Velika pomoć istraživačima Krčke biskupije. Predstavljena bogata monografija omišaljskog župnika dr.sc. Antona Bozanića

novilist - prije 3 dana - link

KRK – U sklopu nedavnog obilježavanja blagdana svetog Kvirina, zaštitnika Krčke biskupije, početkom lipnja iz tiska je izašla nova vrijedna i sadržajem iznimno bogata monografija omišaljskog župnika dr. sc. Antona Bozanića: »Biskupi, svećenici i župe na području Krčke biskupije od 1900. godine do danas«. O knjizi su napisali recenzije izv. prof. dr. sc. Tomislav Galović, umirovljeni profesori dr. sc. Franjo Velčić i dr. sc. Bernardin Škuca, a prigodnu riječ i krčki biskup Ivica Petanjak. U predgovoru se nalazi također prigodna riječ umirovljenoga krčkog biskupa Valtera Župana, napisana u povodu objavljivanja prethodne Bozanićeve knjige sličnog sadržaja. U proslovu tako autor navodi da su se od 2012. godine, kad je javnosti predstavljena prva njegova knjiga sličnog sadržaja o kleru Krčke biskupije, dogodile mnoge promjene.

– Došlo je do promjene na čelu Krčke biskupije i mnogi su svećenici na novoj službi, a drugi umirovljeni, ističe autor. Nadalje, 33 krčka svećenika su umrla, a zaređeno je 18 novih svećenika, od kojih 13 biskupijskih, jedan svećenik-redovnik, a četiri s otočnog područja ređena su za druge biskupije. U ovu su knjigu uneseni i ispravci, nadopune te nove spoznaje u odnosu na knjigu objavljenu prije dvanaest godina, navodi predstavljajući nam svoj novi rad vlč. Bozanić.

Protjerivanje svećenika

U prvom dijelu knjige, naslovljenom Svećenstvo na području Krčke biskupije, govori se tako o važnim zbivanjima na biskupijskom području koja su tek sada prvi put cjelovito objavljena, a odnose se na protjerivanje 20 biskupijskih svećenika i više redovnika poslije Prvoga svjetskog rata s područja cresko-lošinjskog arhipelaga. Sve se njih spominje poimence, s mjestom boravka i službe. Nadalje, govori se o stradalima u Drugome svjetskom ratu. Također je veoma važna činjenica odlazak svećenika sa cresko-lošinjskog otočja poslije Drugoga svjetskog rata, što je ostavilo duboki trag na opće vjersko stanje. Tada je, naime, otišlo 34 biskupijskih svećenika i bogoslova, a poviše redovnički svećenici. Točno su navedena imena svakoga, s godinom rođenja i mjestom smrti. Navedeni izvorni podaci doprinose općoj historiografiji naših otoka, ustvrdio je u stvaranju i objavljivanju brojnih knjiga, monografija i sličnih radova kojima se temeljito obrađuje kako ona crkvena, tako i svjetovna povijest otoka Krka, krčke biskupije i brojnih župa na njenom području njihov autor, kreator ove nedavno objavljene monografije.

U uvodnom se poglavlju najprije daje kraći povijesni pregled Krčke biskupije i njezinih zaslužnih muževa te pokazuje kako je 20. stoljeće bilo vrijeme velikih promjena i izazova za svećenike ovog područja. Priložen je popis svih do danas poznatih krčkih biskupa, uključujući svakako biskupe onodobne Osorske i Rapske biskupije, prostora koji je danas sastavni dio Krčke biskupije, s time da su ovdje posebno obrađeni životopisi krčkog biskupa mons. dr. sc. Ivice Petanjka, kardinala Josipa Bozanića, zagrebačkog nadbiskupa u miru te krčkog biskupa u miru, mons. Valtera Župana. Zatim su skupljeni i abecednim redom predstavljeni podaci o živim svećenicima s područja Krčke biskupije, ukupno 90, za kojima slijedi i popis umrlih svećenika, njih više od 460. U drugom su dijelu knjige prikupljeni osnovni podaci o svakoj od 51 župe Krčke biskupije. Donosi se tako među ostalim popis svih do sad poznatih imena župnika i dušobrižnika, te župnih vikara, duhovnih pomoćnika ili kapelana gdje je sačuvan pismeni spomen na njih. Na kraju su u mnonografiju uvrštena imena živih i umrlih svećenika dotičnih župa.

Recenzenti

Svaki je recenzent naglasio određenu značajku novoizašle knjige. Bernardin Škunca piše da će ovo novo Bozanićevo djelo sigurno ostati referentna knjiga za daljnje proučavanje mnogih aspekata življenja kršćanstva u toj otočnoj biskupiji, dok Franjo Velčić nadodaje da novi Bozanićev monografski rad postaje korisni priručnik svima koji žele upoznati stoljetne crkvene strukture i djelatnost Crkve na području današnje Krčke biskupije. Tomislav Galović pak ocjenjuje da je knjiga-leksikon »Biskupi, svećenici i župe na području Krčke biskupije od 1900. godine do danas« vrijedno leksikografsko djelo koje se može pozicionirati između crkvenog šematizma i biografskog leksikona, te pritom ustvrđuje i da će ta knjiga biti od iznimne pomoći svim istraživačima bogate povijesti Krčke biskupije, a od velike koristi i leksikografima te svima koje zanima prozopografski pristup u historiografiji. Jer upitajmo se samo koliko takvih ili sličnih izdanja imaju druge hrvatske biskupije. Čestitajmo na koncu autoru na velikom trudu uloženom u pisanje i sastavljanje ovakvog, po mnogim kriterijima ipak nezahvalnog djela, zaključuje tako Galović.

Ukupno 336 stranica

U knjizi, kojoj je nakladnik Krčka biskupija, izvršni nakladnik tvrtka Arvalis, a grafički urednik Denis Lešić, na ukupno 336 stranica te s više od 560 biografskih kartica prikazuje se kratki povijesni hod Krčke biskupije, pruža popis njezinih biskupa, svećenika i redovnika tijekom minulog, turbulentnog 20. stoljeća, a kriterij je bio da je pojedinac rodom ili službom vezan s Krčkom biskupijom. Knjiga je dostupna svećenicima, župnim uredima, raznim ustanovama, a kako sam autor navodi i svakome koga zanima duhovni i vjerski život ovoga područja, kao i veoma važna uloga vjerskih pastira.

 

 

Objava Velika pomoć istraživačima Krčke biskupije. Predstavljena bogata monografija omišaljskog župnika dr.sc. Antona Bozanića pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

Otoci (255)