Ubojicu Josipa Reihl-Kira puštaju na uvjetni otpust. Nikad se nije ispričao obiteljima svojih žrtava

novilist - prije 3 dana - link

Visoki kazneni sud (VKS) potvrdio je odluku sisačkog Županijskog suda o uvjetnom otpusti Antunu Gudelju koji je osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od 20 godina zbog tri ubojstva, u kojima je jedna od žrtava bio načelnik osječko-baranjske policije Josip Reihl-Kir te jednog pokušaja ubojstva.

VKS je, ne navodeći Gudeljev identitet, istaknuo da su zatvoreniku izrečene posebne obveze javljanja nadležnoj policijskoj postaji i probacijskom uredu koje traju preostalih deset mjeseci do isteka kazne zatvora.

Prizivni sud je naveo da je Gudelj ocijenjen kao naročito uspješan u pojedinačnom programu izvršavanja kazne zatvora te da uredno koristi izvankaznioničke pogodnosti, dok je vjerojatnost kriminalnog povrata procijenjena manje vjerojatnom.

Ne rukovode se odnosom prema obitelji žrtava

VKS dodaje da Gudelj priznaje počinjena kaznena djela i verbalizira kritičnost te ima osiguran poslijepenalni prihvat kod sestre. Nadodaje i da je izdržao više od tri četvrtine kazne zatvora na koju je osuđen pa je ocjena i VKS-a kako je vrijeme koje je proveo na izdržavanju kazne ”očito utjecalo na njega pa se svrha kažnjavanja može postići i nadziranom slobodom u okvirima uvjetnog otpusta”.

Apelacijski sud smatra kako navodi u žalbi državnog odvjetnika da Gudelj nema kritički odnos prema počinjenim djelima i žrtvama jer se prema dostupnim podacima nije ispričao članovima obitelji ubijenih, uz sve druge nabrojane Gudeljeve pozitivne okolnosti, kao i povoljan omjer izdržanog i neizdržanog dijela kazne, ne dovode u pitanje pozitivnu odluku o uvjetnom otpustu.

”Odnos prema članovima obitelji ubijenih žrtava nije jedina ili odlučujuća okolnost kojom se sud rukovodi prilikom donošenja odluke o uvjetnom otpustu nego odluku o tome postoji li osnovano očekivanje da zatvorenik neće počiniti novo kazneno djelo donosi na temelju cjelokupnog stanja spisa”, pojašnjava VKS.

Gudelj je na osječkom Županijskom sudu u srpnju 2010. nepravomoćno osuđen na 20 godina za ubojstvo načelnika osječke policije Josipa Reihl-Kira, predstavnika lokalne vlasti Gorana Zobundžije i Milana Kneževića te teško ranjavanje Mirka Tubića u srpnju 1991. u Tenji.

Gudelju za zločin suđeno tri puta za isti zločin

Obrazlažući nepravomoćnu presudu, sudac Damir Krahulec je istaknuo da je dokazano kako je Gudelj znao da Reihl-Kir kao načelnik policije, Goran Zobundžija, potpredsjednik izvršnog vijeća Skupštine općine Osijek, Milan Knežević, skupštinski odbornik i Mirko Tubić, predsjednik MZ-a Tenje idu na pregovore u Tenju, gdje su pobunjeni Srbi stavili barikade na putu prema Osijeku. Zbog toga su ubojstva kao i pokušaj ubojstva okvalificirani kao bezobzirni.

Osječki sud je u obrazloženju presude istaknuo da je Gudelj znao tko se nalazi u Kneževićevu automobilu te je bio ljut na Reihla-Kira i Zobundžiju što kao Hrvati idu na pregovore sa Srbima Kneževićem i Tubićem. Iako je vidio rotirajuće svjetlo, prišao je cesti i s 10 metara udaljenosti iz kalašnjikova u automobil rafalno ispalio 30 metaka.

Od posljedica teških ranjavanja sva trojica su ubrzo umrla, a teško ranjeni Mirko Tubić je preživio.

Prvostupanjski sud je ocijenio da su ubojstva i pokušaj ubojstva počinjeni pri smanjenoj ubrojivosti jer su Gudelju na nadzornoj točki, gdje je bio kao pripadnik pričuvnog sastava policije, dolazile neprovjerene informacije o stradanju oca, majke i stanju kuće.

Gudelju je suđenje na osječkom sudu bilo treće za isti zločin. Na 20 godina zatvora osuđen je u odsutnosti 1994. Nakon što je uhićen u Njemačkoj i izručen Hrvatskoj 1996. ponovno mu se sudilo, a na njega je 1997. primijenjen Zakon o oprostu.

Ustavnom tužbom treće suđenje potaknula je udovica Josipa Reihla-Kira, Jadranka Kir. Hrvatskom pravosuđu Antun Gudelj, koji je živio u Australiji, izručen je u srpnju 2007. godine.

Objava Ubojicu Josipa Reihl-Kira puštaju na uvjetni otpust. Nikad se nije ispričao obiteljima svojih žrtava pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

Crna kronika (2086)domovinski rat (4)hrvatsko pravosuđe (7)Novosti (1146)pravosuđe (15)ubojstvo (194)Visoki kazneni sud (9)