U Valamarovim hotelima i restoranima poslužuje se oslić iza kojeg se krije jedinstvena priča hrvatskog turizma

novilist - prije 3 sata - link

 

Na jelovniku u Valamarovim hotelima i ugostiteljskim objektima ovog ljeta posebnu pažnju privlače jela s oslićem i to ne samo zbog okusa, već i priče koja se krije iza ove ribe. Riječ je o osliću koji osigurava Ribarska zadruga Komiža, a koji je ulovljen na održivi način u dijelu Jadrana oko otoka Visa. 

Dobro je poznato da Valamar već godinama više od 75 % hrane i pića dobavlja od lokalnih dobavljača, i to velikom većinom iz lokalne proizvodnje i uzgoja. Valamar je sada podigao svoju priču o održivosti na jednu potpuno novu razinu. Naime, prepoznavši važnost lokalnog održivog ulova, Valamar je  prvi u Hrvatskoj, uz podršku svjetske organizacije za zaštitu prirode WWF Adria, ostvario dugoročnu suradnju s lokalnom ribarskom zajednicom iz Komiže.

Cijela priča započela je 2022. godine, kada je Valamar u partnerstvu s WWF Adrijom počeo provoditi analizu održivosti morskih proizvoda u ponudi hotela, ljetovališta i kampova i napravio akcijski plan za povećanje udjela održivih morskih proizvoda. WWF Adria prepoznala je oblik održivog ribarenja kakvim se bave ribari iz Ribarske zadruga Komiža i inicirala je suradnju s Valamarom te na taj način potvrdila da je organizacija za očuvanje prirode koja pomaže ribarima u rješavanju njihovih problema, a sve u cilju dugoročne strategije očuvanja mora.

Tradicionalan način ribarenja

Zašto baš RZ Komiža? Njihovi ribari koriste brodove do 12 metara dužine te alate koji su selektivni i nisu povlačni pa ne ugrožavaju riblji fond i staništa, kao ni morsko dno, što njihov ulov čini održivim i prema strogim kriterijima WWF-a. Ovakav je način ribarenja tradicionalan u Komiži te je dugoročno dobar i za ljude koji žive od ribarstva i za prirodu, pa osim izravnog pozitivnog utjecaja na lokalnu ekonomiju, suradnja Valamara s komiškim ribarima doprinosi zaštiti Jadranskog mora.

”Tradicija bavljenja ribarenjem u mojoj obitelji seže kroz generacije, uključujući i mojeg djeda i oca, a ja sam se nakon završenog studija ekonomije vratio na Vis i nastavio se baviti ovom djelatnošću koja je simbol Komiže i zalog održivosti za buduće generacije. Iako je ribarenje teško, mnogi mladi ljudi, poput mene, vide u njemu budućnost i svjesni su ljepote koju taj posao istovremeno pruža. Ribarstvo je više od posla, to je ujedno ljubav prema moru i povezanosti s prirodom koju nudi život u Komiži”, istaknuo je Dino Božanić, predstavnik Ribarske zadruga Komiža.

Kao već formirana zadruga, RZ Komiža Valamaru je mogla ponuditi dovoljne količine održivog oslića za uspostavu suradnje već ove ljetne sezone, a komiškim su ribarima pružene mogućnosti za siguran cjelogodišnji posao i dodatni razvoj ribarske djelatnosti. Osim toga, zahvaljujući ovoj suradnji Ribarska je zadruga privukla nove članove, ali otvorile su se nove mogućnosti daljnjeg razvoja poslovanja. 

Do suradnje s Valamarom, RZ Komiža prodavala je isključivo svježu ribu. Kako bi se mogla realizirati suradnja s Valamarom, bilo je potrebno pronaći način da se svježe ulovljeni oslić filetira i smrzava. Ove se sezone taj dio posla odvija kod jednog od partnera RZ Komiža, no zbog uspješne suradnje s Valamarom trenutno postoji velik potencijal i inicijativa za pokretanje pogona za filetiranje i ulaganje u komore za smrzavanje na otoku Visu.

Održiva budućnost za ribu i ribare

Zbog ove uspješne priče, Valamar planira dodatno proširiti suradnju s domaćim ribarima. Ona je ujedno i odličan primjer i drugim ribarima da održivo ribarstvo ne predstavlja ograničenja u obavljanju djelatnosti te da se ovakvim izlovom istodobno može osigurati održiva budućnost i za ribu i ribare.

“Suradnjom Valamara i WWF Adrije s Ribarskom zadrugom Komiža omogućena je dugoročna održivost poslovanja ribara u Komiži, što je privuklo nove članove u Zadrugu. Dok gosti Valamara uživaju u kvalitetnoj domaćoj ribi ulovljenoj na održiv način, doprinosimo gospodarstvu male otočne zajednice i očuvanju bioraznolikosti Jadranskog mora. Vjerujem da će ovaj primjer potaknuti i druge u hrvatskom turizmu i ugostiteljstvu da se snažnije opredijele za lokalne i održive proizvode”, pojasnila je Valamarove namjere Ivana Budin Arhanić, članica Uprave domaće turističke kompanije.

Iako se u današnjem društvu često potežu pitanja o negativnom utjecaju turizma na kvalitetu života lokalnog stanovništva, predstavljena priča primjer je dobre prakse odgovornog i održivog turizma i budi vjeru u bolje sutra. Spomenutu suradnju pritom posebice pozdravlja WWF Adria koja je svojim djelovanjem u području očuvanja bioraznolikosti mora usmjerena na poticanje pozitivnih promjena u čitavom spektru opskrbnog lanca proizvoda iz ribarstva.  S tim ciljem uspostavlja suradnje koje su usmjerene na viziju zdravog Jadrana i vraćanje ključnih vrsta na razinu koja je zdrava za društvo, okoliš i gospodarstvo. WWF Adria tako je pružala stručnu podršku i savjetovanje tijekom cijelog procesa uspostave i provedbe suradnje Valamara i Ribarske zadruge Komiža.

Prva suradnja takve vrste u Hrvatskoj

“Ponosni smo na suradnju s Valamarom kojom su veću prvoj godini ostvareni tako ambiciozni ciljevi, čime dokazujemo da održivo poslovanje može i mora biti profitabilno. Ribarska zadruga Komiža na osnovi ove suradnje privukla je nove mlade ribare, pokrenula postupak novih zapošljavanja i usmjerila svoj razvoj ka stjecanju statusa organizacije proizvođača. Glavni interes WWF-a je očuvanje prirode, ali na tome ne možemo raditi na štetu ljudi. Zato želimo da ribari koji žive od mora, postanu čuvari mora čuvajući ovaj izvor života za sve buduće generacije”, izjavio je Fabijan Peronja, menadžer projekata za održivu plavu ekonomiju u WWF Adriji.

Suradnja Valamara, WWF Adrije i RZ Komiža za očuvanje Jadranskog mora i poticanja održivog ribarstva prva je takve vrste u turističkom sektoru u Hrvatskoj, a nadamo se da će se ovaj iskorak motivirati što više tvrtki da krenu na put prema održivom poslovanju.

Iz Valamara poručuju da će nastaviti s ulaganjima u održivi turizam i društveno odgovorno poslovanje, u obnovljive zelene izvore energije, upravljanje otpadom, lokalnu hranu i održivost u lancu opskrbe. Ovakvim pristupom Valamar planira do 2026. godine dosegnuti zlatnu razinu ESG rejtinga i time učvrstiti poziciju lidera u razvoju održivog turizma u Hrvatskoj.

Objava U Valamarovim hotelima i restoranima poslužuje se oslić iza kojeg se krije jedinstvena priča hrvatskog turizma pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

Hrvatska (3994)valamar (6)