Tisuće Hrvata u Njemačkoj možda ne moraju plaćati režije: Sve ovisi o nekoliko caka

dnevno - prije 3 mjeseca - link

Građani su često ljutiti na poštare iz raznih razloga. Oštećene pošiljke i velika kašnjenja posebno im idu na živce. Pogotovo se to odnosi na situaciju kad prođe rok dospijeća naplate, što je najčešće 15. u mjesecu, a računa za režije nigdje na vidiku.

Dok se u Hrvatskoj odmah počinju obračunavati zatezne kamate, u Njemačkoj oni koji žive u unajmljenim stanovima, u dvojbi su trebaju li uopće platiti zakašnjele račune. No, tamo su propisi fleksibilniji. Stanodavci i vlasnici nekretnina imaju godinu dana nakon isteka obračunskog razdoblja da ispostave račune. Konkretno, ako se obračunsko razdoblje odnosi na 2022. godinu, stanar bi trebao primiti račun najkasnije do 31. prosinca 2023. godine.

Ako se to ne dogodi, stanari mogu pismenim putem odbiti zahtjev za plaćanje računa. To znači da stanodavci više nemaju pravo potraživati plaćanje režija, piše Fenix-magazin.de. No, postoje i iznimke od ovog pravila, kad stanodavci uglavnom nisu krivi što su računi stigli prekasno.

Foto: Josko Ponos / CROPIX

Prebacivanje na stanodavce

Udruge za zaštitu potrošača ističu kako je otprilike 50 posto svih računa za komunalne usluge u cijeloj zemlji netočno, što zbog formalnih grešaka, što zbog netočnog obračuna potrošnje. Oni koji žele izbjeći plaćanje takvih računa imaju rok od godinu dana da navedu argumente zbog čega ne žele podmiriti troškove. U tome im najčešće pomažu potrošačka savjetovališta i udruge stanara.

U Njemačkoj, kao i u Hrvatskoj, podstanari uz najamninu plaćaju režije. Električna energija i grijanje su obično sadržani u iznosu najamnine, no potrebno je dodatno platiti vodoopskrbu, odvoz otpada, održavanje vrta i zgrade, odnosno pričuvu. U prosjeku su najmoprimci 2022. godine plaćali 2,28 eura po četvronom metru za režije, kazuju podaci njemačke Udruge stanara. To bi za stan od 80 kvadrata značilo 2755 eura godišnje za režije.

Od 1. srpnja, pak, stižu promjene u plaćanju dijela režija. Stanodavci trenutno mogu prebaciti naknadu za kabelsku televiziju na stanoprimce, čak i ako oni uopće ne koriste kabelske priključke. Od ljeta svi najmoprimci mogu birati žele li i na koji način osigurati vlastiti TV priključak. Ako ga žele zadržati, morat će sami potpisati novi ugovor, što bi im moglo ovećati troškove za najviše tri eura mjesečno. Iako je prije bila dijelom većine ugovora o najmu, kabelska se veza s razvojem online platformi više ne smatra nužnom.

Banke više neće smjeti bezobrazno ‘derati’ Hrvate: Dolazi do velike promjene oko vaših računa

Objava Tisuće Hrvata u Njemačkoj možda ne moraju plaćati režije: Sve ovisi o nekoliko caka pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Gospodarstvo i turizam (477)Njemačka (127)