U Zagrebu revolucionarna metoda zračenja raka dojke. Nažalost, cijena je poprilično visoka, a HZZO to ne pokriva

novilist - prije 2 tjedna - link

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb prva je u Hrvatskoj i regiji ponudila oboljelima od raka dojke terapiju zračenja u samo pet dolazaka nakon poštednog kirurškog zahvata.

Riječ je, kažu, o revolucionarnoj metodi koja se provodi na linearnom akceleratoru Varian Ethos, najnaprednijem uređaju ovakvog tipa na našim prostorima, a njome se vrijeme postoperativne terapije skraćuje za čak od tri do pet puta.

Gotovo sve pacijentice kod kojih je proveden poštedni kirurški zahvat na dojci u pravilu moraju provesti i postoperativnu radioterapiju i kemoterapiju.

Adjuvantna radioterapija provodi se uobičajeno tijekom više tjedana, od 15 do 25 dana, dok je u Radiochirurgiji pacijenticama ponuđena adjuvantna radioterapija dojke, a prema indikaciji i limfnih čvorova u području pazuha i oko ključne kosti stereotaksijskom tehnikom, u samo pet frakcija primjenom adaptivne inteligencije.

Studija objavljena nedavno u časopisu The Lancet pokazala je, naime, da zračenje u samo pet dolazaka ima jednak terapijski učinak, a daleko manje nuspojava u usporedbi sa standardnom radioterapijom.

Naime, tijekom zračenja dio doze primaju i okolna zdrava tkiva, ponajviše koža, pluća i srce, a javljaju se nuspojave poput crvenila, upale kože dojke te oštećenja funkcija pluća i srca.

Metodom koja se počela provoditi u Radiochirurgiji Zagreb zrači se samo tkivo dojke i limfne regije, uz maksimalnu poštedu kože, pluća i srca. Plan zračenja svaki dan kontrolira radioterapijski onkolog na samom uređaju, a snopovi zračenja se individualno prilagođavaju svim, i najmanjim mogućim varijacijama anatomije pacijentica.

Ovakav novi pristup, ističu u bolnici, omogućuje minimalan rizik razvoja nuspojava.

Dobra vijest iz Radiochirurgije Zagreb ima, međutim, i svoja ograničenja.

Prema cjeniku bolnice, postupak adjuvantne adaptivne stereotaksijske radioterapije dojke i regionalne limfne drenaže iznosi 6.500 eura. Troškove liječenja ne pokriva HZZO.

U bolnici doznajemo da se zasad neće ići na ugovaranje ove usluge s državnim zdravstvenim osiguravateljem, što je dijelom razumljivo s obzirom na cijenu, ali i na činjenicu da oboljele žene imaju pravo na zračenje u javnoj bolnici u kojoj se liječe.

Linearni akceleratori

Problem je, međutim, u tome što žene oboljele od raka dojke imaju velikih problema s dostupnošću terapije zračenja, čak i one standardne, kakvu pružaju javne bolnice.

Linearni akceleratori na kojima se zrače pacijentice oboljele od raka dojke u našim bolnicama dotrajali su i stalno se kvare, pa je usluga koju primaju u javnom zdravstvu svjetlosnim godinama udaljena od one koju je upravo uz visoku cijenu ponudila Radiochirurgija Zagreb.

Potvrđuju to i u udrugama oboljelih od raka dojke, gdje kažu kako se zbog učestalih kvarova postojećih uređaja terapija zračenja otegne preko svake mjere, a pacijentice se vrlo često vraćaju kući neobavljena posla, čak i ako do bolnice putuju stotinama kilometara.

Novi linearni akceleratori, čiju je nabavku Ministarstvo zdravstva ugovorilo s dva dobavljača, trebali bi biti u funkciji do kraja 2025. godine, što znači da će još najmanje godinu i pol dana dostupnost zračenja u javnom zdravstvenom sustavu biti vrlo upitna.

– Ništa se nije promijenilo, dapače. Prošli tjedan uređaji za zračenje bili su pokvareni u gotovo svim bolnicama, osim Klinike za tumore, i žene su nam masovno otkazivale taxi prijevoz, kaže Ivana Kalogjera iz udruge Nismo same.

»Nema ni jedne žene koja završi terapiju u komadu, a da joj nije otkazan neki od termina. Pacijentice su sluđene od toga. Većina sa zračenjem krene na vrijeme, a iako tvrde da je to preventivno i da se neće ništa dogoditi ako se zračenje produži, činjenica je da je stanje iz dana u dan sve gore«, ističe.

Navodi pritom primjer pacijentice iz Gospića koja »više ne zna kad ide na zračenje, a kad ne ide, toliko puta su je vraćali neobavljena zračenja«.

Standardno liječenje

I u udruzi Sve za nju kažu kako situacija nije ništa bolja nego je bila prije šest mjeseci.

Jednoj od njihovih korisnica terapija je na Jordanovcu 30. travnja odgođena zbog kvara na mreži.

Poslali su je doma, a drugi je termin dobila 2. svibnja, kad je na zračenje čekala puna tri sata.

– To su većinom stari uređaji, kvare se, popravljaju, dio njih se više niti ne servisira. Krpa se do kraja 2025. kada bi trebali dobiti nove linearne akceleratore.

Naš HZZO u pravilu sklapa s privatnicima ugovore za stvari koje u sustavu ne možemo raditi, ili ako su liste čekanja jer uređaj ne može obraditi sve pacijente.

Čisto sumnjam da bi ugovarao zračenje s Radiotherapijom Zagreb, to bi bila kapitulacija javnozdravstvenog sustava u pitanju isporuke radioterapije, smatra glavna tajnica udruge, Ljiljana Vukota.

Zračenje na najnaprednijim uređajima kakvima raspolaže privatni zdravstveni sektor pacijentice oboljele od raka dojke mogu danas samo sanjati.

Nadaju se da će standardno liječenje s od 15 do 25 zračenja postati dostupno u što kraćem roku te da će se novi linearni akceleratori u bolnicama staviti u funkciju i prije krajnjeg roka.

– Radi se o 21 uređaju, a s njihovim bi postavljanjem u bunkere trebalo krenuti već početkom 2025. godine, jer prilikom zamjene starih uređaja novima neće se provoditi zračenje. Istovremena zamjena svih uređaja bila bi katastrofa za oboljele, upozorava Vukota.

Čelnica udruge Nismo same skeptična je da će se i taj krajnji rok uopće ispoštovati.

»Iskreno ne vjerujem da će to biti u tom roku, poznavajući naš sustav i kako on funkcionira. Voljela bih da me razuvjere, a do tada – kom’ obojci, kom’ opanci«, zaključuje Kalogjera.

Objava U Zagrebu revolucionarna metoda zračenja raka dojke. Nažalost, cijena je poprilično visoka, a HZZO to ne pokriva pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

Hrvatska (2114)HZZO (10)