazove koji su povezani s tehnologijom ili projektom što znači da više razine TRL-a obično ukazuju na manje rizike, budući da su tehnologije već testirane i validirane u relevantnim okruženjima. Ovo je važno za evaluaciju projekata i donošenje odluka o dodjeli bespovratnih potpora.

Na prošlom natječaju istog tipa (Bespovratne potpore za novoosnovana poduzeća) dodjeljivale su se potpore do maksimalnog iznosa od 132.000 EUR te je odobreno financiranje za ukupno 149 inovativnih projekata.

U odnosu na prošli natječaj, ukupna alokacija je sada nešto manja (smanjenje s 18 na 14 milijuna eura) te je intenzitet potpore za 15 postotnih poena manji (smanjenje 85% na 70%). Unatoč tome, ovo je i dalje izuzetno dobra prilika za sve tvrtke koje razvijaju inovativne projekte i koje će imati višu ili visoku razinu prototipa u trenutku prijave na natječaj čija objava se očekuje u rujnu 2024.

Ciljana znanstvena istraživanja

Krajem godine očekuje se i objava natječaja “Ciljana znanstvena istraživanja” kojima se podržavaju kolaborativni projekti industrijskih istraživanja, koji se provode u suradnji između poduzeća i istraživačkih organizacija. U tom pogledu, obvezno je na projektu imati barem jednog partnera te su prihvatljive isključivo prijave u sklopu takvog konzorcija (poduzeće/istraživačka organizacija). Važno je istaknuti da istraživačka organizacija može biti i u privatnom vlasništvu, odnosno nije propisano da samo javni fakulteti i instituti mogu biti prijavitelji i/ili partneri na projektu.

Natječajem će se financirati istraživačke aktivnosti na razini tehnološke spremnosti TRL 1-4, koje se mogu pretežno svrstati u kategoriju industrijskog istraživanja, a očekuje se da će istraživanja podržana ovim natječajem ojačati put prema istraživanjima više razine tehnološke spremnosti, odnosno prema eksperimentalnom razvoju i inovacijskim aktivnostima. Isto tako, ovo je natječaj kojim se želi potaknuti stvaranje dugoročnih odnosa i suradnje između članova konzorcija koji bi se nastavili i nakon provedbe podržanih projekata te je to izrazito važan segment ovog natječaja.

Na temelju iskustva od istog prošlogodišnjeg natječaja, najvažniji aspekti za uspjeh projekta na ovom natječaju su: (1) kvalitetan konzorcij koji (poželjno) obuhvaća tim iskusnih profesionalaca s iskustvom razvoja inovacija u privatnom sektoru s jedne strane i tim iskusnih znanstvenika/istraživača s druge strane; (2) “opipljivi” i jasno provjerivi rezultati/ciljevi samog projekta i (3) precizno definirani dijelovi istraživanja koji će se, kroz projekt, zaštititi kao intelektualno vlasništvo.

S obzirom na to da su intenziteti potpora za ovaj natječaj od 50% do čak 100% (za istraživačke organizacije) i očekivani maksimalni iznos potpore od 1 500 000 eura uz alokaciju od 35 milijuna eura, ovaj natječaj je zanimljiv za složenije inovativne projekte koji će se razvijati u bliskoj suradnji između poduzeća i fakulteta/instituta.

Dokazivanje inovativnog koncepta

Još jedan natječaj, koji je objavljen prije desetak dana, jest onaj za dokazivanje inovativnog koncepta (eng. Proof of Concept). Usmjeren je fizičkim osobama, mikro, malim i srednjim poduzećima te istraživačkim organizacijama i to za sufinanciranje pretkomercijalnih aktivnosti u početnoj fazi razvoja novih proizvoda, usluga i tehnoloških procesa, kako bi se utvrdio potencijal za komercijalizaciju, usmjerio daljnji razvoj i smanjio rizik investicije.

Natječajem se financiranju istraživačke aktivnosti na razini tehnološke spremnosti 3-4, koje se mogu svrstati u kategoriju industrijskog istraživanja. Industrijsko istraživanje znači planirano istraživanje ili kritički pregled u cilju stjecanja novih znanja i vještina za razvoj novih proizvoda, procesa ili usluga odnosno za postizanje znatnog poboljšanja postojećih proizvoda, procesa ili usluga, uključujući digitalne proizvode, procese ili usluge, u bilo kojem području, tehnologiji, industriji ili sektoru (uključujući, ali ne ograničavajući se na digitalne industrije i tehnologije, kao što su superračunalstvo, kvantne tehnologije, blockchain tehnologije, umjetna inteligencija, kibersigurnost, tehnologije velike količine podataka i računalstva u oblaku).

Za mikro i mala poduzeća intenziteti potpore idu do 70% prihvatljivih troškova, što, uz maksimalnu potporu od 50.000 eura, čini ovaj natječaj korisnim alatom za provjeru inovativnih koncepata u ranoj fazi prije eventualne komercijalizacije na tržištu.

Potpora MSP-ovima povezana s internacionalizacijom i širenjem tržišta

Na ovogodišnjem natječaju planirana alokacija iznosi gotovo 30 milijuna eura.

U slučaju da nemate nužno inovativni projekt ili ste ga već razvili pa ga želite prezentirati na relevantnim međunarodnim tehnološkim sajmovima, zanimljiv natječaj je “Potpora MSP-ovima povezana s internacionalizacijom i širenjem tržišta”, što obuhvaća sudjelovanje na međunarodnim sajmovima uključujući organiziranje poslovnih susreta (gospodarskih izaslanstava, matchmaking i/ili B2B događanja  u zemlji i inozemstvu) i informativnih događanja na temu internacionalizacije. Sličan natječaj bio je aktualan i prije 4 godine (Internacionalizacija poslovanja MSP-ova – Faza 2) te je odobreno preko 300 projekata za tvrtke iz različitih sektora, a iznosi potpora išli su do 132.000 eura, uz intenzitet od 85% prihvatljivih troškova za mikro i mala poduzeća.

Od tada nije bilo sličnog natječaja kojim bi se poticala poduzeća za sudjelovanje na sajmovima te se ponovno može očekivati veliki interes poduzetnika. Intenzitet potpore bit će nešto niži nego prije četiri godine (smanjenje s 85% na 60%), ali će ukupna alokacija biti znatno veća nego što je to bilo 2020. godine. Naime, inicijalna alokacija na prošlom natječaju bila je 7,7 milijuna eura, ali je naknadno povećana na 17,7 milijuna eura zbog izrazito velikog interesa poduzetnika.

Na ovogodišnjem natječaju planirana alokacija iznosi gotovo 30 milijuna eura što bi trebalo biti dovoljno za sve zainteresirane koji na vrijeme predaju projekt, da uistinu i dobiju sufinanciranje za sudjelovanje na B2B sastancima i sajmovima u zemlji te inozemstvu.

Sve u svemu, u sljedećih nekoliko mjeseci očekuje se objava većeg broja različitih EU natječaja za dodjelu bespovratnih sredstava te ćemo po objavi natječaja znati sve detalje koji se tiču prihvatljivosti prijavitelja i troškova koji će se moći financirati potporom, ali sada je vrijeme za razmišljanje o konceptualnoj razradi ideja kako bi se projekti stigli kvalitetno pripremiti za predaju u zadnjem (ili već predzadnjem) kvartalu ove godine.

pročitaj cijeli članak

natječaj (11)Tvrtke i poslovanje (35)vodič (5)