Yellow Dot, splitski startup koji je naumio digitalizirati ugostiteljski posao

netokracija - prije 2 mjeseca - link

Splitski Yellow Dot naumio je digitalizirati ugostiteljski posao, kako hardverski tako i softverski – nudeći rješenja za sljedivost proizvoda, analitiku pa i asistiranje barmenima u točenju pića…

Prvi put smo ih imali priliku intervjuirati 2020. godine kada su na splitskoj STARTiT akademiji osvojili drugo mjesto. Iz ideje s kojom su tada pobijedili, rođena su tri proizvoda, o kojima ovom prilikom saznajemo više. Osim što su u ove četiri godine promijenili ime, narasli su na 13 ljudi i rade na komercijalizaciji te globalnom širenju svojih proizvoda.

U razgovoru sa suosnivačem Denisom Jušićem saznajemo više o njihovim planovima i rješenjima te kako im je bilo na Consumer Electronics Showu (CES).

Pandemiju su iskoristili za razvoj i okupljanje vrhunskog tima

Pandemijsko razdoblje donijelo je niz izazova u radu, posebice s poremećajima u opskrbnom lancu i teškoćama u dostavi što je rezultiralo najviše gubitkom novca i vremena, ističe Denis:

Nadalje, implementacija rada na daljinu značajno je usporila proces razvoja proizvoda, s obzirom na specifičnosti našeg poslovanja, pogotovo kada je riječ o razvoju hardverskih komponenti.

Usprkos svim izazovima, Yellow Dot narastao je na 13 članova koji aktivno sudjeluju u razvoju: pokrivaju područja analitike, IoT tehnologije, elektronike, energetike, razvoj softvera i hardvera, ali i firmwarea, a imaju stručnjake koji se brinu i o SaaS pitanjima, e-trgovini te području izvršnog vođenja, prava i marketinga.

Inače, glavni cilj kojeg Yellow Dot želi postići ove godine je lansiranje i širenje proizvoda na međunarodnom tržištu. Ovaj pothvat uključuje brojne izazove kao što su prilagodba proizvoda međunarodnim normama i posebnim zahtjevima raznih tržišta, razumijevanje različitih pravnih okvira i njihovo usklađivanje te uspostavu efektivne proizvodnje, distribucijskih lanaca i logističkih operacija, objašnjava nam Denis koji nas je bolje upoznao s proizvodima Yellow Dota.

Kakav softversko-hardverski paket su spremili za ugostitelje?

Yellow Dot nudi 3 proizvoda, a jedan od njih je RF Pulse koji koristi RFID tehnologiju postavljenu ispod etikete proizvoda, za praćenje i sljedivost proizvoda s tekućinama što uključuje poboljšanje učinkovitosti radne snage, sigurnosti, točnosti inventara, transparentnosti i održivosti. Također, ovaj sustav je trenutno u procesu patentnog zahtjeva.

Njihov AI Pourer “Fluidic” pak pravilno dozira pića. Opremljen je tehnologijom bežične komunikacije niske potrošnje, omogućuje primanje i obradu naredbi za vrstu i količinu pića, navodi Denis:

Zahvaljujući svojoj tehnologiji, povećava operativnu autonomiju i omogućuje komunikaciju s operaterima putem LED indikatora te prepoznaje pokret doziranja kroz integriranu tehnologiju inercijskih senzora.

Na kraju imamo SOPHIE, softver koji se integrira s prethodno opisanim proizvodima kako bi prikupljao i obrađivao podatke što je potom moguće upotrijebiti za optimizaciju poslovanja, ističe Denis:

Koristeći tehnologiju strojnog učenja, SOPHIE analizira podatke o potrošnji, vremenskim uvjetima, dobu dana, godišnjem dobu, događanjima, pa na temelju prikupljenih podataka i informacija obavlja mjerenje tržišta u stvarnom vremenu.

Povratne informacije korisnika bit će temelj inovacija

Trebale su im 4 godine i 10 mjeseci rada da RF Pulse i Fluidic dovedu do minimalno funkcionalnog proizvoda, dok je SOPHIE još u razvoju. Usprkos tome, plan im je početkom 2025. lansirati 1 od 3 proizvoda što znači kako su trenutno u fazi komercijalizacije proizvoda, objašnjava nam Denis:

Nakon što proizvodi budu dostupni na tržištu posvetit ćemo posebnu pažnju praćenju povratnih informacija od strane korisnika, a na temelju njih ćemo razvijati nove značajke i poboljšanja.

Umjetna inteligencija zato se nalazi u samoj srži njihovih proizvoda. Igra ključnu ulogu u analizi različitih podataka, uključujući informacije o potrošnji, vremenskim uvjetima, dobu dana, godišnjem dobu i relevantnim događanjima. Stoga ne čudi da su dosad u istraživanje i razvoj investirali više od milijun eura, dodaje Denis.

Uz sve prethodne izazove, predstoje nam i privlačenje investitora i globalna ekspanzija, prilagođavanje različitim međunarodnim standardima i regulatornim okvirima te uspostava proizvodnje i distribucijske mreže.

Zbog CES-a su brzo ostvarili nove suradnje

Posjet CES-u u Las Vegasu bio je značajan za njihovu vidljivost i prepoznatljivost i već je donio prve rezultate u obliku suradnje sa Spinit inkubatorom i Sveučilištem u Splitu, ističe Denis:

Ove institucije su prepoznale vrijednost i inovativnost našeg rješenja, što je dovelo do stvaranja vrijednih partnerstava. Suradnja nam otvara nove mogućnosti za razvoj i primjenu naših tehnologija, omogućavajući nam pristup novim resursima, stručnjacima i tržištima, što će biti ključno za daljnje unapređenje naših proizvoda i poslovanja.

Prepoznat je potencijal i značaj rješenja za problematiku koja je prisutna u industriji duže vrijeme, što im je dalo dodatnu motivaciju i potvrdu da su usmjerili svoje napore u pravom smjeru, zaključuje Denis:

Ukupno gledajući, CES 2024. je bio ne samo platforma za demonstraciju inovativnosti, već i izuzetna prilika za učenje, umrežavanje i daljnji razvoj poslovanja Yellow Dota.

pročitaj cijeli članak

Intervju (67)Startupi (22)