Unikatni glazbeni univerzum Thievery Corporationa u Puli

novilist - prije 4 sata - link

Nešto više od dvije tisuće posjetitelja ispunilo je Malo rimsko kazalište, gdje su u sklopu Pulskog kulturnog ljeta u subotu nastupili eminentni predstavnici elektroničke glazbe – legendarni sastav Thievery Corporation.

Sjajno uigran bend

Iako ih se svrstava u elektronički glazbeni žanr, što zasigurno i vrijedi za njihova studijska izdanja, uživo, ovaj sastav kojeg tri gotovo desetljeća predvode Rob Garza i Eric Hilton, sjajno je uigran bend, s gitarom, sitrom, bas gitarom, bubnjevima i udaraljkama.

S egzotičnim zvucima indijskog sitra i zarazno plesnim ritmom u skladbi «Mandala», Thievery Corporation su već s prvim taktovima uveli pulsku publiku, među kojima su bili i brojni turisti, u transcedentalnu atmosferu koja je mamila na ples.

I tako je bilo cijele večeri – pjevačica Raquel Jones ubrzo je došla na pozornicu i pozvala publiku da podignu ruke, a krcati parter, i ponešto posjetitelja s popunjenih tribina, opustili su se i zaplesali uz jedinstvenu glazbenu mješavinu ovog sastava koji spaja utjecaje iz cijelog svijeta, od brazilskih, jamajkanskih, preko europskih i indijskih, trip hopa, duba, acid jazza… a u sve to dodaju beatove i vokale.

Gotovo dva sata Thievery Corporation su, bez pauze između pjesama, poveli publiku na intrigantno glazbeno putovanje, uz vrhunske glazbenike, koji su svoje umijeće iskazali i svatko u podužim solo dionicama, kao i četvoro pjevača, koji su sjajno komunicirali s pulskom publikom te je puno Malo rimsko kazalište u potpunosti uronilo u unikatni glazbeni univerzum Thievery Corporationa.

Od njihova bogatog glazbenog opusa, koji čine albumi «Sounds From The Thievery Hi-Fi», «The Mirror Conspiracy», «The Richest Man in Babylon», «The Cosmic Game», «Radio Retaliation» te «The Temple of I & I», valja izdvojiti izvedbu dobro znanog hita «Lebanese Blonde», a bogatu zvučnu potku Thievery Corporation usred koncerta su odlučiti malčice promijeniti uz akustični intermezzo, gdje su se članovi benda posjeli na stolice i s akustičnim gitarama i udaraljkama izveli nekoliko pjesama, među kojima i evergreen «The Richest Man in Babylon».

Finale je bilo uz energične «Fight to Survive» i «Warning Shots» gdje je puno Malo rimsko kazalište skakalo u zaraznom ritmu s bendom. Oduševljena i dobro raspoložena i rasplesana publika glasnim povicima i aplauzima poručila je da ne želi pustiti sjajne Thievery Corporation da odu bez bisa, a bend se rado odazvao – te su ispratili publiku pjesmom «Sweet Tides».

Ovacije publike

Valja spomenuti da su nedugo prije nastupa u Puli Thievery Corporation nastupili na rasprodanom zagrebačkom stadionu Šalata, a pulski koncert bio je jedinstvena prilika za uživanje u intimnom okruženju Malog rimskog kazališta uz ove glazbene velikane.

Vrhunski i sjajno uigrani glazbenici priredili su pravi mali glazbeni performans za pulsku publiku, uz stalnu interakciju i pozive na pjevanje i ples, a svemu tome nitko nije mogao ostati ravnodušan, jer zarazni ritmovi Thievery Corporationa svima su se uvukli pod kožu, a spoj glazbenih kultura koje su publici servirali s pozornice pravi je mali melting pot i glazbeno iskustvo za dugo pamćenje, što je pulska publika i pokazala glasnim ovacijama.

Pulsko kulturno ljeto

Program Pulskog kulturnog ljeta donosi još 24. srpnja operu «Madame Butterfly», zatim 6. kolovoza koncert slovenskog glazbenog kolektiva Laibach te 24. kolovoza nastup predstavnika suvremene bretonske glazbe i pionire video mapiranja u tradicionalnoj glazbi, PLANTEC.

Objava Unikatni glazbeni univerzum Thievery Corporationa u Puli pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

Glazba (535)Mozaik (681)