Bio je to susret u kojem je Srbija vodila sve do dvije minute i 15 sekundi prije kraja, ali presudila je zadnja četvrtina SAD-a i 32-15 u tih deset minuta. U završnici se dogodio potpuni preokret i u finalu će Amerikanci igrati protiv domaćina Francuske, baš kao prije tri godine u Tokiju.

Amerikanci su osvojili zlatne medalje na posljednje četiri olimpijske igre, a od Barcelone 1992. godine i prvog pravog Dream Teama, odnosno tadašnje pobjede protiv Hrvatske u finalu, SAD su osvojile sedam zlatnih medalja na osam olimpijskih turnira. Jedino zlato u tom razdoblju uspjela je još osvojiti Argentina, u Ateni 2004. godine.

Curry je s 36 poena bio prvi strijelac kod Amerikanaca, uz 9-14 za tri poena. Dodao je tome i osam skokova. Joel Embiid je ubacio 19 poena, a LeBron James 16 uz 12 skokova i 10 asistencija.

Kod Srbije je Bogdan Bogdanović postigao 20 poena, dok je Nikola Jokić ubacio 17 uz pet skokova i 11 asistencija.

Vrlo brzo su srpski košarkaši pokazali Amerikancima da su se itekako razigrani i da su spremni kreirati veliko iznenađenje na Igrama.

Cijelu utakmicu, od samog početka, Srbiju je nosio fantastičan šut, pogotovo za tri poena. Napadački je Srbija krenula silovito na Amerikance i gotovo da u ni jednom trenutku nije stala.

Nakon prve četvrtine Srbija je imala prednost od 31-23, a pogotovo je kroz cijelo prvo poluvrijeme odličan bio Bogdan Bogdanović, uz pravu pratnju Jokića. Imala je Srbija i +17 u prvom dijelu koje je okončano uz 54-43 za Srbiju. Kod Amerikanaca samo je djelomično dobar odgovor na Srbe imao LeBron James te svakako Stephen Curry koji je do odmora postigao 20 poena.

Iako su se Amerikanci tijekom treće dionice približili opet  je u jednom trenutku krenula sijevati sa svih strana u srpskom napadu. Micić i Gudurić su počeli sipati američki koš pa je krajem treće četvrtine Srbija opet imala velikih 76-61. U tom trenutku šut za tri poena Srbije je bio 15-29.

U zadnjoj četvrtini se situacija počela okretati. Samo je nakratko stala trica Srbije, a Amerikanci su počeli spuštati minus. Sedam minuta prije kraja su došli na 73-78, a tri i pol minute prije kraja su i izjednačili na 84-84.

Serijom koševa Curryja i Jamesa Amerikanci su poveli 91-86 minutu i pol prije kraja čime su Srbi bili slomljeni. Mogla je Srbija na samom kraju dodatno zaprijetiti, ali je osam sekundi prije kraja Curry pogodio oba bacanja za konačnih 95-91.

Ranije tijekom četvrtka Francuska je nakon Kanade u četvrtfinalu iznenadila te pobijedila svjetskog prvaka Njemačku u polufinalu. Bilo je 73-69 (18-25, 15-8, 23-17, 17-19).

Kod Francuske je Guerschon Yabusele postigao 17 poena uz sedam skokova, a Isaia Cordinier 16 poena uz sedam skokova. Victor Wembanyama je dvoboj okončao s 11 poena, sedam skokova, četiri asistencije i tri blokade. U sastavu Njemačke prvo ime je bio Dennis Schroeder s 18 poena i tri asistencije. Franz Wagner je ubacio samo 10 poena uz osam skokova i tri asistencije.

Obje završne utakmice košarkaškog turnira se igraju u subotu, za treće mjesto u 11.30 sati, a finale u 21.30 sati.