Srbima smeta Đokovićeva veza s Hrvatima: ‘Novak ima hrvatsku krv, a ja Srbin nikad nisam bio’

dnevno - prije 2 mjeseca - link

Posebna karijera Novaka Đokovića sa sobom nosi i posebne veze s hrvatskim velikanima za koje se dobro zna i izvan domovine. Đokoviću nikad nije bilo teško potražiti savjet, drugačije mišljenje, pogled iz drugog kuta, a sjajna teniska tradicija koju je Hrvatska izgradila sada već puno stoljeće unatrag govorila je da je za velike stvari u tenisu dobro uza sebe imati hrvatske asove.

U Srbiji Đoković već godinama gradi svoj put, podiže druge igrače, pomaže u radu s mladima, promovira ili s obitelji pomaže u organizaciji turnira, a ako se vratimo na temelje, hrvatski asovi su itekako pomogli da danas 36-godišnji Beograđanin postane jedan od najvećih tenisača u povijesti, po mnogima i najveći.

Važan dio te priče pritom se nije razvijao u Srbiji ili u Hrvatskoj, već u Njemačkoj, u Muenchenu, gdje je godinama svoju tenisku akademiju vodio veliki Splićanin Nikola Pilić, odnedavno 84-godišnjak.

AP Photo/Mark J. Terrill / Guliver Image

‘Ja sam ga naučio igrati tenis’

Koliki je Pilićev značaj u Đokovićevoj karijeri? Dok je Novak bio još dječak, s pet godina, u njegovoj domovini je u prvom planu bila teniska trenerica Jelena Genčić, s kojom je počeo raditi, no s iskustvom velikog hrvatskog stručnjaka u radu s najvećim tenisačima, za nadarenog Srbina došao je još jedan korak više.

“Radio sam s njim četiri i pol godine, ja sam ga naučio igrati tenis. Došao je kod mene s 12 godina i 11 mjeseci, vidio sam nakon mjesec dana da je izuzetno talentiran i fokusiran, da se uvijek dobro zagrije, da nikad ne kasni i nikad ništa ne zaboravi. To je momak koji je jako otvoren za primanje svega što mu trener daje”, govorio nam je Nikola Pilić o Đokoviću u jednom intervjuu.

Veza je ostala čvrsta, a Pilić je dobio puno razloga za ponos zbog svih Đokovićevih uspjeha. Novak ga je nazvao teniskim ocem, mentorom, hvaleći strast hrvatskog teniskog velikana koja ne popušta niti nakon što je napunio 80 godina.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Novak Djokovic (@djokernole)

“Vrijeme koje sam proveo u njegovoj akademiji je značajno utjecalo na moju igru i karijeru”, napisao je Đoković na Instagramu jednom prilikom, sa zahvalom i Pilićevoj supruzi Miji koja ga je također prigrlila nakon što su prihvatili molbu Jelene Genčić da Novak dođe u Njemačku.

“Zauvijek sam zahvalan Miji i Nikiju na svemu što su napravili za mene i moju obitelj”, dodao je Đoković u toj objavi. Pilić i Đoković su svoju vezu trenera i igrača započeli nakon što je Novak došao iz Srbije u Njemačku, a puno godina kasnije, Pilić se za sve što su zajedno prošli odužio na poseban način.

Došao je u Srbiju i pomogao je da se tamošnji tenis podigne što više, prihvativši poziv Đokovića i njegove obitelji, a plod tog rada bio je prvi naslov srpske reprezentacije u Davis Cupu, osvojen 2010. godine, dok je Pilić uz momčad bio u savjetničkoj ulozi.

Veza trajala i u reprezentaciji

Bogato iskustvo je itekako pomoglo, između ostalog, i s Pilićevom izborničkom titulom s Hrvatskom u Davis Cupu iz 2005. godine, a tu su i tri naslova u tom natjecanju dok je bio izbornik Njemačke. Nakon titule koju je Srbija osvojila 2010. godine bilo je šišanja na ćelavo, što nije izbjegao niti Nikola Pilić… U posebnom spoju s hrvatskim asovima, veza s Pilićem traje na daljinu, a s drugim splitskim teniskim velikanom, Goranom Ivaniševićem, odvija se na većini turnira na kojima Đoković igra.

Đoković i Ivanišević počeli su surađivati u ljeto 2019., prije početka Wimbledona u toj sezoni, a u međuvremenu, srpski teniski as osvojio je devet od svoja 24 naslova u karijeri na Grand Slam turnirima.

Ivanišević je ranije ove godine priznao da ne upisuje u svoju trenersku kolekciju sve velike titule od početka suradnje, s obzirom na to da s Đokovićem nije bio na svim Grand Slam turnirima otkako rade zajedno, no koliki god bio točan broj trofeja, puno znači obavljeni posao na terenu u razdoblju karijere nakon što je Beograđanin 2019. proslavio 32. rođendan.

Foto: GuliverImage/REUTERS/Loren Elliott

Velika karijera

Mnogi veliki igrači tada padaju ili im se pad već dogodio, a Đoković ne popušta. Nije u toj suradnji uvijek lako. Đokovićevi zahtjevi su veliki, nije jednostavno biti glavni trener jednog od najvećih u povijesti, po mnogima najvećeg, s obzirom na to da izostanak naslova na Grand Slam turniru znači da se dogodio podbačaj.

Pa čak i s punih 36 godina ‘na leđima’, koliko Novak sada ima. Poseban dio priče su Đokovićeve emocije dok igra, a često se pritom ‘istrese’ riječima upućenima svojem ‘boksu’ na tribinama, s Ivaniševićem u glavnoj ulozi u tom društvu. Treba takve stvari izdržati, situacije u kojima Đoković izgubi mir nisu rijetke, no srpski teniski as je jednostavno takav.

Često mu je potrebno da izbaci emocije iz sebe i krene dalje u meču. Nagrada koja dolazi s osvojenim naslovima je velika, uz Đokovića uvijek ima i puno razloga za slavlje, a dakako, Ivanišević je ponosan na sve što je 36-godišnji Beograđanin napravio. Pun je hvale za kvalitetu koja traje.

(AP Photo/Thibault Camus) Guliver image

‘On je genij, rođeni pobjednik’

“On je genij, rođeni je pobjednik. To se ne može dobiti, s tim se rađa. Nema razloga da stane s 36 godina”, rekao je Ivanišević pred novinarima nakon osvajanja US Opena na kraju prošlog tjedna.

Hrvatski teniski velikan istaknuo je i da je pobjedom u New Yorku s Đokovićem upotpunio kolekciju. Sada su tu titule na sva četiri Grand Slam turnira otkako surađuju, a u svojem stilu, Ivanišević je rekao da sada može dati i otkaz. Naravno, nema za to razloga. Mogu zajedno krenuti dalje, prema novim pobjedama, nakon što se obojica malo odmore.

Đokovićeva veza s Hrvatskom je i obiteljska, s obzirom na to da su s majčine strane iz Vinkovaca, a u našu zemlju Novak voli doći i na obalu, kao što je to napravio 2020. igrajući na Adria Touru u Zadru u vrijeme zastoja u teniskom kalendaru zbog koronavirusa.

Voli doći u Hrvatsku

Spomenimo i djeda Hrvata, koji je otvoreno govorio za Nova.rs. “Ja sam po nacionalnosti Hrvat i rođen sam u Vinkovcima. Moja bivša supruga, Novakova baka, također je rođena u istom mjestu. Tamo smo se našli i upoznali. Bili smo oficiri koji su došli na službu. Ja sam došao u Beograd, ona je još pohađala školu, pa smo se poslije vjenčali kada mi se pridružila. Tako se rodila Dijana, Novakova majka, pa Sanda. Uvijek sam govorio da sam Jugoslaven ili Hrvat, Srbin nikad nisam bio.”

“Dijana je rođena u Beogradu i tu je odrasla. O Noletu tek da ne pričam. Njemu je i otac Srđan Srbin. Zapravo, pitanje je koliko ima i crnogorske krvi, ima tu malo mješavine. Normalno je da će biti više priklonjen Srbima i ja nemam ništa protiv toga. Ne bi ništa bolje prošao u životu ni da se predstavlja kao Hrvat. Ni to nitko ne bi prihvatio. Isto bi ga svojatali.”, rekao je u jednom intervjuu.

Zadar? Nije to završilo dobro. Pamti se otkazivanje finala nakon što je Bugarin Grigor Dimitrov imao pozitivni nalaz na COVID-19 ranije na turniru, Đoković je tada bio kritiziran zbog održavanja turnira s gledateljima, ali pamti i veselije dolaske u Hrvatsku.

Igrao u Umagu

Na Croatia Openu u Umagu, na najstarijem i sada jedinom hrvatskom ATP turniru, igrao je četiri puta, s dolaskom do finala 2006. godine, a u Umag se kasnije vraćao kao gost.

U igračkim danima izgradio je vezu sa Slavkom Rasbergerom, dugogodišnjim direktorom umaškog ATP turnira, a Rasberger je zbog Đokovićeve klase rano prepoznao da je to jedan od odnosa koji je dobro držati što čvršćim…

Đoković je kroz godine postao blizak i mnogim drugim hrvatskim asovima s terena, s Ivanom Ljubičićem, Marijem Ančićem, Marinom Čilićem, Bornom Ćorićem, povezao se i s hrvatskim sjajnim teniskim parom, Matom Pavićem i Nikolom Mektićem, dok su Mate i Nikola igrali zajedno, a voli pomoći i onima mlađima, koji tek dolaze, ako treba poneki savjet ili zajednički trening.

Foto: Neja Markicevic/CROPIX

Đoković je jedan od posebnih boravaka u Hrvatskoj imao i u Splitu, u ljeto 2010. u četvrtfinalu Davis Cupa, s pobjedom Srbije na putu do naslova u toj godini, a druge veze s našom zemljom i dalje traju, posebno sa Splitom zbog dvojice velikana iz njegove karijere.

Da se vratimo na početak ove priče i još jednom spojimo Pilića i Ivaniševića u suradnji s Đokovićem, sjetimo se Pilićevih riječi o tome što Ivanišević donosi Đokoviću u njihovom zajedničkom poslu.

“S Goranom se to dobro poklopilo, Goran još uvijek može dobro igrati, poznaje tenis, naučio je i od mene nešto, a daje i svoje znanje”, rekao je Nikola Pilić o toj hrvatsko-srpskoj vezi trenera i igrača, u poslu koji se nastavlja s novim ciljevima koji dolaze.

Đoković pustio emocije: ‘Došli smo iz teške situacije ’90-ih, rat i sve što smo prošli…’

Objava Srbima smeta Đokovićeva veza s Hrvatima: ‘Novak ima hrvatsku krv, a ja Srbin nikad nisam bio’ pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Sport (7575)Tenis (82)