Tomislav Car: Jako malo agencija uspije stvoriti dobre proizvodne biznise

netokracija - prije 2 mjeseca - link

“Najteži potez koji osnivači agencija moraju napraviti, ako žele uz agenciju izgraditi i uspješan proizvod je – povući crtu i razdvojiti ta dva posla što ranije”, rekao je Tomislav Car na panel raspravi održanoj na meetupu SaaStanak organiziranoj s ciljem da se bez uljepšavanja raspravlja o temi lansiranja proizvoda iz agencijskog posla.

Car je, dodao je, imao sreće što je postojao dobar tim kojemu je mogao prepustiti agencijski dio poslovanja:

Nema puno uspješnih priča agencija koje su uspjele stvoriti dobar produktni biznis. Teško se prebaciti, možda najviše jer servisni biznis po prirodi stvari donosi redovite prihode kojih se teško odreći.

S druge strane, u razvoj proizvoda se može ulagati godinama, a da ne donosi prihod, a na kraju možda neće ni biti profitabilan.

Zato treba ta dva biznisa odvojiti i to što prije, kolikogod to osnivačima bilo teško napraviti. A teško je. Ja bih volio da smo to napravili ranije.

“Nemojte raditi 3 proizvoda s 10 ljudi”

Iako je odmah rečeno da nema ničeg lošeg u agencijskom poslovanju, globalne gospodarske okolnosti zbog kojih klijenti u posljednje vrijeme režu budžete i otkazuju projekte prisilile su domaće agencije da počnu raditi na diverzifikaciji prihoda i lansirati softverske proizvode.

Foto: Anita Krtalić

Ti proizvodi obično nastanu kao odgovor na interne potrebe agencije – kao u slučaju Productivea, softvera za upravljanje agencijskim poslovanjem razvijenog u Infinumu te Alonga i Compassa, alata koje su u Ars Futuri razvili kako bi oni lakše upravjali ljudskim resursima i financijama ili, kako je rekao Horvat iz Leapwisea, iz toga što su kao agencija 10 godina riješavali iste probleme za klijente.

Osnivači su ti koji trebaju imati viziju kakav proizvod žele stvarati, ali tu viziju trebaju što prije potvrditi na tržištu – bilo kroz ekstenzivno i skupo istraživanje kao što su to učinili u Leapwiseu ili stavljanjem proizvoda pred što više ljudi i slušanjem povratnih informacija.

Car je rekao da je za novi proizvod teško prikupljati povratne informacije jer “ispočetka nitko neće ni pričati s tobom”, Jakić kako su prvi pokušaji prodaje, pa čak i neuspješni, vrijedan izvor informacija, dok je Horvat na pitanje o najvećoj grešci koju je napravio pri razvoju proizvoda naveo – premalo razgovaranja s ljudima:

Da radimo sve ispočetka, više bih pričao s ljudima. Čak i s konkurencijom, pričao bi im detaljno o proizvodu bez straha da će mi netko uzeti ideju.

I, naravno, ne bih više radio tri proizvoda odjednom s timom od 10 ljudi!

Sam svoj investitor

Car bi još ranije napravio rez između agencijskog i proizvodnog poslovanja, a Jakić je s vremenom naučio da se na razvoj proizvoda treba primijeniti ležerniji pristup od onog agencijskog:

Agencijski posao je uglavnom prilično strukturiran, a proizvodu, posebno u ranoj fazi, to ne treba. Treba prihvatiti da se upuštaš u nešto nepoznato, što će možda uspjeti, ali možda i ne. Ali nije bitno. Ako propadne, pokrenut ću neki drugi proizvod.

Foto: Anita Krtalić

Iako su njihovi proizvodi u potpuno različitim fazama razvoja – Compass je tek izašao s beta verzijom, Leapwiseov traži prve klijente među velikim tvrtkama, a Productive je rastuća tvrtka s odavno dokazanim product-market fitom, Car, Jakić i Horvat složili su se da je angažman osnivača ključan za uspjeh.

Osim što je taj koji treba imati vjeru i viziju proizvoda, osluškivati reakcije tržišta, baviti se prodajom i marketingom, osnivač je praktički i – investitor u proizvod. Jer, proizvodi nastali iz agencija uglavnom su financirani prihodima te agencije, izuzetno rijetko investicijskim kapitalom.

Što ima prednosti i mane, zaključio je Horvat:

Prednost je da sami sebi diktiramo tempo rasta i zapošljavanja, nema investitora koji očekuje određene rezultate za uloženi novac. Mana je da taj razvoj ide puno sporije i stalno treba balansirati između dva biznisa.

Za još stvarnih priča iz poslovanja uspješnih SaaS biznisa posjetite konferenciju SaaStanak 2024 posvećenu SaaS (Software-as-a-Service) industriji, namijenjena svima koji su zainteresirani za osobna iskustva i priče osnivača i izvršnih direktora (CXO) o putovanju od 0 do 10 milijuna dolara godišnjeg prihoda (ARR).

Pod nazivom ”Real stories of founders & CXO going from $0-10M ARR”, SaaStanak 2024 održat će se 11. i 12. lipnja u Petom kupeu u Zagrebu.

pročitaj cijeli članak

Izvještaj (13)Tvrtke i poslovanje (34)