“Savezna vlada je očito beznadno posvađana i ne može se dogovoriti oko učinkovitih mjera: koalicija socijaldemokrata, zelenih i liberala je kapitulirala pred izazovima neregulirane migracije”, rekao je predsjednik oporbene Kršćansko-demokratske unije (CDU) Friedrich Merz nakon sastanka u utorak poslijepodne.

Glavna točka prijepora je zahtjev demokršćanske Unije CDU/CSU da se na samoj njemačkoj granici odbiju oni koji su u Europsku uniju ušli preko neke druge zemlje članice.

Unijini zahtjevi nespojivi s EU zakonima?

Savezna vlada to odbija tvrdeći kako to nije moguće prema sadašnjim zakonima Europske unije.

Njemačka ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser (Socijaldemokratska stranka Njemačke SPD) je prije toga iznijela prijedlog savezne vlade koji predviđa povratak onih za koje se utvrdi da su već registrirani u nekoj od zemalja EU-a.

Za vrijeme postupka provjere, izbjeglice bi boravila u privremenom smještaju u Njemačkoj, što Unija CDU/CSU odbacuje jer smatra da ne bi promijenilo sadašnje stanje i pritisak na gradove koji su nadležni za izbjeglice.

“To ne pridonosi povećanju broja onih koji se vraćaju s njemačke granice”, rekao je voditelj poslova zastupničkog kluba Unije CDU/CSU Thorsten Frei koji je sudjelovao u pregovorima.

Ministar unutarnjih poslova savezne pokrajine Hessen, Roman Poseck, koji je također sudjelovao u razgovorima, rekao je kako “vladi nije stalo do istinskog preokreta u useljeničkoj politici” i da nastavak razgovora s vladom na ovu temu i u ovom formatu “nema smisla”.

Predstavnici vlade koji su sudjelovali u razgovorima izrazili su žaljenje zbog Unijinog napuštanja dijaloga.

“Mi smo spremni u svakom trenutku za nastavak razgovora, ali se od jedne vlade ne može očekivati da krši zakone”, rekao je ministar pravosuđa Marco Buschmann (Liberalno-demokratska stranka FDP).

Ministrica unutarnjih poslova Faeser je također ukazala na to da bi automatsko odvraćanje izbjeglica na granicama predstavljalo kršenje europskog prava.

Austrija najavila da neće primiti izbjeglice odbijene na granici

Austrija je još prije signalizirala da neće dozvoliti da Njemačka jednostavno vraća izbjeglice na njezin teritorij.

“Austrija neće primati osobe koje Njemačka odbije na svojim granicama. Tu nema mjesta za pregovore“, rekao je u razgovoru za njemačke medije austrijski ministar unutarnjih poslova Gerhard Karner.

Njemačka vlada, ali i etablirane stranke poput Unije CDU/CSU nalaze se pod pritiskom, posebice nakon velikog uspjeha stranaka krajnje desnice i ljevice.

Alternativa za Njemačku (AfD) i Savez Sahra Wagenknecht (BSW) su na posljednjim izborima u saveznim pokrajinama Saska i Tiringija svojim temama, koje se velikim dijelom oslanjaju na drastično ograničenje migracija, ostvarile velik uspjeh.

Pritisak javnosti na vladu da promijeni smjernice glede useljavanja je pojačan i zbog nekoliko smrtonosnih napada, u kojima su napadači bili migranti iz Afganistana i Sirije.

Njemačka vlada je prošlog tjedna predstavila mjere koje bi trebale značajno smanjiti broj nereguliranih prelazaka granica. Među ostalim je predviđeno i da se izbjeglicama za koje se dokaže da su već registrirane u nekoj od zemalja Europske unije, u Njemačkoj u potpunosti uskrati financijska pomoć.

Vlada je prošlog tjedna prvi put od dolaska talibana na vlast u Afganistanu u ovu zemlju deportirala tridesetak prijestupnika.

Njemački mediji procjenjuju kako vlada prije izbora u saveznoj pokrajini Brandenburg 22. rujna želi pokazati učinkovitost u pogledu  obećanja da će smanjiti neregulirane migracije.