Uz tvrtke poput Maurer Electronicsa, splitsko razvojno središte postaje pravi raj za inženjere

netokracija - prije 6 dana - link

Maurer Electronics dio je Bundesdruckerei grupe, a u Hrvatskoj zapošljava preko 130 ljudi – većinom inženjera. Fokusirani su na kreiranje rješenja koja se odnose na kibernetičku sigurnost i digitalizaciju, kako za javni sektor, tako i za ostala područja vrijedna zaštite.

U razgovoru s njihovim inženjerima saznali smo da rješenja isporučuju po principu “ključ u ruke”, a iako su dio veće grupe, upravo zaposlenici Maurer Electronicsa sudjeluju u kompletnom procesu razvoja softvera: od analize i verifikacije poslovnih zahtjeva, preko osmišljavanja i postavljanja softverske arhitekture pa do razvoja i testiranja aplikativnih rješenja u odabranoj arhitekturi.

Rješenja im se uglavnom tiču sigurne identifikacije građana, kupaca, zaposlenika te objekata i sustava, kako u analognom, tako i u digitalnom svijetu. Uz to što ih razvijaju, sustave velikih baza podataka i održavaju, stoga je sigurnost imperativ u njihovom radu.

Pravi mali raj za inženjere

Sustav razvijen u Maurer Electronicsu u Splitu koriste svi sudionici na njemačkom tržištu koji su dio procesa proizvodnje, distribucije i prodaje proizvoda iz tog sektora.

Maurer Electronics čine razvojni odjeli specijalizirani svaki za svoj poslovno-tehnološki segment, podijeljeni na timove koji rade na istim ili sličnim projektima. Svi razvojni odjeli imaju nešto zajedničko, a to je intenzivna suradnja s odjelima arhitekture, DevOpsa, kontrole kvalitete, kao i odjelom HR-a i financija. Marketing i prodaja odgovornost su Bundesdruckerei grupe, dok je splitsko razvojno središte pravi mali raj za inženjere.

Da je tome tako potvrđuju i naši sugovornici – Lovre Šušnjara i Ante Klarin.

Posao je dinamičan s puno izazova različitih vrsta. Razlog tome je što se zahtjevni projekti prate od početka do kraja razvoja. Član razvojnog tima ima priliku upoznati se sa svim koracima razvoja projekta (postavljanje inicijalnih zahtjeva, razvoj, predavanje projekta naručitelju, te održavanje projekta na živom sistemu).

Ipak, najzanimljiviji dio je, govori nam Lovre, kreiranje vlastitih rješenja za određene probleme, dakle rješenje potpuno prilagođeno potrebama krajnjeg kupca.

Ante Klarin je QA inženjer koji je najviše ponosan na projekt razvoja sustava za digitalizaciju jednog industrijskog sektora.

To je dio sustava definiranog direktivama Europske Unije. Sustav razvijen u Maurer Electronicsu u Splitu koriste svi sudionici na njemačkom tržištu koji su dio procesa proizvodnje, distribucije i prodaje proizvoda iz tog sektora.

Područje testiranja je, očekivano, vrlo dinamično i posao je uvijek drugačiji, a nastoje koristiti najnovije alate i tehnologije koji omogućuju što ranije pronalaženje nepravilnosti i pokrivanje što više testnih slučajeva.

Potrebno je analizirati proizvod koji se razvija i pristupiti testiranju tako da se uzmu u obzir sve specifičnosti tog proizvoda. Trudimo se imati visok stupanj automatiziranosti testova, koje stalno poboljšavamo. Ponekad je potrebno iz nule izgraditi testnu infrastrukturu da bi se što uspješnije pokrilo što više testnih slučajeva i pokušati simulirati ponašanje krajnjeg korisnika.

“Pokretanjem meetupa Coder’s Kitchen htjeli smo dati svoj doprinos zajednici”

Izvor: Digitalna Dalmacija

Poznato je kako Split ima dinamičnu ICT zajednicu te mnoštvo različitih meetupa i konferencija koje sve redom imaju isti cilj – povezati lokalnu tehnološku zajednicu i otvoriti put mlađim generacijama u IT svijet.

Seniori u Splitu i okolici rado dijele svoja znanja i iskustva – bez uzdizanja pričaju o svojim uspjesima i bez srama o svojim “failovima”. Jedan takav meetup pokrenuo je upravo Maurer Electronics; riječ je o susretu Coder’s Kitchen kojim su htjeli dati svoj doprinos zajednici.

Do sada smo održali 7 meetupa s temama iz arhitekture softvera, Domain Driven Designa, Big Data, automatizacije System Testa, alata za brzo prototipiranje koda i Quantum Computinga. Dobra posjećenost pokazuje da itekako postoji potreba, ali i interes zajednice za navedenim temama.

Posljednji meetup održan je u travnju u prostorijama PICS-a na FESB-u gdje je Maurerov Senior Software arhitekt Darko Kantić održao predavanje na temu “Uvod u Heksagonalnu arhitekturu“.

Traži se mjesto više za njihovu Akademiju i prakse

U okviru gore spomenutog odjela arhitekture djeluje i edukacijski tim za obuku i mentoriranje zaposlenika, što im je olakšalo pokretanje interne Akademije koja studentima završnih godina nudi priliku za plaćenu dodatnu edukaciju u softverskom inženjerstvu i rad na zanimljivim internim projektima firme.

Akademija je pokrenuta prije pet godina i pokazala se odličnom, kako za studente, tako i za organizatore.

Uvođenje novih zaposlenika u posao, kada su već prošli našu Akademiju, ide vrlo brzo i uspješno jer se kroz edukaciju upoznaju s domenom posla, potrebnim tehnologijama, našim načinom rada i suradnje, te svime što je važno i neophodno za svakodnevni rad. Prošla, odlična generacija studenata Akademije je na jesen 2023. popunila sve naše otvorene junior pozicije.

Maurer Electronics se smjestio kraj Poljuda i Parka Mladosti.

Osim dodatne edukacije na Akademiji, u suradnji s fakultetima, studentima nude i obavljanje stručne prakse.

Zanimljive istraživačke teme ili interni projekti uz mentorstvo naših stručnjaka rezultira time da su sve grupe studenata praktikanata gotovo uvijek popunjene.

Maurer Electronics širi svoj tim i traži iskusne iOS developere

Nastojali smo vam približiti, barem dijelom, kako izgleda rad u dinamičnom okruženju ovog razvojnog i istraživačkog središta. Ako i vi želite biti dio tirma, dobra vijest je da Maurer Electronics trenutno zapošljava radnike na otvorenim pozicijama: iOS Developer, Junior DevOps Developer, Senior Developer i Software Developer in Test. Mjesto rada je Split, a zainteresirani se mogu (pri)javiti do 27.08.2024.

Ako ste senior željan novih karijernih izazova, budite slobodni javiti im se na službeni mail info@maurer-electronics.hr, a tko zna – možda vam pronađu tim kojeg bi svojim znanjem, iskustvom i idejama mogli još poboljšati. 😉

pročitaj cijeli članak

Prikaz (12)Programiranje (9)Sponzorirano (8)Tvrtke i poslovanje (33)