Mađarska vlada je u veljači 2022. donijela uredbu  “u kontekstu covida 19, a bez odgovarajućeg obrazloženja” po kojoj trgovci nisu mogli slobodno određivati cijene šest osnovnih namirnica –  neke vrste šećera, pšenično brašno, suncokretovo ulje, svinjsko meso, meso peradi i mlijeko.

U studenom 2022. zbog rata u Ukrajini, vlada je dopunila uredbi i proširila popis na jaja i krumpire.

Uredba je također propisivala da trgovci moraju osigurati dostatne količine te robe, odnosno uobičajene količine po kojima bi se prodavale i bez fiksiranja cijena. Ta uredba bila je na snazi do 31. srpnja 2023. godine.

Mađarska podružnica austrijskog maloprodajnog lanca Spar tužila je zbog toga mađarsku vladu nakon što joj je propisana novčana kazna kada u jednoj od prodavaonica nije imala dostatnu količinu 5 namirnica koje se spominju u uredbi.

Tvrtka Spar Magyarorszag obratila se visokom sudu u Segedinu i tražila poništenje odluke o kazni.

Taj sud je zatim zatražio mišljenje Suda Europske unije.

Sud EU-a je zaključio da je vladina uredba protivna Uredbi o zajedničkoj organizaciji tržišta za poljoprivredne proizvode jer podriva slobodno tržišno natjecanje, temeljni element te europske uredbe.

“Narušavanje  tržišnog natjecanja i poremećaj cjelokupnog opskrbnog lanca izazvan reguliranim cijenama i količinama nametnutim tim trgovcima nadilazi ono što je potrebno za postizanje ciljeva kojima se teži u uredbi”, kaže se u priopćenju Suda EU-a.

“Sud smatra da je uredba mađarske vlade, uključujući sustav novčanih kazni predviđen tom uredbom, u suprotnosti s uredbom o organizaciji zajedničkog tržišta”, dodaje se.

Sudovi u zemljama članicama mogu zatražiti od Suda EU-a prethodnu odluku u sporovima koji su im izneseni ili uputiti pitanja Sudu o tumačenju prava EU-a.

Sud EU-a ne odlučuje sam o sporu. Na nacionalnom je sudu da riješi predmet u skladu s odlukom Suda EU-a, koja je na sličan način obvezujuća za druge nacionalne sudove.