Večeras počinje Festival inkluzivne scene »preOKRET«. Pristup plesu svim osobama jer ples ne poznaje granice

novilist - prije 3 tjedna - link

RIJEKA – Večeras u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku u 20.30 počinje deveti Festival inkluzivne scene »preOKRET« koji će potrajati do 15. lipnja. Riječ je o manifestaciji koja potiče razvoj plesne inkluzije osoba s invaliditetom u području suvremenog plesa i izvedbene umjetnosti. Cilj festivala je osnažiti dimenziju fizičke raznolikosti u suvremenom plesu i plesnoj improvizaciji te pružiti pristup plesu svim osobama jer ples ne poznaje granice. Nositelj ovog festivala je Plesni kolektiv Magija, inkluzivna plesna skupina koja okuplja osobe s cerebralnom i dječjom paralizom u Rijeci s umjetničkim voditeljicama Gordanom Svetopetrić i Sanjom Josipović.

Kolektiv svojim radom i predanošću plesu osnažuju inkluzivnu scenu od 2008. godine, a čine ga plesači različitih stupnjeva i vrsta tjelesnog oštećenja koji svoje umjetničke i produkcijske suradnje ostvaruju sa profesionalnim plesačima i koreografima. Program festivala ostvaren je u suradnji s OŠ za klasični balet i suvremeni ples pri OŠ Vežica, a Udruga osoba s cerebralnom i dječjom paralizom Rijeka producent je festivala. Generalni pokrovitelji su Grad Rijeka, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske te Upravni odjel za kulturu, sport i tehničku kulturu PGŽ-a. Uoči otvorenja festivala razgovaramo s Gordanom Svetopetrić.

Ples i invaliditet

S kojom idejom i namjerom je pokrenut Festival inkluzivne scene?

– Pokretanje Festivala bio je svojevrsni nastavak našeg dugogodišnjeg rada u polju plesne inkluzije, a kojim smo htjeli učiniti iskorak u osnaživanju dimenzije fizičke raznolikosti. Stvaranje platforme u kojoj bi se okupljali ansambli, izvođači, autori, edukatori s i bez invaliditeta činilo se kao odlična ideja kojom bi proširili inkluzivne prakse, izvedbene produkcije, kanale informiranosti i učvrstili umrežavanje sa sličnim kolektivima i umjetnicima. Festival godinama donosi razne aktivnosti i osigurava sigurnu zonu za razmjenu i komunikaciju plesa za osobe s invaliditetom.

Zašto smatrate da je suvremeni ples, i plesna umjetnost općenito, izričaj koji je primjeren i poticajan i za osobe s invaliditetom?

– Ples je aktivnost u kojoj svako tijelo funkcionira na najvišoj razini i prirodno u sebi nosi potencijal stvaranja. U suvremenom plesu izražen je interes za istraživanje pokreta, improvizaciju. Ulaže se u individualan pokret plesača i dodatno ga se izaziva. Doprinos plesača s tjelesnim ili intelektualnim oštećenjem pod istim uvjetima samo po sebi je poticajno jer daje širi spektar i slobodu izražavanja. Kada govorimo o plesu i invaliditetu, puno je onih koji to ne mogu zamisliti. Zato često svojim radom aktualiziramo pitanja čija tijela vidimo na pozornici i u obrazovnom sustavu i kako to utječe na to koga očekujemo vidjeti na sceni? Inkluzivan ples dovodi u pitanje normative i pretpostavke o tome što je »normalno«.

Ljepota ljudskog tijela

Što je sve na programu ovogodišnjeg festivala?

– Ove godine Festival će obilježiti dvije cjelovečernje predstave čiji su autori i koreografi plesne umjetnice s tjelesnim oštećenjem čime želimo još snažnije istaknuti i ukazati na ravnopravnost unutar plesnog sektora. Pozivamo vas da uronite u magičan svijet predstave »Gentle Unicorn« talijanske izvođačice Chiare Bersani, 12. lipnja u 20.30. Ova izvedba, u suradnji s 41. Tjednom suvremenog plesa, istražuje podrijetlo i simboliku jednoroga, dok Chiara Bersani svojim tijelom i pokretima otkriva ljepotu i snagu ljudskog tijela.

»Treptaj tišine« autorice Tamare Bračun izvodi se 13. lipnja u 20 sati. Ovaj snažni plesni duet istražuje utjecaj nedostatka fizičkog kontakta te donosi univerzalnu priču o potrebi za dodirom i ljudskom povezivanju. Ulaznice za obje predstave mogu se pronaći na MojeKarte.hr.

Festival uključuje i inkluzivno-plesno-scenske radionice koje su dio projekta malog partnerstva »U korak s inkluzijom« (»Catch up With the Inclusion«) u okviru programa Erasmus+, a kojim nastojimo približiti umjetničke kapacitete i kreativne mogućnosti inkluzivnih praksi široj populaciji. U partnerstvo su uključene četiri organizacije: »Dječji centar« iz Zaječara (Srbija), Plesni kolektiv Magija iz Rijeke (Hrvatska) koji djeluje pri Udruzi osoba s cerebralnom i dječjom paralizom, Kulturni centar »Eureka« iz Skoplja (Makedonija) i Zaklada potpore za realizaciju iz Vidina (Bugarska).

Dječje popodne

U subotu, 15. lipnja, predstavljamo ovogodišnji program Dječjeg popodneva, dijela festivala gdje podržavamo inkluzivan rad s djecom i mladima s i bez poteškoća u razvoju, kraći koreografski rad »Ples boja« – suradnju OŠ za klasični balet i suvremeni ples pri OŠ Vežica, Ekonomske škole »Mije Mirkovića« Rijeka i Plesnog kolektiva Magija. U 19.15 slijedi film »U korak s inkluzijom« koji prati mlade osobe s invaliditetom iz četiriju zemalja koji kroz umjetnost smanjuju socijalne barijere. Na kraju, u 19.30, može se pogledati plesnu predstavu »Šest prijevoda traži autora« koja istražuje kako prijevod umjetničkog djela postaje novo umjetničko djelo.

Objava Večeras počinje Festival inkluzivne scene »preOKRET«. Pristup plesu svim osobama jer ples ne poznaje granice pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

festival (18)Kultura (818)Ostalo (110)