Ukrajina je odlučila u vojsku uvesti rodno osjetljivi jezik

narod - prije 11 sati - link

rodnorodno

Ukrajina od ove godine provodi načela rodne ravnopravnosti u svojoj vojsci povodeći se, kako tvrde, zapadnim i NATO iskustvom. Odlučili su u vojsku uvesti rodno osjetljivi jezik te stvoriti uvjete za žene na rukovodećim i borbenim položajima. A provodit će i obuku o rodnoj ravnopravnosti za svo osoblje.

U provedbi rodne politike, Oružane snage Ukrajine koriste zapadna iskustva i surađuju sa zemljama NATO-a. Zamjenica ministra obrane Ukrajine Natalia Kalmykova rekla je to na sastanku s Marisom Kemper, voditeljicom projekta PROTECT2 kanadske vlade, prenio je UNN pozivajući se na Ministarstvo obrane.

>Ratni poligon za zapadne vrijednosti: Na LGBTQ pride u Kijevu u prvim redovima vojnici!

U vojsku se uvodi rodno osjetljiv jezik

”Ukrajina je poduzela značajne korake u provedbi načela rodne ravnopravnosti u vojsci. Uvodimo nova pravila o korištenju rodno osjetljivog jezika i radimo na stvaranju uvjeta za ostvarenje žena u vojsci. Posebice na rukovodećim i borbenim pozicijama. Nastavit ćemo koristiti najbolje zapadne prakse za provedbu rodne politike u vojsci”, kazala je Marisa Kemper.

Kanada će Ukrajinu poučiti o rodnoj ravnopravnosti u vojsci

Kanada aktivno provodi strategije razvoja karijere za mlade vođe u oružanim snagama. Sličan pristup mogao bi biti vrlo koristan za Ukrajinu. ”Spremni smo pružiti stručnu podršku u ovom području”, kazala je Kanađanka.

Sudionici sastanka također su razgovarali o razvoju alata za rodnu integraciju u Oružanim snagama Ukrajine, uključujući obuku o rodnoj ravnopravnosti za svo vojno osoblje.

Iz ukrajinskog ministarstva obrane dodaju kako je programom PROTECT2 već osposobljeno 200 savjetnika za rodnu ravnopravnost u obrambenom sektoru te se aktivno radi na integraciji rodne ravnopravnosti u strateške dokumente obrambenog sektora.

>Kanada financira rodno osjetljivo razminiranje u Ukrajini

Objava Ukrajina je odlučila u vojsku uvesti rodno osjetljivi jezik pojavila se prvi puta na narod.hr.

pročitaj cijeli članak

Izdvojen članak (1089)kanada (13)rat u Ukrajini (370)Svijet (1974)ukrajina (504)