Tajna specijaliziranih kanala: Zašto tradicionalni TV kanali opstaju u eri Netflixa?

netokracija - prije 2 mjeseca - link

Usprkos, ili možda baš posljedično s razvojem tehnologije, televizija se kao medij nastavila razvijati usporedno s razvojem Netflixa. TV format prilagođen je suvremenoj publici koristeći inovativne digitalne alate. Rezultat toga je niz prednosti tradicionalnih TV kanala, osobito specijaliziranih, nad Netflixom, kojem su više nego konkurentni – zapravo komplementarni.

Gledateljeva sloboda, korisnikova odgovornost

Započnimo s razlikom između korisnika i gledatelja. Velika prednost Netflixa je sloboda odabira koju pruža korisnicima. Sadržaj Netflixa je toliko raznolik da zadovoljava želje i potrebe svakog pojedinca, pa čak i onih iznimno eklektičnog ukusa. S tom slobodom svaki pojedinačni korisnik dobio je i odgovornost proaktivnog odabira sadržaja kojeg želi konzumirati.

Pregledavanjem mora filmova i serija, korisnik Netflixa postaje svojevrsni urednik svog jedinstvenog programa i rasporeda gledanja. U taj proces mora uložiti svoje vrijeme i trud, održavati filmsko znanje na razini te se dodatno informirati o sadržaju u nadi da će za sebe pronaći sadržaj koji će mu najbolje odgovarati i neće ga razočarati.

Zato Netflix ima korisnike, a TV gledatelje. Korisnici moraju biti aktivni u svojoj potrazi za pravim sadržajem u određenom trenutku dok gledatelji dođu na gotovo. Dovoljno je sjesti ispred televizije i gledati. TV kanali gledatelju olakšavaju proces odabira zato što iza njihovog programa stoji znalačka urednička ruka koja se pažljivo brine za izbor prigodnog, kvalitetnog i aktualnog sadržaja. U slučaju specijaliziranih kanala, gledatelj itekako zna što može očekivati unutar teme pojedinačnog kanala.

Isto kao i korisnik Netflixa, i gledatelj TV-a ima širok izbor u moru tema koje televizijski program pokriva. Specijalizirani TV kanali oblikovani su kako bi zadovoljili raznolike interese gledatelja, od znanosti, preko sporta pa sve do domaćinstva i brojnih drugih interesa. Možete se prepustiti pomno izabranom programu znajući da ćete gledati ono što zaista volite.

Istina, Netflix se pobrinuo korisnicima olakšati iskustvo traženja sadržaja uz pomoć svog jedinstvenog sustava preporuka. Njime se personalizira izbor filmova i serija po korisnikovom ukusu tako da Netflix prati i analizira podatke korisnika. Na temelju tih informacija, oblikuje se sučelje i predlaže sadržaj, prilagođen svakom korisniku. Tradicionalna TV je u tom pogledu bolji izbor za sve digitalne skeptike s fobijom od zloupotrebe podataka korištenja koji imaju želju za očuvanjem svoje online privatnosti. Neovisno o svim prednostima koje im Netflixov sustav pruža, TV za njih predstavlja sigurnu alternativu, osobito uzimajući u obzir bogatstvo ponude specijaliziranih programa.

Izbor između TV-a i Netflixa je izbor između sigurnosti i fleksibilnosti

Koncept videa na zahtjev predivna je ideja o potpunoj slobodi izbora gledatelja, ali realnost je da izbor nije neograničen. Prikazivanje serija i filmova podliježe istoj poslovnoj praksi na Netflixu kao i na tradicionalnim TV kanalima. U oba slučaja, ponuda sadržaja se oblikuje ovisno o ugovorima o otkupu licenca, odnosno prava na prikazivanje, a koja su vremenski i prostorno ograničena. Bitna razlika je što korisnik Netflixa može odabrati bilo koje vrijeme gledanja sadržaja tijekom cijelog procesa trajanja licence dok se TV gledatelj mora organizirati oko rasporeda programa unutar kojeg ima priliku pogledati seriju ili film isključivo tijekom točno određenog vremena.

Iako se tako možda na prvu ne čini, i taj aspekt TV gledalačkog iskustva ima svoje prednosti. Naime, TV raspored prati dinamiku svakodnevnog života, ciklus prikazivanja se u pravilu tjedno ponavlja te je na dnevnoj bazi podijeljen u određene programske dijelove. Takva vrsta dinamike lako uđe u naviku. TV program postaje element u koji se gledatelj može pouzdati i kada mu u životu ništa ne ide po planu. Konzistentnost i pouzdanost TV rasporeda gledateljima daje osjećaj sigurnosti i povjerenja jer znaju točno što očekivati kad upale željeni kanal.

S druge strane, takav sustav nije prilagodljiv i zato korisnicima koji svoj medijski sadržaj žele konzumirati kad god im to padne na pamet, uključujući odmah i sad, Netflix pruža ono što TV ne može. Ipak, zahvaljujući tradicionalnim TV kanalima, iščekivanje sljedećeg tjedna u neizvjesnosti kako će se nastaviti najdraža serija još uvijek je mnogima dragi, gorko-slatki užitak.

TV prijenosi uživo nezamjenjiva su gledateljska privilegija

Jedna prednost koja je tradicionalnu TV učinila jednim od najutjecajnijih društvenih čimbenika u povijesti, a zbog koje je i dalje iznimno utjecajan medij, jest mogućnost prijenosa i komentara uživo.

Moćna kombinacija promatranja situacija od interesa u stvarnom vremenu, uz popratni izvještaj stručnjaka s terena, ne samo da daje prednost TV-u kao mediju u odnosu na Netflix, već ga čini konkurentnim društvenim mrežama, koje također imaju mogućnost prijenosa uživo, ali oni su nerijetko popraćeni kroz perspektivu nepouzdanih komentatora ili predstavljeni izvan konteksta, bez svih informacija koje idu u paketu s profesionalnim televizijskim izvještavanjem.

Publika koja je u potrazi za uzbuđenjem i pravovremenim informacijama te motivirana znatiželjom, zbog prijenosa uživo neće odoljeti takvoj privilegiji svjedočenja izvanrednim događanjima diljem svijeta koju im omogućavaju tradicionalni TV kanali.

U bingeanju se uživa i na Netflixu i ispred TV-a

Postoji, doduše, i gledalačko, odnosno korisničko iskustvo koje je, iznenađujuće, zajedničko i Netflixu i specijaliziranim TV kanalima, a to je binge-watching iliti popularno bingeanje. Obje opcije gledatelju, odnosno korisniku omogućavaju da uživa u beskrajnim satima sadržaja krojenom po njegovim željama i interesima. Bitna razlika je da se u slučaju Netflixa korisnikovo iskustvo bingeanja fokusira na određenu seriju ili sezonu, njene likove i svijet, dok TV gledatelj u pravilu bingea određeni kanal na kojem se nižu isti žanr ili format, poput reality showova, ali različitih produkcija i naslova. Zaključno, i specijalizirani kanali i Netflix izvrsna su prilika za višesatno opuštanje pred ekranom i gubljenje u nekom drugom svijetu.

A1 zna da je na ekranu, kao i u životu, važno imati opcije

Ako nas je popularnost Netflixa ičemu naučila, to je da suvremena publika želi što veći, idealno beskonačan broj opcija filmskog i TV sadržaja. A1 je zato odlučio proširiti svoju TV ponudu s 5 novih specijaliziranih kanala: Discovery Channel, Home&Garden TV, TLC, Eurosport 1 i Eurosport 2.

Uz to su odlučili izaći izvan ograničenja tradicionalnog TV iskustva kako bi svojim gledateljima dali više fleksibilnosti i opuštenosti pri praćenju najdražih emisija, serija i filmova. Po uzoru na suvremena tehnološka rješenja i prakse prilagođene suvremenom načinu života, A1 TV odsad omogućuje snimanje do 20 sati sadržaja koji se mogu pogledati kasnije te naknadno gledanje sadržaja prikazanog unutar 7 dana, a tu su i opcije dosad rezervirane za Netflix, poput pauziranja programa te izrade vlastite liste favorita.

Naravno, jedna od opcija je uz sve A1 TV kanale nabaviti i Netflix. A1 je zato postao prvi telekom koji je Netflixov partner u Hrvatskoj što znači da svojim postojećim te svim novim korisnicima na poklon daje Netflix Osnovni paket na 6 mjeseci. Promocija se odnosi na aktivacije do 31. 3. 2024. uz mobilne tarife Savršena+ i Apsolutna te internet pakete Mega NET i Giga NET.

pročitaj cijeli članak

Netflix (19)Prikaz (6)Sponzorirano (12)Televizija (44)