Srbi se masovno sele na more: ‘Razlike u plaćama su drastične, a ima i jedan plus’

dnevno - prije 2 mjeseca - link

S toplijim vremenom kreću sezonski poslovi. Oni se najčešće odnose na graditeljstvo, ugostiteljstvo i turizam te poljoprivredu. Ovisno o poslu, može se zaraditi 50 eura dnevno ili 3000 eura mjesečno. U potrazi za većom zaradom, brojni srpski radnici će se na nekoliko mjeseci preseliti na obale Slovenije, Hrvatske i Crne Gore. Interes je već sad velik.

“Imamo veliki odziv pogotovo kvalificirane radne snage u ugostiteljstvu, prije svega konobara i kuhara koji raditi na primorje. To kod nas stvara još veću potrebu za već postojećim deficitarnim zanimanjima u ugostiteljstvu. Ali razlike u plaćama su drastične, plus što naši radnici na primorju imaju čistu zaradu, zato što im je osiguran smještaj i prehrana. S druge strane, mnogo se radi bez slobodnog dana ili samo s jednim slobodnim danom”, objasnio je za Kurir Miloš Turinski, menadžer za odnose s javnošću Infostuda.

Otkrio je i konkretne plaće koje svi zainteresirani mogu zaraditi tijekom turističke sezone. “Konobari u Sloveniji i Hrvatskoj mogu zaraditi od 1500 do 2000 eura bez napojnice, a kuhari od 2000 do 2500 eura. Najveću zaradu imaju šefovi kuhinja kojima se nudi plaća od 3000 eura. U Crnoj Gori su malo niže plaće. Svi hoteli na primorju traže i spremačice i hostese za promociju turističkih mjesta i njihove plaće su oko 1000 eura”, rekao je Turinski.

Ilustracija, Pexels/Bulat Khamitov

Poslovi kod kuće

S druge strane, i u Srbiji se nude sezonski poslovi. Dnevnice za branje voća se kreću od 20 do 50 eura, ovisno o tome koliko su vlasnici poljoprivrednih gospodarstava široke ruke. Ipak, i ta satnica varirao zbog brojnih faktora.

“Ta cijena varira ovisno o tome dobiva li sezonac obrok i prijevoz. Ako mu je to osigurano, onda je dnevnica niža, a ako nije – onda je viša. Iako službeno nije sezonski posao, mi i građevinu gledamo kao sezonski posao. Država uvozi veliki broj radnika iz inozemstva. To su razni obrtnici od armirača, tesara, tapetara, vodoinstalatera, električara, soboslikara, zidara. Soboslikar može u prosjeku zaraditi i 50 eura. Neke pozicije se naplaćuju po radnom satu, pa tako kranisti zarađuju pet ili šest eura po satu”, objasnio je Turinski.

Slične satnice sezonski radnici mogu dobiti i na poljoprivrednim radovima. “Priprema zemljišta za sjetvu je završena, ali je počela prehrana pšenice i uljane repice preko lista. Počela je i sjetva šećerne repe, a krajem mjeseca bi trebala početi sjetva suncokreta i kukuruza, kao i bacanje umjetnog gnojiva na kukuruz i suncokret. Satnica na ovim poslovima je 500 ili 600 dinara (od 4,27 do 512 eura)”, rekao je Miroslav Matković, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Subotice.

Oglas za posao na moru razbjesnio Hrvate: ‘Pa, gospođo moja, ne sramotite se’

Objava Srbi se masovno sele na more: ‘Razlike u plaćama su drastične, a ima i jedan plus’ pojavila se prvi puta na Dnevno.hr.

pročitaj cijeli članak

Gospodarstvo i turizam (459)Jadran (8)