Slučaj Reutersa i Meloni: Nove medijske manipulacije s ciljem liberalizacije pobačaja

narod - prije 3 sata - link

liberalizacijeliberalizacije

Ugledna britanska novinska agencija Reuters prenijela je u utorak priču talijanske glazbenice iz Napulja koja se požalila na tretman u bolnici prilikom pobačaja.  Tekst Reutersa, u kojem se napada aktualnu vladu u Italiji zbog pobačaja, prenesen je od naše Hine i mainstream medija. Ovakva priča je već viđena. Individualni slučaj koristi se za kampanju liberalizacije pobačaja i guranje granice na kasnije mjesece trudnoće. Kod nas je sličan primjer slučaj Mirele Čavajde koja je htjela pobaciti u kasnom stadiju trudnoće. Tada su ljevičari uz podršku medija napravili dramu zbog čega se stjecao dojam kao da je u Hrvatskoj pobačaj ilegalan.

Reuters u članku u kojem je glazbenica Linda Feki iznijela svoju priču spominje kako su u Italiji nastale velike podjele oko teme pobačaja s dolaskom Giorgie Meloni na vlast.

Optužbe su potpuno neutemeljene jer Meloni nije ukinula zakon o pobačaju iz 1978. godine koji dopušta pobačaj do trećeg mjeseca trudnoće.

No, ono zbog čega je Meloni kriva lijevom mainstreamu je njezina pro-life politika. Iako zakon o pobačaju nije mijenjala, dolaskom na vlast donijela je niz dobrih mjera za trudnice i obitelji, a i sama se izjasnila da je osobno protiv pobačaja.

>Ja sam Giorgia!Tko je buduća premijerka Italije koja je svojim stajalištima stala na žulj mainstream medijima i Bruxellesu?

Pobačaj u Ustav

Pobačaj je u Italiji legalan unutar prva tri mjeseca trudnoće, a potom ako su majčino mentalno ili fizičko zdravlje ozbiljno ugroženi. Ukupno 63 posto ginekologa diljem Italije poziva se na priziv savjesti, pokazuju podaci talijanskog ministarstva zdravstva. Na jugu Italije taj postotak raste na 80 posto.

Linda Feki je došla u napuljsku bolnicu San Paulo izvršiti pobačaj baš u vrijeme kada se pripremala ustavna zaštita pobačaja u Francuskoj. Tu je činjenicu Reuters spomenuo u kontekstu kritike liječnika i medicinskog osoblja u Italiji koji se pozivaju na priziv savjesti, te na taj način uznemiruju pacijentice. Uvođenjem tzv. prava na pobačaj u Ustav, liječnici ginekolozi nemaju više pravo na priziv savjesti.

>Macron pravo na pobačaj stavio u Ustav: Isto želi u cijeloj EU

Zbog takve državne uredbe medicinsko osoblje nalazi se u situaciji riskiranja otkaza na poslu, biranja između posla i usmrćivanja nerođenih. Inicijativa postoji i da se takvo što uvede na razini cijele Europske unije. U Hrvatskoj ustavnu zaštitu pobačaja promiču ekstremno lijeve stranke poput Možemo, kao i pojedini političari stranke SDP-a.

>Macron želi 2022. ugraditi ‘pravo na pobačaj’ u Europsku povelju o temeljnim pravima

Feki je bila zgrožena što ju je ginekolog pitao želi li zaista počiniti pobačaj

Linda Feki je za Reuters ispričala da ju je ginekolog u bolnici ispitivao želi li zaista počiniti pobačaj. Prema njezinim riječima, pokušavao joj je i pojasniti kako se već nalazi u kasnijoj fazi trudnoće. Utječući na taj način na njenu odluku koja bi išla u smjeru da odustane od pobačaja. Feki je u privatnoj poliklinici, zatim, dobila zeleno svjetlo za pobačaj, a komunikaciju od strane ginekologa iz prvotne bolnice je ocijenila uznemirujućom.

Požalila se, nadalje, i da su joj u drugoj bolnici Cardarelli, prije operacije pobačaja dali lijek koji joj je uzrokovao intenzivnu bol. Nakon čega joj, kako tvrdi, nitko nije ponudio neko sredstvo za ublažavanje te boli. Pobačaj je u navedenoj bolnici izvršen 4. ožujka, na dan kad je Francuska ustavno zaštitila pobačaj.

Feki ističe i da se medicinska sestra nakon izvršenog pobačaja prvotno odbijala odazvati na njezin poziv. Na instagramu je napisala da joj se srce slomilo kad su je liječnik i sestra prekorili zbog trudnoće, odmah nakon operacije pobačaja. ”Ne bi smjelo biti osuđivanja zbog izbora koji je naše pravo”, rekla je Feki Reutersu.

>Italija predlaže 1000 eura mjesečno za majke u financijskim problemima koje odbiju pobačaj

Giorgia Meloni na meti lijevih medija i aktivista

Reuters je iskoristio ovaj izdvojeni slučaj talijanske glazbenice kako bi podsjetio na konzervativnu vladu Giorgie Meloni i njezine pronatalitentne politike. Meloni nije ukinula zakon o pobačaju iz 1978.

No, dakako, protivi se proširenju pobačaja na kasnije stadije trudnoće, kao i njegovu ustavnu zaštitu, a upravo za tu stvar se radikalna ljevica bori. Za radikalnu ljevicu problem su i mjere te pomoć koja se pruža trudnicama. Kao i bilo kakvi savjeti ženama koje su odlučile pobaciti, da to ne učine.

Ovih dana u SAD-u Demokrati Joe Bidena u nekim državama razmatraju ukidanje ustanova koje pomažu ženama s neželjenim trudnoćama da odustanu od pobačaja. Kod nas je takva udruga Betlehem koja je pomogla mnogim ženama da na svijet donesu dijete, pružajući im psihološku, duhovnu i financijsku potporu.

>Što je buduća premijerka Italije Giorgia Meloni govorila o pobačaju, a što o LGBT agendi?

Meloni je rekla da će se boriti za kulturu života

Meloni je na početku svog mandata predložila besplatne usluge čuvanja djece. A za njenog mandata usvojen je i zakon koji omogućava skupinama koje podržavaju majčinstvo pristup savjetodavnim klinikama. Nedavno je predložila i majčinski dohodak od tisuću eura mjesečno u prvih pet godina majčinstva za trudne žene nižeg socijalnog statusa. Više puta je u svojim govorima i nastupima isticala kako se treba zalagati za kulturu života, a ne kulturu smrti.

”Želim da naše obitelji imaju djecu”, često je naglašavala Meloni. Kao i: ”Da prirodnim obiteljima, ne LGBT lobiju, da seksualnom identitetu, ne rodnoj ideologiji, da kulturi života, ne ponoru smrti!”

Na Svjetskom kongresu obitelji 2022. godine, na kojem je govorila i dr. Markić, Meloni je rekla da će se boriti za Boga, domovinu i obitelj.

”Zbog toga izazivamo toliki strah, zbog toga ovaj događaj izaziva toliki strah. Jer ne želimo biti brojevi. Branit ćemo vrijednosti svakog čovjeka. Baš svakog jer svatko od nas ima jedinstveni genetski kod koji je neponovljiv i sviđalo se to nekome ili ne, to je sveto. I to ćemo braniti. Branit ćemo Boga, domovinu i obitelj! Branit ćemo ove vrijednosti da bismo branili našu slobodu jer nikada nećemo biti robovi i konzumenti koji ovise o milosti financijskih špekulanata. To je naša misija, zato sam danas ovdje”, kazala je tada Meloni.

>Društvenim mrežama širi se snažan govor Giorgie Meloni sa Svjetskog kongresa obitelji na kojem je govorila i dr. Markić

Slučaj Čavajda kao slučaj Feki

Kao i u drugdje tako i u Hrvatskoj, mainstream mediji su u službi pro-choice politika koje promiču lijevi političari i feministkinje. ”Moje tijelo moj izbor” parola je s kojom opravdavaju pobačaj, stavljajući pri tom pravo na izbor života u drugi plan, potpuno ga banalizirajući. Koliko su lijevi aktivisti uz podršku medija spremni na potpunu liberalizaciju pobačaja, odnosno njegovo pomicanje do kasnijeg stadija trudnoće pa sve do uvođenja u Ustav pokazao je slučaj Čavajda.

>Izborni program Možemo: Pobačaj u ustav, posvajanje djece gay parovima

Djetetu Mirele Čavajde je u 6. mjesecu trudnoće dijagnosticiran tumor zbog čega je ishod trudnoće i budući razvoj djeteta postao neizvjestan. Čavajda je nakon tog saznanja odlučila počiniti pobačaj. No, hrvatski zakoni koji zabranjuju pobačaj u kasnijem stadiju trudnoće su je spriječili da to učini. Ona je zbog toga odlučila počiniti pobačaj u Sloveniji. Njezino dijete, mali Grgo, usmrćeno je injekcijom koncentriranog kalijevog klorida u njegovo srce.

>Sumanuta ideologija: Nagradu ‘Zagrepčanka godine’ dodijelit će ženi koja se odlučila na feticid

Čavajda taj čin nije mogla učiniti u Hrvatskoj zbog Zakona o pobačaju koji legalizira pobačaj do 3. mjeseca trudnoće, točnije do prvih 10 tjedana. A nešto kasnije tek u rijetkim i iznimnim slučajevima. Zbog ovoga su se feministice ”digle na noge”. A vjetar u leđa dobile su i od strane mainstream medija. Mediji su tada stali na stranu aktivista koji su se javno zgražali nad činjenicom da majka legalno ne može usmrtiti svoje dijete u 6. mjesecu trudnoće. Ukazujući na ono što se ovih dana želi prikazati i kroz slučaj Linde Feki u Italiji – kao da je pobačaj ilegalan i potpuno nedostupan. A sve s ciljem njegove potpune liberalizacije.

>Ultralijeva udruga Mireli Čavajdi i njezinoj odvjetnici dodijelila – priznanje za nenasilje (!)

Pobačaj u Hrvatskoj

Prema članku 15 stavak 1 i 2 i članku 18 stavak 1 Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece pobačaj je medicinski zahvat. Može se na zahtjev žene izvršiti do isteka deset tjedana od dana začeća (rani prekid trudnoće).

Svaka djevojka starija od 16 godina sama može odlučiti želi li prekinuti trudnoću ili ne. Ali, ako joj se daje anestezija, mora biti ili punoljetna ili se postupak radi u lokalnoj anesteziji. Anesteziološku listu, dakle, moraju potpisati roditelji. Mlađe djevojke od 16 moraju doći s roditeljima.

Nakon 10. tjedna od dana začeća, (kasni) prekid trudnoće se prema čl. 15 stavak 3 i 22 Zakona može izvršiti samo po odobrenju komisije uz pristanak odnosno na zahtjev trudne žene. Komisija mora utvrditi razloge za prekid trudnoće. To se čini pregledima ultrazvukom, vađenjem određenih hormona, određivanjem genetike i sl.

>Liječnici koji ne žele vršiti pobačaj maltretirani u Velikoj Britaniji, a Hrvatskoj prijete iste mjere

U kojim slučajevima se pobačaj može izvršiti u Hrvatskoj?

Pobačaj se može izvršiti kad se na temelju medicinskih indikacija utvrdi da se na drugi način ne može spasiti život ili otkloniti narušenje zdravlja žene za vrijeme trudnoće, porođaja ili poslije porođaja.

Zatim, kad se na temelju medicinskih indikacija i saznanja medicinske znanosti može očekivati da će se dijete roditi s teškim prirođenim tjelesnim ili duševnim manama.

Te, kad je do začeća došlo u vezi s izvršenjem krivičnog djela silovanja, obljube nad nemoćnom osobom, obljube zloupotrebom položaja, obljube s djetetom ili rodoskvrnuća.

Prekidi trudnoće se u Hrvatskoj izvode najkasnije do 24. tjedna, i to na teret HZZO-a. U Sloveniji se prekidi trudnoće obavljaju do 28. tjedna. Zato se žene nakon 24. tjedna šalju u Sloveniju. Postupak prekida trudnoće je lakši što je plod manji odnosno trajanje trudnoće kraće (plod od oko 28. tjedna teži oko 1 kg, dok je kod 24. tjedna skoro upola manji).

 

 

 

 

 

 

 

Objava Slučaj Reutersa i Meloni: Nove medijske manipulacije s ciljem liberalizacije pobačaja pojavila se prvi puta na narod.hr.

pročitaj cijeli članak

abortus (4)eu (252)italija (170)Izdvojen članak (302)pobačaj (25)