Šuica u Rijeci: Svi možemo kreirati europske politike, nema “briselskog mjehurića”

novilist - prije 2 tjedna - link

Priznavanje diploma, mentalno zdravlje, osamljenost i bacanje hrane neke su od tema koje zanimaju građane EU, a to je pokazala Konferencija o budućnosti Europe koja je u vrijeme pandemije organizirana kao višemjesečna digitalna platforma na kojoj su građani iznosili svoje želje.

Ono što smo organizacijom konferencije željeli poručiti je da svaki građanin, bio on na otoku ili u nekom brdovitom području, može utjecati na kreiranje europskih politika. Iako postoji vjerovanje da postoji »Bruxelleski mjehurić«.

Na toj je platformi sudjelovalo pet milijuna ljudi, što je puno, ali u odnosu na 450 milijuna Europljana to malo, tek nešto više od jedan posto – istaknula je potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica na večerašnjoj raspravi o mehanizmima političke i građanske participacije u Europskoj uniji i jačanju demokratskog legitimiteta koju je Sveučilište u Rijeci organiziralo u Gradskoj knjižnici Rijeka povodom obilježavanja današnjeg Dana Europe.

Panel rasprava organizirana je u suorganizaciji s timom Europe Direct Hrvatska, a naglašavajući kako je sa svim građanima potrebno komunicirati kontinuirano Šuica je najavila da će se komunikacija poput one ostvarene kroz Konferenciju o budućnosti Europe nastaviti.

– Na tome gradimo daljnje postupanje. Prvi put smo raspravljali o bacanju hrane i ustanovili smo da svaki građanin Europe baci 130 kilograma hrane godišnjice, što je katastrofa. Druga tema je bila virtualni svijet, a treća mobilnost u obrazovanju. Sada kreće panel o tome kako spriječiti govor mržnje, kazala je Šuica.

Osvrćući se na temu demografije kazala je da postoje dvije promjene, zelena i digitalna, te su to prioriteti Europske komisije.

– Treća je promjena je demografska promjena koja je evidentna. Ono čemu težimo je pokriti sva područja do 2030. godine sa širokopojasnim internetom kako bi svi ljudi, na selu i u gradu, imali jednake uvjete života, jer nije selo samo poljoprivreda.

Čak 80 posto EU je pokriveno selima i ruralnim područjima, a tamo živi samo trećina europskog stanovništva. To je ogromni potencijal za naseliti. Također, uočeno je da je jedna trećina europskih kućanstava s jednim članom.

Imamo fenomen individualizma, a kao treći fenomen uočeno je da zadnjih 50 godina u EU živimo 10 godina duže. Imamo novu fazu života za koju moramo razmisliti kako ćemo je osmisliti, naglasila je potpredsjednica Europske komisije.

Večerašnje predavanje dio je YUFE Akademije, događaja za javnost kojima se od 7. do 27. svibnja obilježava Dan Europe, a kako je najavila prorektorica za digitalizaciju i razvoj Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. Senka Maćešić, program uključuje niz online, hibridnih i lokalnih događaja u zemljama partnerskih sveučilišta koji su dio YUFE alijanse.

Kao dio YUFE-a, kazala je, riječki studenti imaju mogućnost studiranja na partnerskim sveučilištima diljem Europe, a najavila je i pokretanje združenog YUFE studija.

 

Objava Šuica u Rijeci: Svi možemo kreirati europske politike, nema “briselskog mjehurića” pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

dan europe (7)eu (127)Europska Komisija (18)rijeka (763)Rijeka & Regija (638)Sveučilište u Rijeci (18)