Umrla francuska književnica Annie Le Brun. Odlazak posljednje figure nadrealizma

novilist - prije 3 sata - link

ZAGREB – Annie Le Brun, francuska esejistica i pjesnikinja, preminula je u 82. godini. Rođena je u Rennesu 15. kolovoza 1942. Diplomirala je književnost i filozofiju na Sorbonnei. Djelovala je u nadrealističkom pokretu te objavila više zbirki poezije: »Blijeda i grozničava gradska popodneva« (1972.), »Prelazak Alpi« (1972.), »Sasvim blizu, nomadi« (1972.).

Kontroverze je izazvala njezina kritička studija feminizma »Ostavite sve« (1977.), a najveću je pozornost privukla revalorizacijskim studijama o gotskom romanu »Dvorci subverzije« (1982.) i o markizu De Sadeu »Iznenada gromada ponora, Sade« (1986.). Ostala značajnija djela su joj »O ispraznosti književnosti« (1994.) i »Višak zbilje« (2000.). Napisala je također studije o Alfredu Jarryju, Raymondu Rousselu i Aiméu Césaireu i drugima, a daljnje inspiracije i znatiželju za istraživanjem izrazila je i u tekstovima na temi povijesti umjetnosti te pojedinih hrvatskih slikara i fotografa, od kojih se posebno mogu naglasiti Ivan Picelj i Petar Dabac u »Osjećaju prirode s kraja 19. stoljeća«.

Bila je u braku s Radovanom Ivšićem (1921. – 2009.), hrvatskim pjesnikom, piscem, dramatikom, esejistom, prevoditeljem i nadrealistom svjetskoga glasa. U Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu 2015. godine održana je izložba »Nepokorena šuma« posvećena Radovanu Ivšiću, autorica Annie Le Brun i Snježane Pintarić.

Etika i estetika revolta

U povodu odlaska Annie Le Brun u francuskom Le Mondeu ističu da ova kritičarka i spisateljica nikad nije prestala istraživati mračne strane naših društava. S ovom, kako je nazivaju posljednjom figurom nadrealizma, »nestaje etika i estetika revolta: radikalno odbacivanje svijeta kakav jest, način da se dovede do kraja ‘suđenje stvarnosti’, subverzija svih intelektualnih, moralnih ili političkih mjerila pod nekontroliranim djelovanjem želje u nama. Ako ima ikakvog smisla govoriti o nasljeđu nadrealizma, simbolično rođenog 1924. iz Manifesta Andréa Bretona, nalazimo ga u njoj najvjernije i na najprecizniji način.«

Na stranicama Ministarstva kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, hrvatska ministrica kulture i medija, uputila je sućut u povodu smrti Annie le Brun:

»Duboko nas je rastužila vijest o odlasku Annie Le Brun, istaknute francuske pjesnikinje i esejistice, jedne od posljednjih velikih umjetnica nadrealizma koja je svojim radom obilježila europsku kulturu, ne samo u području književnosti već i u području filozofske misli, naročito one vezane uz feministički izričaj. Hrvatska će je pamtiti po njezinoj višedesetljetnoj prisutnosti na našoj kulturnoj sceni, po njezinom iznimnom umjetničkom radu, knjigama koje su u hrvatskim prijevodima objavljivane te prepoznate i rado čitane kao djela velike erudicije, kreativnosti i iznimnih intelektualnih dosega. Pamtit ćemo je i po plodnoj suradnji s jednim od najvećih hrvatskih nadrealističkih književnika, pjesnikom i dramatičarem, njezinim umjetničkim i životnim partnerom, Radovanom Ivšićem. Iako su živjeli u Francuskoj, ostali su povezani s Hrvatskom, s hrvatskom kulturom i ljudima iz intelektualnih krugova kojima su i sami pripadali, u kojima ćemo ih naročito dugo i sa zahvalnošću pamtiti.

Guernici je danas ime Vukovar

Annie Le Brun je s jednakom ljubavlju i strašću promovirala i francusku i hrvatsku kulturu i umjetnost. Bila je jedna od onih rijetkih francuskih intelektualaca koji su u ranim devedesetim godinama glasno, angažirano i hrabro u francuskoj javnosti zagovarali hrvatsku neovisnost svjedočeći kompetentno o hrvatskoj povijesti, kulturi identitetu te zalažući se za priznanje Hrvatske, njezino pravo na samoobranu, neumorno otvarajući vrata francuskog intelektualnog, ali i političkog života hrvatskim intelektualcima i umjetnicima.

Posebno je snažno odjeknuo njezin članak koji je u studenome 1991. godine objavio Libération: ‘Guernici je danas ime Vukovar’, koji pamtimo jednako kao i njezin esej »Ubojice i njihova ogledala – Razmišljanja o jugoslavenskoj katastrofi« u kojem je precizno opisala političke okolnosti u kojima se Hrvatska borila za neovisnost. Jedan od posljednjih njezinih velikih projekata, koji je obilježio hrvatsku suvremenost potvrđujući još jednom uronjenost u europsko kulturnim nasljeđe, bila je izložba ‘Nepokorena šuma’ u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti 2015. godine, u čijem je katalogu Annie Le Brun zapisala: ‘Radovan Ivšić je rano spoznao da se sve vrti te će se i dalje vrtjeti unutar i oko šume, a pritom nije zapravo u pitanju povratak nekoj mitskoj šumi nego sama opstojnost života, u nama i izvan nas; opstojnost šume koja je postala teatar svijeta time što se u njoj susreću svi egzistencijalni izazovi – politički, erotski, poetski…’

Odlaskom Annie Le Brun europska kultura izgubila je velikog čovjeka, a hrvatska kultura ostat će joj zauvijek zahvalna na podršci na koju je uvijek mogla računati. Značaj i važnost umjetnice, književnice poput Annie Le Brun, ostaju kroz njihov opus kao trajna vrijednost i baština kulture koja nadilazi nacionalne i sve druge okvire«, osvrnula se Obuljen Koržinek.

Objava Umrla francuska književnica Annie Le Brun. Odlazak posljednje figure nadrealizma pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

francuska (211)Književnost (94)Kultura (829)