Stigla promjena vremena, munje paraju nebo: ‘Ovdje je tarapana, savija se drveće kao da će puknut’

dnevno - prije 1 mjesec - link

Niki Nobilo / CROPIX

Kako je i najavljeno, nakon nekoliko iznimno toplih dana, s temperaturama koje su negdje dosezale i 30 °C, stiže nam promjena vremena. Tijekom dana bilo je djelomice sunčano, razmjerno vjetroviti i vrlo toplo. No, sa zapada je stiglo postupno naoblačenje s kišom i grmljavinom. Prvo je zahvatilo sjeverni Jadran i Gorski kotar.

U večernjim satima širit će se na gotovo cijelu zemlju, a duž obale je moguće i nevrijeme. Na Jadranu će jako i olujno jugo naglo okrenuti na zapadni i sjeverozapadni, lokalno uz olujne udare.

U Zagrebu je već počela padati kiša, snažno puše vjetar, a čuje se i neprekidna grmljavina. “A bome puše ovdje fino, drveće se savija toliko da izgleda kao da će puknut, a počela je i kiša”, “Ovdje je tarapana”, pišu nam čitatelji.

Foto: Boris Kovacev / CROPIX

Prognoza za utorak

Sutra će biti djelomice sunčano, nestabilno i osjetno svježije. Uz promjenljivu naoblaku ponajprije u unutrašnjosti i ponegdje na sjevernom Jadranu ujutro mjestimice kiša, a poslijepodne lokalno izraženi pljuskovi s grmljavinom praćeni pojačanim vjetrom.

Na srednjem i južnom Jadranu prevladavat će sunčano. Vjetar slab i umjeren jugozapadni i zapadni.  Najniža jutarnja temperatura zraka od 6 do 11, na Jadranu od 10 do 14 °C. Najviša dnevna između 14 i 20 °C.

Foto: DHMZ

I za utorak je DHMZ objavio meteoalarme za skoro cijelu Hrvatsku. Žuto upozorenje, što znači da je vrijeme potencijalno opasno, objavljeno je za osječku, zagrebačku, karlovačku, i riječku regiju i to zbog mjestimice mogućih izraženijih pljuskova s grmljavinom. Za obalu i Dalmaciju na snazi je upozorenje zbog jakog jugozapadnjaka.

Foto: DHMZ

Riješit ćemo se afričkog pijeska

Nebo iznad Hrvatske posljednjih je dana neobične mutne, pomalo sivkaste boje, a uzrok je prašina i pijesak koje iz Afrike donose vjetrovi s juga. Gotovo svaki put kada pušu južni vjetrovi, primjećuje se ova neugodna situacija, što sugerira da je učestalost transporta saharskog pijeska prema Hrvatskoj i okolici znatno porasla.

Sahara je najveće područje pustinjskog pijeska na Zemlji. Tijekom godine, vjetar odnosi oko 1500 milijuna tona pijeska iz Sahare u druge dijelove svijeta. Ovaj pijesak putuje velike udaljenosti zračnim strujama i smanjuje kvalitetu zraka gdje se taloži. Kroz dan se očekuje prolazak fronte, što znači da će pijesak ići istočnije od nas, ali se svejedno očekuje dosta velika količina pijeska u zraku.

Saharski pijesak nad Hrvatskom za neke može biti opasan: Evo što nam čini i tko treba paziti

Objava Stigla promjena vremena, munje paraju nebo: ‘Ovdje je tarapana, savija se drveće kao da će puknut’ pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Hrvatska (2092)Vijesti (13244)vremenska prognoza (92)