Tvornice u susjedstvu poharala neviđena pošast: ‘Tome moramo stati na kraj’

dnevno - prije 2 mjeseca - link

Kako bi spriječila da im radnici neopravdano izostaju s posla, uprava jedne tvornice odlučila je uvesti novi model otvaranja bolovanja. Tako zaposlenici srpske tvrtke Leoni prvo moraju otići u tvorničku ambulantu, a tek potom svome liječniku opće prakse. Tako barem stoji u obavijesti na oglasnoj ploči, koja se brzinom munje proširila društvenim mrežama.

Ova je obavijest nastala nakon medijskih napisa o porastu broja lažnih bolovanja u Srbiji. Uskoro bivša premijerka, Ana Brnabić u svojim je medijskim istupima naglašavala kako je izostajanje s posla osobito izraženo u Nišu. Zanimljivo, tvornica Leoni se nalazi upravo u tom gradu. Uz to, primijećeno je kako s posla češće izostaju radnici kompanija u stranom vlasništvu, piše Blic.

Iako su zdravstveni problemi i dalje najčešći uzrok izostajanja s posla, istraživanja u Srbiji pokazuju kako je manje od trećine bolovanja zaista povezano sa zdravljem radnika. Veći dio izostanaka povezan je s obiteljskim problemima, stresom, lošim upravljanjem ili kašnjenjem. Često izostajanje s posla, osim financijskih gubitaka za tvrtku, dovodi do smanjenja produktivnosti i kvalitete rada, ali i pada morala. Uz to, kupci ili klijenti dobivaju lošiju uslugu, odnosno proizvod, pa raste i njihovo nezadovoljstvo.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Napuštena mesta Srbija (@sav_taj_ludi_balkan)

Sličan problem i u Hrvatskoj

“Mislim da je to nešto čemu moramo stati na kraj, zato što je to izvrgavanje ruglu upravo onih radnika koji žele raditi i koji uzimaju bolovanje onda kada su bolesni. A u Nišu smo imali značajno veći prosjek izostajanja nego u bilo kojem drugom gradu ili općini u Srbiji, pa zbog toga ide inspekcija”, rekla je Brnabić i dodala da to nije pritisak na radnike.

“Pod jedan, ako imate takvo izostajanje, a u Nišu je zaista bilo značajno veće nego u ostatku Srbije, onda ćete imati problem da će investitori početi odlaziti, tako da nećemo imati radna mjesta. Pod dva, imat ćete problem da novi investitori neće dolaziti. Tako da je to problem za sve ostale radnike, za sve ostale ljude, za mlade ljude u Nišu”, poručila je.

Sličan problem bilježi i Hrvatska. Tijekom pretprošle godine je čak 65.000 Hrvata bilo na bolovanju. U cijeloj toj godini bolovali su više od 20 milijuna dana, a od toga je gotovo pola išlo na teret poslodavaca. HZZO je tada pregledao 7000 bolovanja i zatvorio njih 37 posto, piše Danas.hr.

No, i dalje se događaju situacije da pojedina poduzeća moraju smanjiti obujam poslova ili prekinuti narudžbe zbog bolovanja. Tako je u splitskoj Čistoći čak trećina radnika na bolovanju. Neki od njih bi se i mogli vratiti na posao, ako saznaju da zbog svog izostajanja mogu biti kažnjeni. Naime, ako pacijent u roku od tri dana nakon početka bolesti ne obavijesti liječnika, ne pridržava se njegovih uputa ili zlorabi pravo na bolovanje, prijeti mu kazna od 1000 do 2000 eura.

Hrvatska je u potpunosti zaboravila na jedan zakon: Ljudi koji otvore ovo bolovanje najviše ispaštaju

Objava Tvornice u susjedstvu poharala neviđena pošast: ‘Tome moramo stati na kraj’ pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

ana brnabić (7)Gospodarstvo i turizam (488)radnici (31)Srbija (325)