Srbima teško palo da su legendu iz Splita sahranili kao katolika: ‘Tužno je što su mu napravili’

dnevno - prije 2 mjeseca - link

Neke legende iz hrvatskih klubova ostaju velike i nezaboravne godinama nakon što ih nema na terenu, a jedna od njih je Vladimir Beara, slavni nekadašnji golman Hajduka, jedan od najboljih svjetskih čuvara mreže u svojim uspješnim danima na terenu. Dok je branio, stekao je status jednog od najboljih na svijetu, a nakon što je 2014. godine preminuo, u Srbiji je izazvao i prijepore.

Nakon što je od 1947. do ’55. blistao na vratima Hajduka, Beara je narednih pet godina proveo braneći za Crvenu zvezdu, a u priči o njemu, u Srbiji se spominjalo mjesto na kojemu je pokopan. Beara je postao tema zbog sahrane na splitskom groblju Lovrinac, među preminulim katolicima, što je u hrvatskom istočnom susjedstvu izazvalo reakcije.

U Srbiji su pisali o tome da Beara nije trebao biti sahranjen ondje, s obzirom na to da je bio pravoslavne vjere, a na ovu priču se u prisjećanju na velikana često vraćaju i neki tamošnji portali, pišući o mjestu sahrane u Splitu, u njegovu gradu u kojemu je slavni golman preminuo u kolovozu 2014.

Foto: Duje Klaric/CROPIX

‘Rođen kao Srbin pravoslavac, sahranjen kao Hrvat katolik’

“Rođen kao Srbin pravoslavac, sahranjen kao Hrvat katolik! Nestvarna priča o najboljem golmanu u povijesti jugoslavenskog nogometa!’” pisao je srpski Kurir o Beari, slavnom čuvaru mreže koji se na popisima stanovništva deklarirao kao Hrvat, iako je bio pravoslavne vjere.

“Tijekom posjeta stadionu Poljud, Kurir se uvjerio da legendarnog Vladimira Bearu veličaju kako je i zaslužio, iako su ga, dok je igrao za Hajduk, ljudi iz kluba i navijači ponižavali zato što je Srbin i pravoslavac, a zbog toga je i napustio klub nakon osam uspješnih godina”, dodao je još srpski portal, pišući i da je ono što su Beari napravili tužno jer mu “nisu dali da počiva pokraj oca i majke”.

Što se ponižavanja tiče, o tome je svojedobno govorio Zdravko Reić, poznati hrvatski novinar iz Splita, dugogodišnji pratitelj nogometnih zbivanja. Reić je pričao da spominjući da su velikog čuvara mreže često podcjenjivali, pa i vrijeđali, između ostalog, predbacujući mu da je ‘vlaj’ iz kraja iz kojeg je došao u Split, iz mjesta Zelovo, nedaleko od Sinja.

U Hajduk se kasnije vratio

Beara je na podcjenjivanje koje je doživljavao u Splitu odgovorio odlaskom u Crvenu zvezdu, što je za Hajduk bilo neugodno iznenađenje. Hajduku se ipak kasnije vratio u trenerskom poslu, kao član stručnog stožera, a potom, kao trener je bio i na nekoliko postaja u blizini, u kninskoj Dinari, RNK Splitu i Zmaju iz Blata na Korčuli.

Što se mjesta pokopa tiče, legendarni golman sahranjen je na katoličkom groblju i s tri katolička svećenika, kako je svojedobno pisao Jutarnji list, a mediji u Srbiji su se i tada bavili tom temom, tvrdeći da je mjesto sahrane na katoličkom groblju bilo protiv Bearine volje.

O mjestu sahrane je za Jutarnji list pričala Bearina udovica Jadranka, uz riječi da je odluka bila njezina. Istina je da sam ja odlučila pokopati Bearu na Lovrincu i to je moje pravo. Tko bi trebao odlučiti ako ne supruga, ja koja sam uz njega bila cijelo vrijeme bolesti? Procijenila sam da je tako bolje”, rekla je jednom prilikom udovica slavnog čuvara mreže.

Ovako Mamića baš nitko nije uspio prevariti, uzeo je Zdravku novac i utekao

Objava Srbima teško palo da su legendu iz Splita sahranili kao katolika: ‘Tužno je što su mu napravili’ pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

crvena zvezda (22)hajduk (259)nogomet (1708)split (105)Sport (7651)