U Hrvatskoj su najbolje plaćeni Go, Kotlin i Ruby programeri. Što je s ostalima?

netokracija - prije 3 tjedna - link

256. je dan u godini, koji tradicionalno obilježavamo kao Dan programera, stoga smo vam danas posvetili čak dva istraživanja. Prvi se odnosi na to što zapravo želite od posla i koliko ste sretni na njemu, a drugi na ono opipljivije – primanja.

Objektivno i subjektivno, zadnje dvije godine za svijet IT-ja u Hrvatskoj nisu bile najsjajnije. Vijesti o otpuštanjima, zamrzavanju plaća i smanjenom obujmu posla dovele su do toga da su teme rasprava na kavama i raznim online mjestima najčešće – plaće i zapošljavanja.

I prije dvije godine na Dan programera, uz pomoć platforme Tabu, bavili smo se plaćama u ovoj industriji, ali s fokusom na razlike u primanjima između muškaraca i žena. Odlučili smo se i ovaj put zadržati na tim informacijama, ali proći i podatke o najviše i najmanje plaćenim pozicijama i tehnologijama. Za kraj, usporedili smo prosječne plaće danas s onima prije dvije godine za najpopularnije tehnologije – Javu, React i .NET.

Sve su plaće iskazane u neto iznosu, sa svim mjesečnim dodacima koje zaposlenik prima. U istraživanje, u kojemu je sudjelovalo gotovo 7 i pol tisuća programera, uključeni su samo oni koji su naveli da primaju plaću iz Hrvatske te rade na ugovor o radu na neodređeno.

Zaronimo!

Plaće developera po poziciji

Po poziciji najbolje su prosječno plaćeni softverski arhitekti, 2658 eura. Slijede iOS developeri (1981 eura), potom Android developeri (1947 eura), osobe koje se bave Machine Learningom (1919 eura), backendaši (1885 eura), developeri desktop aplikacija (1878 eura), Embedded (1869), Full Stack (1863), Frontend (1690), Game (1613) i na kraju QA (1576 eura).

I po tehnologiji!

Po tehnologiji su najbolje plaćeni Go developeri (2369 eura), Kotlin (2143 eura), Ruby (2089 eura), potom Typescript (2086 eura) i Salesforce (2072 eura). Što se tiče razlika po senioritetu, najviše su u prosjeku plaćeni arhitekti, kojih u istraživanju ima samo na senior poziciji (2768 eura), a najmanje, očekivano, QA Juniori (1140 eura).

Što se tiče razlika u primanjima po rodu, najveća razlika je i dalje u Android developmentu, što smo i komentirali ranije ove godine. Doduše, jaz u primanjima od tada se nešto smanjio – s 40% na 33,50% – a razlika među plaćama u toj tehnologiji je u prosjeku za muškarce 1990 eura, a 1419 eura za žene. Slijedi Frontend, gdje je razlika u plaćama 19,14%, odnosno 1735 eura za muškarce i 1447 eura za žene. Potom Full Stack s razlikom od 9,81% – 1866 eura za muškarce i 1691 eura za žene te Backend s razlikom od 9,73% – 1908 eura prosječna je plaća za backendaše, a 1731 eura za backendašice.

Važno je napomenuti da je općenito manje žena, nego muškaraca u industriji, a to se odražava i na strukturu podataka Tabua. Tako 76,9% podataka dolazi od muškaraca, 14,3% od žena, a ostatak se nije izjasnio.

Kako su rasle plaće za Java, React i .NET programere?

Za kraj, izdvojili smo tehnologije kojima se domaći developeri najviše bave – Javu, React i .NET – i usporedili današnje prosječne plaće s onima otprije dvije godine.

Što se tiče porasta prosječnih plaća, Java Juniori vidjeli su u dvije godine povećanje od 4,9%, a Juniorke tek 0,7%. S druge strane, Mid Java developeri zabilježili su porast plaća od 9,3%, a developerice 11,7%. Seniorima je plaća rasla za 8,6%, a seniorkama 5,7%.

React developeri nešto su bolje prošli, što se tiče porasta prosječnih plaća u zadnje dvije godine. Juniori vide porast od 8,1%, a Juniorke od 12,6. React developeri srednjeg ranga imaju veću plaću za 10,3%, a developerice za 16,3%. Istodobno, seniorima je plaća veća za 7,8%, a seniorkama za 13,7%.

Junior .NET developeri u zadnje dvije godine bilježe prosječni porast plaća od 13,8%, dok junior developerice od 5,7%. Mid .NET developeri imaju veću plaću od 14%, a developerice od 8,9%. Seniorima je plaća veća za 11,1%, dok senior .NET developerice bilježe najveći rast – od 21,1%.

S obzirom na to da istraživanje o zadovoljstvu programera pokazuje kako je plaća važnija no ikada, uz druge pragmatične kriterije, poput bonusa, sigurnosti ili mogućnosti napredovanja, ovakvi podaci važni su da i za zaposlenike i za poslodavce da provjere gdje se nalaze u određenom “okviru”.

Ili, ukratko, danas je zaposlenicima manji fokus na sok od marakuje i ostale slabije opipljive benefite, a više na – primanjima.

pročitaj cijeli članak

istraživanje (24)