Stiže SearchGPT. Open AI pokreće novi način pretraživanja weba i želi potpuno istisnuti Google

novilist - prije 4 sata - link

OpenAI radi na dodavanju novih ovlasti svom botu za umjetnu inteligenciju (AI), a plan je istisnuti Google kao dominantnu internetsku tražilicu.

Iz tvrtke su objavili kako u ChatGPT-u isprobavaju novu značajku pretraživanja koja uključuje informacije u stvarnom vremenu. Alat je trenutno dostupan ograničenom broju korisnika u SAD-u, ali se očekuje da će uskoro biti ugrađen u ChatGPT na globalnoj razini.

ChatGPT se na sceni pojavio 2022. godine, a od tad je predstavio brojne nove alate – od onih za kodiranje, izradu videa i analizu podataka, sve to stvaranja slika.

Rečeno je i da će korisnici novom alatu za pretraživanje također moći postavljati dodatna pitanja na svoje originalne upite.

“Dobivanje odgovora na webu može zahtijevati puno truda, često zahtijevajući višestruke pokušaje da se dobiju relevantni rezultati. Vjerujemo da će odsad sve to biti brže i lakše”, objavili su iz tvrtke.

Analitičari već dugo tvrde da su AI chatbotovi budućnost pretraživanja. To je trenutačno vrlo unosan posao za Google, koji se utrkuje u dodavanju vlastitih alata koje pokreće umjetna inteligencija. Google u svijetu pretraživanja interneta trenutno drži čak 90 posto tržišta na globalnoj razini.

Promjene načina na koji tražilice odgovaraju na upite – nudeći konverzacijske paragrafe umjesto usmjeravanja korisnika na poveznice – također su izazvale uzbunu među novinskim tvrtkama, od kojih se mnoge oslanjaju na promet pretraživanja za publiku i prihod.

OpenAI je stoga najavio kako na svojoj novoj značajci pretraživanja već radi s medijskim izdavačima.

“Posvećeni smo uspješnom ekosustavu izdavača i kreatora. Osim pokretanja SearchGPT prototipa, također pokrećemo model kojim izdavači upravljaju načinom na koji se pojavljuju u SearchGPT-u“, objavili su iz Open AI-a.

Objava Stiže SearchGPT. Open AI pokreće novi način pretraživanja weba i želi potpuno istisnuti Google pojavila se prvi puta na Novi list.

pročitaj cijeli članak

ChatGPT (5)Google (16)Tehnologija (591)umjetna inteligencija (77)